Literárna revue 4/2019

Prajem vám príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Dnes budeme hovoriť aj o tom, prečo súčasná doba vyrába psychické poruchy v takej miere, aká tu ešte nebola. Mojimi hosťami budú spoluautori knihy Správa o stave duše – psychiater a psychoterapeut Pavol Černák a publicistka Denisa Gura Doričová
Okrem toho vás čaká päť ukážok z knižných noviniek, knižné tipy a na záver aj prehľad vašich mailových názorov na výstredné správanie niektorých známych spisovateľov. Príjemné počúvanie vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy. Celou reláciu vás budú sprevádzať Gipsy Kings.  
 
Je pozoruhodné, že hoci materiálne žijeme určite bohatšie ako kedysi, k pocitu životnej spokojnosti sa dostávame omnoho ťažšie ako naši predkovia – tvrdí psychiater, psychoterapeut a riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku MUDr. Pavol Černák. O javoch, ktoré sprevádzajú život súčasného človeka sa s ním v novej knihe Správa o stave duše pozhovárala Denisa Gura Doričová. Reč je, okrem iného, o najčastejších duševných chorobách našej spoločnosti: depresiách, závislostiach a psychózach. O tom ako dnes prežívame vzťahy, sex, ako vychovávame deti či ako čelíme vlastnému i okolitému zlu. Ako si uchovať duševné zdravie, ale aj ako rozoznať, že nastal čas na zásah odborníka.
Obaja autori knihy sú dnes mojimi hosťami. 
 
V predchádzajúcom rozhovore s psychiatrom Pavlom Černákom sme spomenuli aj spisovateľa Ruda Slobodu a nasledujúca ukážka bude z reedície jeho poslednej poviedkovej knihy, ktorá vyšla až po autorovej predčasnej smrti v roku 1995. 
Rudolf Sloboda ma zaujal a nadchol ešte ako gymnazistu a vysokoškoláka, keď som si čítal jeho knihy Uršuľa alebo Rozum. Od roku 1993 som Ruda Slobodu už ako čerstvý rozhlasový redaktor niekoľkokrát navštívil v jeho záhradnom domčeku v Devínskej Novej Vsi na Slovinci a urobil som s ním niekoľko rozhovorov. Presnejšie povedané, často som iba zapol nahrávanie a filozofovanie Ruda Slobodu väčšinou ukončil koniec nahrávacej pásky. Rudo Sloboda nemal telefón, takže som väčšinou chodil neohlásený, ale mal som pocit akoby ma čakal. V tom čase ma názory a najmä spôsob života Ruda Slobodu absolútne nadchli a ani som si neuvedomoval, že žije v podstate na sociálnej hrane. 
Vo svojich románoch a poviedkach síce fabuloval, ale často bol extrémne otvorený a obnažoval svoje najintímnejšie pocity a zážitky. V ukážke, ktorú vám prečíta Boris Farkaš si vypočujete príbeh Jana, ktorý prišiel už druhý krát do hlavného mesta kvôli dedičstvu po strýkovi. Prevezme si desať tisíc korún a vydáva sa na cestu mestom. 
 
Priznám sa, že prvú dnešnú hodinu som pôvodne plánoval spojiť témou autorov píšucich o alkoholizme a majúcich k alkoholu blízko. V piatok sme nahrali krásnu ukážku z knihy Mila Janáča nazvanú Nemilo, ktorej rozprávačom je alkoholik a povaľač na spôsob postáv od Viktora Jerofejeva a Jerzyho Pilcha. Nepodarilo sa mi ju však dnes dostať z počítača, a tak si ju odložím do budúcej relácie a preto som siahol po o niečo staršej absurdnej humoristickej knihe nazvanej Miliónová faktúra
Autor v nej opisuje situáciu, ktorá však až taká absurdná nie je.  
Hlavnou postavou je obyčajný 39-ročný muž bez ambícií. Žije sám v jednoizbovom byte, pracuje na čiastočný úväzok a svoj voľný čas trávi polihovaním na gauči, pozeraním filmov a počúvaním zvukov z ulice. Samota mu neprekáža a v podstate je veľmi šťastný. Až kým mu jedného dňa nepríde poštou astronomická faktúra na 5 700 000 švédskych korún. Spočiatku má pocit, že je to omyl a nechá to plávať. O mesiac mu však príde tá istá faktúra, aj s pokutou za omeškanie. 
Vtedy sa už rozhodne vec riešiť a zatelefonovať do inkasnej agentúry SweEx, ktorá mu faktúru poslala. Dozvie sa, že je v poradí a doba čakania na linke bude asi dve hodiny dvadsať minút. Času má dosť, rozhodne sa to vydržať a počkať na spojenie. 
A ako to dopadne - sa už dozviete v nasledujúcej ukážke. V preklade Jany Melichárkovej vám ukážku prečítajú Zuzana Jurigová Kapráliková a Vlado Kobielsky.                                                                                                                                          
Počúvate druhú hodinu Literárnej revue rádia Slovensko. Čakajú vás v nej ešte ukážky z troch knižných noviniek, pokračovanie rozhovoru s psychiatrom a psychoterapeutom Pavlom Černákom a Denisou Gurou Doričovou o knihe Správa o stave duše, mailová súťaž a na úvod tu máme tradične tri knižné tipy. 
 
O svoje obľúbené tituly sa s vami podelia: 
scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová: Amor Towles - Pravidla zdořilosti,
psychiater Pavel Černák: Radkin Honzák 
 
Tretia dnešná súťažná ukážka pochádza z nového - v poradí druhého románu známeho švédskeho hudobníka, skladateľa a spisovateľa píšuceho pod pseudonymom Samuel Bjork. Jeho prvé dve knihy nazvané Cestujem sama a Sova malo obrovský úspech a tak nasledovalo pokračovanie, v ktorom sa opäť stretnete s vyšetrovateľkou Miou Krügerovou a jej kolegom Holgerom Munchom. Pre autorovu tvorbu platí to, čo ma tak trocha odrádza na celej severskej krimi – snaha v záujme čítavého príbehu vykonštruovať čo najbizarnejší a najprekombinovanejší zločin. Aj v prípade nového románu Samuela Bjorka ide o niekoľko prepojených príbehov. V tom prvom počas Vianoc starší muž šoféruje auto cez Škandinávske vrchy. Zrazu si všimne, ako sa v tme pred ním čosi črtá. V snehových jazykoch tvoriacich sa pred autom stojí malý chlapec. Má modré pery a na hlave nasadené jelenie parohy. 
O štrnásť rokov nájdu v neďalekom horskom jazere telo zavraždeného dievčaťa oblečeného v baletnom úbore. Na brehu stojí fotoaparát pripevnený na statív. 
                                       
V tejto chvíli pokračujem v rozhovore s mojimi dnešnými hosťami – autormi knihy rozhovorov Správa o stave duše, ktorú s psychiatrom Pavlom Černákom vytvorila Denisa Gura Doričová. Jedna z častí knihy sa venuje aj problémom partnerského života. 
 
Predposledná dnešná ukážka bude z najnovšej v poradí jedenástej knihy slovenského autora vystupujúceho pod pseudonymom Maxim E. Matkin.
Jeho prvotiny Polnočný denník, Láska je chyba v programe či Mexický denník boli situované do mestského prostredia a prinášali problémy a témy mladých tridsiatnikov. 
Najnovší Matkinov román ma prekvapil. Je to vlastne mix rozprávky, bláznivej romance a politického trileru Začína sa zvláštne. Členovia excentrickej rodiny s menami požičanými z Pipi dlhej Pančuchy pomocou čašníka Laliho unášajú z Prezidentského paláca slovenského prezidenta, kvôli želaniu ich zomierajúcej babičky. Dej až do tejto chvíle pôsobí ako absurdná groteska, čoskoro sa však mení na politický triler. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že neznáme sily vyvolali v krajine štátny prevrat, ktorý budem mať dôsledky v medzinárodnej politike. Je do toho zapletená SIS, aj armáda. Príbeh sa rozvíja v niekoľkých dejových líniách a čitateľ s napätím očakáva ako to celé dopadne. Ukážku z novej knihy Maxima E. Matkina Zvláštne šťastie vám prečíta Boris Farkaš. 
 
Autorkou poslednej dnešnej ukážky z knižnej novinky je mladá škótska spisovateľka Samantha Youngová, ktorá sa presadila vydávaním kníh pre mládež. Jej najnovšia kniha pre dospelých Iskrenie hovorí o znovuobnovení manželskej vášne a príťažlivosti po niekoľkých deťoch a rokoch manželstva. Manželia Nate a Liv si zariadili príjemný život, bývajú v peknom dome, majú dve krásne dcéry a zamestnanie, ktoré ich napĺňa. Z ich vzťahu sa však rokmi vytratila spontánnosť a vášeň. Liv je presvedčená, že pre Nata už nie je atraktívna. Takmer si ju nevšíma a v nej sa prebudia komplexy, ktoré ju trápili v mladosti. 
Ukážku z knihy Samanthy Youngovej Iskrenie vám v preklade Andrey Vargovčíkovej prečíta Judita Hansman.   
 
Na záver nás čaká ešte vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať, ktorý známy spisovateľ žil výstredným alebo čudáckym spôsobom života. 
 
A tu sú niektoré vaše odpovede: 
Alena Zavacká napísala: 
Takým čudáckym spisovateľom bol Jerome David Salinger. Žil na odľahlej usadlosti a mal veľmi samotársku povahu. No aj napriek tomu bol trikrát ženatý s troma ženami a mal dve deti. A ja len dodám, že na nich vykonával aj rôzne liečiteľské experimenty a jeho dcéra o ňom napísala spomienkovú knihu. 
 
Eva Haršániová napísala: 
Deti sa ma vždy pýtajú na Ľuda Ondrejova a jeho knihu Príhody v divočine. A či viem ako dlho bol Ondrejov v tej Afrike a hľadajú miesta  kde bol tento chýrečný cestovateľ a s akými zvieratami sa tam stretol.  
No, v Afrike nebol celkom určite. Hoci sa tam pôvodne vybral aj s maliarom Bazovským, ďaleko však neprišli. Minuli peniaze a vrátili sa domov. Ondrejov mal rád alkohol, až priveľmi a s tým súvisel spôsob jeho života: napríklad nie celkom triezvy vítal anglickú delegáciu, ktorú aj opil.
Bol partizánom, ale aj arizoval obchod po židoch počas druhej svetovej vojny. 
Bol nezodpovedný, ľahkovážny, vystriedal niekoľko povolaní, ale jeho tvorba, či už cestopisy - Príhody v divočine alebo Horami Sumatry - stoja za to. Veru, ťažko vybrať z jeho života pre 10-ročné deti to pozitívne.
 
Stano Kochan napísal: 
Keď hľadáme spisovateľa, ktorý žil výstredným spôsobom života, ani netreba ísť ďaleko. Stačí si spomenúť na Jaroslava Haška. Jeho bohémskemu životu spojenému s problémami s alkoholom vďačíme aj za postavu dobrého vojaka Švejka, ktorý zabáva už niekoľko generácií. Hašek je známy ako satirik, burič a anarchista, bigamista, recesista - spoluzakladateľ Strany mírného pokroku v mezích zákona. Okrem iného...
 
Mária Krupíková napísala: 
Verím, že môj príspevok nebude diskvalifikovaný, pretože Vám chcem predstaviť fiktívneho spisovateľa, pána Jána G. Rezáka a niekoľko jeho "čudesností"... 
Už jeho chôdza ho jasne vyčleňovala z davu. Kráčal dlhými krokmi a rýchlo, akoby sa snažil predbehnúť vlastné myšlienky.
Sám o sebe tvrdí, že je ako biely netopier, keď sa v minimálne o jednu konfekčnú veľkosť väčšom oblečení, vrátane nemocničného plášťa, rúti schodmi do svojej pracovne na vysokom poschodí budovy.
 
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei vyhráva Júlia Marčoková za tento mail:
Americký spisovateľ Francis Scott Fitzgerald bol alkoholik a fetišista. Miloval odhalené ženské nohy – pohľad na ne ho dokázal sexuálne vzrušiť. Neznášal však pohľad na vlastné odhalené chodidlá – ten pohľad ho napĺňal hrôzou a hanbou, aj na pláž chodil v ponožkách a topánkach.
 
Gratulujeme. Ak sa chcete opäť zapojiť do mailovej súťaže, napíšte nám v akých prozaických knihách hrá dôležitú úlohu jedlo a hodovanie
Hráte o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
Svoje odpovede nám môžete posielať na adresu [email protected] do konca budúceho týždňa.
 
A to je nadnes z Literárnej revue všetko. Na stretnutie o dva týždne s knižnými novinkami sa tešia a peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Andrej Mračna a Dado Nagy.
 

RTV
← Predchádzajúci blog

Ivana Ondriová: Vlčia hora

Nasledujúci blog →

Matteo Strukul: Mediciovci - Mocná kráľovná