! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 7/2018

Prajem vám krásnu Veľkonočnú sobotu, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Podľa ľudových tradícií sa tento deň spájal s novým ohňom a svetlom. Naši predkovia napr. v sobotu zapaľovali veľkonočnú sviecu so zaujímavým menom - paškál. Ja vám v dnešnej relácii ponúknem niekoľko ukážok z oblasti literatúry pre mládež, o Veľkej noci a hovoriacich zvieratách.

Mojimi dnešnými hosťami budú spisovateľka Zuzana Štelbaská, ktorý vám predstaví svoju novú knihu Takmer dospelé poviedky a riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov Roman Michelko.
Čaká vás aj mailová súťaž, knižné tipy a náš hudobný hosť – gitarista John Scofield.

Príjemné počúvanie Veľkonočnej Literárnej revue vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.

ArkadijBoris Strugackí – Pondelok sa začína v sobotu
Prvá dnešná ukážka nie je žiadnou novinkou. Táto próza vyšla v ruskom origináli ešte v roku 1964, v slovenskom preklade 1. januára 1988 vo vydavateľstve Mladé letá, hoci nejde o knihu pre deti. Toto prvé slovenské vydanie je takmer nezohnateľné, našťastie sa kniha dá pohodlne kúpiť v českom preklade.
Autormi sú dvaja významní ruskí spisovatelia žánru sci-fi - Arkadij a Boris Strugackí. Vo svojej vlasti vydali za zvyčajne pomerne dramatických okolností 30 vedecko fantastických románov a noviel. Keďže ich diela často karikovali sovietsku skutočnosť, museli istý čas písať aj pod pseudonymom. Jeden býval v Moskve, druhý v Leningrade a svoje spoločné diela vymýšľali na chate.
O tejto knihe som sa nedávno rozprával s mojim dnešným hosťom Zuzanou Štelbaskou a dostal som obrovskú chuť sa k nej vrátiť.
Hlavnou postavou je programátor Alexander Privalov, ktorý počas dovolenky vezme dvoch stopárov a tí ho presviedčajú, aby v ich meste prespal a dokonca mu aj ponúknu prácu. Mestečko vyzerá rovnako ako hociktoré iné, má však zaujímavé múzeum – Domček na stračej nôžke a funguje v ňom Výskumný ústav čarov a kúziel. Práve tam má Privalov nastúpiť ako programátor. To však ešte netuší, čo všetko ho čaká. Stretne sa s lakomou správkyňou múzea – inak babou Jagou, hovoriacim zrkadlom, depresívnym sklerotickým kocúrom, a množstvom iných podivností. Jednou z nich je aj stretnutie so zázračnou šťukou, ktorá by mala ľuďom plniť želania.
Privalov o to však príliš nestojí... začne pracovať pre Výskumný ústav čarov a kúziel – fungujú tu rôzne oddelenia – napr. oddelenie zmyslu života alebo lineárneho šťastia. Veľmi vtipná kombinácia rozprávky, sovietskej reality a vedy, resp. pseudovedy.

Zuzana Štelbaská – Takmer dospelé poviedky
Ako druhú – vám dnes ponúknem ukážku z novej knihy Takmer dospelé poviedky nášho prvého dnešného hosťa Zuzany Štelbaskej.
Na prvý pohľad pôsobí ako ľahká próza o prvých láskach, sklamaniach či závislosti na facebooku, no postupne sa čoraz bolestnejšie ponárame do príbehov a citového zmätku jednotlivých postáv.
Protagonistkou tohto poviedkového románu je osemnásťročná maturantka Marína. Jej otec zmizol, mama má nového partnera a tak Marína žije sama v garsónke po babičke. Spoločnosť jej robia iba dve mačky – presnejšie - mladá Ginevra a cynický starý kocúr Lancelot, ktorí sledujú a komentujú zásadné udalosti Maríninho života.
Marína je prototypom citovo labilnej hrdinky, ktorá je na všetko úplne sama a tak prirodzene túži po spriaznenosti, porozumení a láske. Nachádza však iba zmätok a sklamanie. Buď sú jej nápadníci z úplne iného vesmíru – ako zamilovaný Laci z bufetu Rybenka, alebo krivácki klamári - ako Tomáš. Aj v príbehoch ostatných postáv väčšinou dochádza k hlbokým citovým kolíziám. Od vypočítavého Adama Hoffmana, cez Maríninho nevlastného skinhedského brata Foka, ktorý sa nevie vyrovnať s vlastnou homosexualitou, až po chovateľa vtákov Radka. Ten podľahne nebezpečným manipuláciám omnoho mladšej Grétky a dostáva sa do problémov. 
Zuzana Štelbaská nás v Takmer dospelých poviedkach necháva naplno precítiť citový chaos a zmätok spojený s dospievaním a prvými citovými vzťahmi, pričom vyjadruje pochopenie aj s tými, ktorí bolesť spôsobujú.
Ako som už povedal, jednotlivé udalosti komentujú - mladá naivná mačka Ginevra a starý cynický kocúr Lancelot. Ukážku vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Rozhovor so Zuzanou Štelbaskou 
Mojim prvým dnešným hosťom je autorka kníh pre deti a mládež, scenáristka, dramaturgička a knižná recenzentka Zuzana Štelbaská.
Pri čítaní tvojej novej knihy Takmer dospelé poviedky som si až bolestne uvedomil, že obdobie prvých lások nebýva až také idylické – keďže je spojené s obrovským zmätkom a trápením. Len sme to už z našej pamäti vytesnili. 

Toľko rozhovor so Zuzkou Štelbaskou o jej novej knihe Takmer dospelé poviedky. Literárna revue pokračuje v ďalšej hodine knižnými tipmi, veľkonočnými ukážkami a našim druhým hosťom - vydavateľom Romanom Michelkom.

Ešte stále je 31. marec – Biela sobota - vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko. Keď sa pýtam rôznych ľudí na ich obľúbené knihy, vždy dúfam, že objavím niečo nové a zaujímavé na čítanie, alebo aspoň dostanem chuť sa k niečomu staršiemu vrátiť.

Na úvod vám preto ponúkam tri knižné tipy: 
vysokoškolského pedagóga a teoretika popkultúry Juraja Malíčka: Thomas Pynchon - Výkřik techniky 
spisovateľky Zuzany Štelbaskej: antológia Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
a šéfredaktora Knižnej revue Matúša Mikšíka: Martin M. Šimečka - Medzi Slovákmi
Toľko tipy Juraja Malíčka, Zuzany Štelbaskej a Matúša Mikšíka.

Ľubo Dobrovoda – Malá Veľká noc 
Druhá dnešná súťažná ukážka už bude mať už typicky veľkonočný charakter. Vybral som pre vás úryvok z poviedky o Veľkej noci, ktorá je klasickým spomínaním malého chlapca na jeho detstvo strávené v 70. rokoch minulého storočia s excentrickými rodičmi a starými rodičmi. Špeciálne otec rozprávača je mimoriadne výrazná literárna postava. Miluje, keď sa môže pred ostatnými predviesť, urobiť zo seba hrdinu a preto je často teatrálny, patetický a náležite dramatický. Z čoho vychádza množstvo zábavných situácií. Napríklad hľadanie vŕbového prútia na pletenie korbáča. Nasledujúcu ukážku z poviedky Malá Veľká noc vám prečíta Miro Noga.

O chvíľu vám predstavím slovenské vydavateľstvo s pozoruhodnou produkciou. Našim hosťom bude Roman Michelko – riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov. 

Rozhovor s Romanom Michelkom
Keď hľadám na internete zaujímavé tituly z rôznych oblastí, veľmi často si uvedomujem – aké obrovské množstvo kníh mi uniká. Často iba na základe náhody alebo pátrania objavím skvelé diela, ktoré sa na pulty kníhkupectiev dostanú iba na krátky čas alebo v maximálne obmedzenej miere. Príkladom málo viditeľného knižného domu s veľmi zaujímavou, kvalitnou a rozsiahlou produkciou – najmä v oblasti prekladovej literatúry je vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov. Dnes sa pozhováram s jeho riaditeľom – spisovateľom, publicistom a politológom Romanom Michelkom.  

Barbora KardošováTraja kamoši a fakticky fantastický poklad
Nasledujúca ukážka je z knihy pre mládež, v ktorej sa prelínajú obe dnešné témy – Veľká noc aj hovoriace zvieratá. Má názov Traja kamoši a fakticky fantastický poklad.
Jej rozprávačom je desaťročný Juraj Králik. Má dvoch bratov a do rodiny čoskoro pribudne aj malá sestra. S bratmi, ani spolužiakmi si príliš nerozumie a jeho najbližšími kamošmi sú hovoriace zvieratá - kôň, mačka a fenka Bondy. Stretávajú sa v lese v spoločnom bunkri a Juraj sa s nimi môže nielen poradiť o rôznych problémoch, ale aj počítať s ich pomocou.
V škole ho totiž šikanuje trojica spolužiakov, ktorým musí pravidelne odovzdať svoju desiatu a neraz aj obed. Traja tučkovia však paradoxne vyvolávajú skôr súcit a sympatie, než odpor.
V nasledujúcej ukážke musí ísť Juraj Králik poliať na Veľkú noc svoju spolužiačku Bejku, ktorej sa bojí, lebo je súčasťou šikanujúcej trojice. Ide k Bejke hlavne preto, lebo mu sľúbila, že ak ju príde vyšibať, vráti mu krabičku na desiatu. Ukážku vám prečíta Daniel Fischer.

Ernest ClineReady Player One
Na záver som si pre vás ešte nechal nesúťažnú ukážku z výnimočnej knihy pre mládež, ktorej sfilmovaná verzia režiséra Stevena Spielberga sa práve dostáva do kníh. 
Román Ernesta Clina – Ready Player One – hra sa začína je nielen fascinujúcou antiutópiou, ale aj obrovskou poctou popkultúre 80. rokov. Dej sa odohráva v relatívne blízkej budúcnosti – v roku 2044 – a svet vyzerá presne tak, ako asi vyzerať bude - Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby.
Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého veľkonočného vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore.
Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru 80.  rokov 20. storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny.
Tu je dnešná posledná nesúťažná ukážka – Ernest ClineReady Player One - Hra sa začína. Ukážku vám vo výbornom preklade Michala Jedináka prečíta Vlado Kobielsky.

Pred nami je už iba mailová súťaž – v minulej relácii sme sa vás pýtali – aké knihy sa vám spájajú s Veľkou nocou a tu sú niektoré vaše odpovede:

Matúš Túroci napísal:
Jediná kniha s témou Veľkej noci, ktorá mi napadá, okrem kníh pre najmenších, je kniha kníh, teda Biblia.

Zdenko Natafaluši napísal:
Ludvik Aškenázy – Vajíčko
Martin Rázus - Maroško - páči sa mi ako Maroško chodil kúpať dievčence s voňavkou zriedenou s vodou.
Anton Pavlovič Čechov - Na Veľkú noc - Dej sa odohráva v kostole, kde sa malý chlapec ide sa vyspovedať a očistiť od hriechov.
Ľubo Dobrovoda - Malá Veľká noc
Zdeněk Miler - Krtková Veľká noc

Monika Kádeková napísala:
Ako tip na knihu s témou Veľkej Noci odporúčam nádherne ilustrovanú Velikonoční knížku od Terezy Říčanovej. Jazykom zrozumiteľným deťom približuje veľkonočné tradície a zvyky - ľudové i kresťanské. 

Ján Bogner napísal:
Jednou z kníh o Veľkej noci, je aj publikácia Ľudia Veľkej noci. Jej autorom je kardinál Tagle. Hlavnou myšlienkou tejto knihy je význam zmŕtvychvstania Ježiša Krista a jeho úloha v dejinách ľudstva.

Eva Sobotková napísala:
Pri zmienke o Veľkej noci mi zišla na um kniha Tradície na Slovensku od Zory Mintalovej Zubercovej, ktorá približuje zvyky našich predkov počas rôznych sviatkov vrátane Veľkej noci. Z tejto knihy som sa dozvedela napr. to, že veľkonočná šunka je podľa tradície symbolom Kristovho tela, vajíčko symbolom plodnosti a klobása symbolom korbáča, ktorým Krista bičovali. Musím však povedať, že aj napriek veľkonočnému obdobiu ma to teraz ťahá viac k čítaniu kapitoly o zvykoch svadobných, keďže ma táto veľká udalosť onedlho čaká :)

Eve Sobotkovej gratulujeme a posielame jej 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei. Ostatní získavajú knižné ceny. 

Súťažná úloha do budúcej relácie znie – čo alebo kto sa vám vybaví pri slove Labyrint? 
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Pekný zvyšok Veľkej noci vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.


 
 
RTV


← Predchádzajúci blog

Adriana Sklenaříková: Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top

Nasledujúci blog →

Margaret Atwood: Príbeh služobníčky