Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Literárna revue 8/2016

Autor: Dado Nagy, 25. apríla 2016
thumbnail
Daniel Hevier: Tajné dejiny bielej kaligrafie

Druhá aprílová Literárna revue je venovaná knižným novinkám.

Čaká vás v nej ukážka z najnovšej novely Víťa Staviarskeho Rinaldova cesta, výtvarného románu Daniel Heviera Tajné dejiny bielej kaligrafie, humoristickej detektívky  Maria Giordana Teta Poldi a sicílske levy a psychotrileru Mary Louise Kelleyovej Náboj. Hosťom relácie je spisovateľ a literárny teoretik Ondrej Sliacky - autor novej knihy Pavel Dobšinský Život v rozprávke. Tvorbu tohto slovenkého rozprávkára, ktorý venoval svoje Prostonárodné slovenské povesti najmä dospelým si pripomenieme ukážkou z jeho rozprávky Lomidrevo.

Poslucháčov čaká okrem knižných tipov aj ukážka z tvorby a rozhovoru s talianským prozaikom a literárny vedcom Umbertom Ecom.

Súťažná úloha: Ktorá z kníh Umberta Eca vás najviac zaujala a prečo?

 

RTV

Umberto Eco (5. 1. 1932 - 19. 2. 2016) bol taliansky spisovateľ, estetik a teoretik umenia semiotického zamerania, medievalista a spisovateľ.

Umberto Eco je synom Giulia Eca a Giovanny Bisio. Jeho otec, účtovník a veterán troch vojen pochádzal z rodiny s trinástimi deťmi. Ecov dedo bol údajne najdúchom, priezvisko Eco dostal od jedného štátneho zamestnanca a je pravdepodobne akronymom: ex - caelis oblatus - "ponúkaný nebesami."

Keď vypukla 2. svetová vojna Umberto Eco sa aj s matkou presťahoval do malej osady v horách. Po maturite naňho začal otec naliehať, aby sa stal právnikom, tak mladý Eco nastúpil na univerzitu v Turíne. Aj napriek otcovim námietkam Eco zanechal štúdium práv a začal sa venovať stredovekej filozofii a literatúre, v roku 1954 získal ... viac

Produkty