Vedeli ste, že... ? Erich Maria Remarque

pútač Čas žiť a čas zomierať

S tohtotýždňovou klasikou sa bližšie pozrieme na nové vydanie románu najznámejšieho nemeckého autora Ericha Mariu Remarqua - Čas žiť a čas umierať. Hoci autora povinného románu Na západe nič nové všetci dobre poznáme, poďme sa na neho pozrieť o čosi bližšie.

 

Vedeli ste, že... ?

1. Dielo je inšpirované Remarquovými vlastnými skúsenosťami, ktoré ako nemecký vojak zažil počas prvej svetovej vojny.

2. Remarque sa zameriava na zážitky vojaka menom Ernst Graeber, ktorý sa snaží nájsť zmysel v chaose vojny a osobné skúsenosti tejto postavy prepojil so širším kontextom nemeckého vojnového úsilia a spoločnosti ako celku.

3. Kniha "Čas žiť a čas umierať" bola v čase vydania kontroverzná, pretože sa zaoberala otázkami vojny a násilia z pohľadu bežných vojakov, nie z pohľadu vodcov.

4. Vo svojich dielach Remarque skúma, ako vojna mení ľudí, jednotlivcov ale i spoločnosť ako celok a akým spôsobom ovplyvňuje ich schopnosť milovať a prejavovať ľudskosť.

5. Autor používa vojnu ako metaforu pre širšie ľudské skúsenosti a pre konflikt medzi láskou a smrťou.

6. Remarqua preslávil práve jeho prvý román, známy ako "Na západe nič nové" (1928), ktorý sa zaoberá skúsenosťami nemeckých vojakov počas prvej svetovej vojny. Stal sa jedným z najpredávanejším kníh 20. storočia a bol preložený do viac ako 50 jazykov.

7. Remarque bol obvinený z kritiky a ohovárania nemeckej armády a jeho knihy boli verejne pálené po nástupe nacistov k moci v roku 1933.

8. V roku 1938 mu bolo odňaté nemecké občianstvo za "nepriateľstvo voči reichu a jeho ľudu."

9. Erich Maria Remarque sa následne v roku 1939 presťahoval do Spojených štátov, kde žil až do svojej smrti v roku 1970. Napriek tomu vo svojej literárnej kariére pokračoval v nemeckom jazyku.

10. Napriek tomu, že autorove knihy boli v jeho rodnom Nemecku zakázané, stále boli tajne čítané a distribuované.

11. V roku 1947 sa oženil s herečkou Paulette Goddardovou, ktorá sa stala jeho najbližšou priateľkou a podporou.

12. Bol priateľom Ernesta Hemingwaya, s ktorým sa stretol počas svojho pobytu v Spojených štátoch.

13. Napriek svojim spisovateľským úspechom bol Remarque známy svojou skromnosťou a neochotou diskutovať o svojich dielach.

14. Remarque mal vysoké literárne ambície už od mladosti. Keď mal 14 rokov, jedna z jeho básní bola publikovaná v miestnej novinovej prílohe.

15. Remarque a Paulette Goddardová boli susedmi a priateľmi Charlieho Chaplina. Goddardová bola dokonca Chaplinovou manželkou, predtým ako sa vydala za Remarqua.

16. Autor bol známy svojou láskou k rýchlym autám a pretekom, ktorú vyjadruje i prostredníctvom postáv vo svojich dielach. Vlastnil niekoľko luxusných automobilov, vrátane Bugatti a Ferrari.

17. Napriek motívom vo svojich dielach odmietal byť politický aktívny. Trval na tom, že je iba spisovateľ a chcel hodnotený len na základe svojej tvorby.

 

Klasiku týždňa si teraz môžete objednať na e-shope Panta Rhei so špeciálnou zľavou 15%.

Akcia platí do 25.6.2023.


Nezmeškajte príležitosť nazrieť do nového vydania Remarqovho diela "Čas žiť a čas umierať" z edície mramorových klasík vydavateľstva Slovenský spisovateľ , a rovno si ho po prečítaní odškrtnite v našom zozname 100 klasík, ktoré musíš prečítať aspoň raz za život, ktorý Vám k objednávke pribalíme.

 

← Predchádzajúci blog

TOP KLASIKY podľa knižných influencerov

Nasledujúci blog →

V Panta Rhei máme nos na klasiku