André Aciman: Variácie záhad

Americký esejista a spisovateľ s nezvyčajným menom, ktorého pôvod je v Egypte, sa preslávil knihou Daj mi tvoje meno na základe, ktorej bol natočený aj rovnomenný film, ktorý získal tie najdôležitejšie ocenenia. Okrem toho, že píše neobyčajne jemné príbehy o láske a živote, taktiež vyučuje literárnu komparistiku na City University v New Yorku, kde je významným profesorom. Nie je tomu tak dávno, čo mu vyšla nová kniha, Variácie záhad, ktorá nám prináša pohľad do mysle bezhlavo zamilovaného človeka.

V príbehu sa stretáme s Paulom od jeho detstva až po jeho dospelosť, spoznávame jeho priateľov, lásky a rodinu. Kniha je rozdelená na niekoľko kapitol, pričom každá z nich opisuje inú Paulovu etapu v živote. V kapitolách môžeme vidieť Paula, ktorý si myslel, že prežíva tú prvú nefalšovanú lásku, voči rodinnému priateľovi, bezbrannosť, ktorú pociťuje pri stretnutí so spoluhráčom z tenisu alebo neprekonateľnú žiarlivosť a jeho predstavivosť, keď vidí s iným človekom niekoho, koho miluje. Zbožňovanie, žiarlivosť a posadnutosť nie sú jediné záhady lásky, s ktorými sa musí Paul vyrovnať. Rovnako tam patrí sebeckosť, že chce mať drahého človeka len a len pre seba alebo namýšľavosť, že je jednoducho neodolateľný a hneď sa každý do neho zamiluje.

André veľmi jemne a nežne opisuje lásku, ktorá má mnoho záhad, variácii a podôb, no nie vždy vyjde ako si Paul zaumieni. Môžeme vidieť, že hranice v láske sú tenké, záhady o nej nekonečné a jej podoby nevšedné. Prvú lásku, ktorú Paul zažíva v jeho rannej puberte, je zbožňovanie, ktoré spoznal pri stretnutí s priateľom ich rodičov. Zbožňovanie je záhadná variácia lásky nie len pre nás, ale aj pre hlavného hrdinu, pretože vzhliada k známemu a prežíva silné zaľúbenie, ktoré doposiaľ nepoznal. S odstupom času vidíme Paula prežívať silnú žiarlivosť voči druhému človeku a kam je až jeho myseľ schopná zájsť. V nasledujúcej etape Paulovho života nám Paul ukazuje svoju inú stránku, keď posadnuto sleduje neznámeho mladíka na každom jeho kroku a snaží sa spraviť všetko pre to, aby sa k nemu dostal bližšie a spriatelil sa s ním. Rovnako spoznávame Paulovu dávnu lásku z čias vysokoškolských štúdií a spomínania na minulosť, ktorú sa Paul snažil prepojiť s prítomnosťou. Poslednou záhadou, s ktorou sa Paul musel vyrovnať, bolo odmietnutie, nakoľko dúfal, že je talentovaný, vtipný a inteligentný a áno, je, ale aj s odmietnutím musí každý z nás rátať.

Všetky druhy lásky náš hlavný hrdina prežil, zvládol, vyrovnal sa s nimi a každá z nich mu dala niečo iné. S podobnými situáciami sa stretávame všetci, sme o niečom presvedčení, ale zrazu to nevyjde podľa našich predstáv, občas sme možno až prehnane žiarliví na milovanú osobu, pretože sa bojíme, že ju stratíme, snažíme sa ustáť spoločenskú akciu, kam nepatríme a na ktorej sa cítime nepríjemne. Alebo prehodnocujeme, či dávna láska, ktorú sme prežili, by nám vydržala aj do dnešného dňa. Paul je ako my, bežní ľudia, prežíva širokú škálu emócií, ktoré máme aj my a tie sú veľakrát pre nás záhadou.

Autor, André Aciman, pôsobí na čitateľa veľmi ľudsky, vľúdne a úprimne, ako keby ho poznal do najmenšieho detailu a vďaka Paulovi máme odpovede na mnoho našich otázok, ktoré sa týkajú vzťahov a lásky, pretože sa môžeme s jeho situáciami stotožniť. Na príbehu je krásne to, ako protagonista je citovo založený a nehanbí sa za svoje pocity a tým je k srdcu čitateľom bližšie. Tu nastáva otázka, či po toľkých sklamaniach bude Paul schopný ďalej milovať, nájsť si lásku na zvyšok života a vybudovať si kvalitný vzťah, ktorý bude mať pevné základy založené na láske, dôvere a porozumení?

Kniha však nie je určená pre ľudí, ktorí čakajú dynamickosť, akčnosť a jasný záver, ale je určená pre tých, ktorí sa chcú ponoriť do hĺbky duše a mysle človeka, ktorý otvára svoje najväčšie tajomstvá.

 

← Predchádzajúci blog

Victoria Mas: Bál šielných žien

Nasledujúci blog →

Káva za 1€ v Café Dias