autor: Simona Pániková

Kniha Vinný od narodenia vás naučí brať život z tej lepšej stránky


Komik Trevor Noah sa rozhodol napísať autobiografický príbeh Vinný od narodenia, ktorý opisuje jeho nezvyčajnú cestu k oceneniu Emmy za reláciu The Daily Show, ktorá je satirickým spravodajským programom.

Život na našej planéte je ohrozený


Britský prírodovedec, David Attenborough, ktorý počas svojho života vytvoril niekoľko prírodopisných dokumentov a vedeckých seriálov, ako Modrá planéta či Zamrznutá planéta, vydal knihu Život na našej planéte, ktorá sa tiež zaoberá prírodou. Hoci je najdlhšie pôsobiacim moderátorom na svete, dlhé roky len pripravoval podklady pre relácie, ktoré sa vysielali v BBC.

S jeho prácou boli v BBC tak spokojní, že mu ponúkli miesto generálneho riaditeľa, ale odmietol to, nakoľko by nemal čas na natáčanie vlastných dokumentov mimo televíziu.

Život na našej planéte

Život na našej planéte nie je len kniha, ale aj dokument na Netflixe, kde zaznamenal veľký úspech. Príbeh alebo skôr autorove svedectvo začína na mieste jednej z najväčších katastrof v moderných dejinách ľudstva, v meste Pripiať.

Pripiať je neslávne známe výbuchom atómovej elektrárne Černobyľ, ktorý spôsobil katastrofu pre ľudí aj okolitú prírodu. David by si myslel, že daná udalosť už bola vrcholom a ľudia sa z nej poučili, ale to ich nezastavilo.

Moderátor postupne opisuje ako sa dostal k miestu v BBC, ako ho príroda fascinovala od útleho veku a neprestala ani v tom pokročilom. Z vášne sa stala práca na plný úväzok, ktorú s radosťou vykonáva do dnešného dňa.

Jednotlivé kapitoly opisujú vývin ľudstva a technológií, ktoré sa rokmi menia. Kapitoly majú formu ro

Jacky Durand: Stratený receptár a láska, ktorá neumrela


Jacky Durand je novinár, žurnalista a spisovateľ, ktorého obľúbenými témami sú jedlo, kulinárske zážitky a rozhovory v bistre o všetkom možnom. Počas voľných chvíľ sa rád prechádza a nerobí rozdiel medzi ulicami mesta alebo lesnými chodníčkami a jeho veľkou vášňou je kvalitný modrý syr.

Victoria Mas: Bál šielných žien


Spisovateľka, Victoria Mas, ktorá po skončení štúdia na Sorbonnskej univerzity vydala svoj prvý debutový román, Bál šialených žien, ktorý vyhral cenu Patrimoines BPE za najlepší debutový román, ktorý opisuje svet taký, aký je, ale zároveň sa pozerá na svet s istou dávkou solidarity, oslavuje francúzsky jazyk a dedičstvo, ktoré treba odovzdať ďalej.

André Aciman: Variácie záhad


Americký esejista a spisovateľ s nezvyčajným menom, ktorého pôvod je v Egypte, sa preslávil knihou Daj mi tvoje meno na základe, ktorej bol natočený aj rovnomenný film, ktorý získal tie najdôležitejšie ocenenia. Okrem toho, že píše neobyčajne jemné príbehy o láske a živote, taktiež vyučuje literárnu komparistiku na City University v New Yorku, kde je významným profesorom. Nie je tomu tak dávno, čo mu vyšla nová kniha, Variácie záhad, ktorá nám prináša pohľad do mysle bezhlavo zamilovaného človeka.

Ransom Riggs: Mapa dní


Ranson Riggs je nielen spisovateľ, ale aj filmár a scenárista, ktorý sa preslávil knihou Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, kde hlavnými hrdinami sú deti, ktoré majú zvláštne schopnosti, niekedy až nadprirodzené.

Jozef Karika: Smršť


Jozef Karika ja jeden z najčítanejších a zároveň veľmi úspešný slovenský spisovateľ, ktorého knihy sa preložili do niekoľkých cudzojazyčných jazykov, ako čeština, poľština, maďarčina alebo aj angličtina. Jeho najznámejšími dielam sú Na smrť, v Tieni mafie alebo Trhlina. Trhlina bola sfilmovaná a odvysielaná, dokonca, aj vo Veľkej Británii a nájdeme ho aj na streamovej službe Netflix. Za svoje knihy získal niekoľko významných literárnych ocenení a tento rok mu vyšla nová kniha, z hororovej série, Smršť.

Marie Benedict: Jediná žena v miestnosti


Marie Benedict je americká prozaička, právnička, ktorej vlastné, skutočné meno je Heather Benedict Terrell. Viac ako desať rokov pracovala ako advokátka pre právnickú firmu Skadde, Arps, Slate, Meagher & Flom. Kukla bol prvým románom, ktorý Marie napísala a priniesol jej veľký úspech, ktorý jej umožnil sa stať spisovateľkou na plný úväzok.

Sally Rooney: Normálni ľudia


Sally Rooney pochádza z írskeho mestečka Castlebar, je veľmi mladou spisovateľkou, ktorá si získala tisíce fanúšikov po celom svete. Má 29 rokov, no napriek tomu sa začlenila medzi uznávaných autorov. Vyštudovala angličtinu na Trinity College v Dubline v bakalárskom stupni a magisterský titul získala štúdiom americkej literatúry. Jej dar pre písanie sa objavil, keď mala pätnásť rokov a vďaka daru reči v roku 2013 vyhrala prvé miesto v Debatných majstrovstvách európskych univerzít.

Isaac Asimov: Nadácia


Spisovateľ, ktorý v tomto roku oslavuje sté výročie narodenia, sa zaujímal o vedu a science-fiction už ako malý chlapec, keď jeho rodičia predávali vedecko-fantastické príbehy u seba v obchode. Po Isaacovi je pomenovaný Asteorid 5020 Asimov rovnako aj humanoidný robot od firmy Honda – Asimo. Najznámejšou sériou, ktorú Isaac napísal, je séria Nadácia, ktorá vyšla v českom jazyku, ako Základňa, ale v slovenskom jazyku vyšla pod rovnocenným názvom v roku 1991. Pôvodný príbeh v anglickom jazyku vyšiel už v roku 1951 a obsahovala len tri knihy, s odstupom času vyšlo dohromady 7 zväzkov. Kniha Nadácia je úvodom do fascinujúceho sveta pripomínajúceho obdivované Hviezdne vojny.