! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Sally Rooney: Normálni ľudia

O čom je kniha Normálni ľudia? Už len z názvu je jasné, že príbeh nebude o super hrdinoch alebo o vymyslenom svete. Je to príbeh o dvoch študentoch strednej školy, Marianne a Connellovi, ktorí nemajú takmer nič spoločné, okrem toho, že sa obaja učia na tie najlepšie známky a navštevujú rovnakú strednú školu. Connell je veľmi obľúbeným, má veľa kamarátov a za to s Marianne sa nikto nerozpráva. Rozdiely nenastávajú len v popularite na škole, ale aj mimo nej, hoci je Connell populárny, športuje a má bohatý spoločenský život, žije bez otca s mamou, v malom byte. Marianne nikto nemá rád, každý ju osočuje, nechodí von a celé dni je zavretá v krásnom, luxusnom dome, a jedného krásneho dňa sa  hlavní hrdinovia zarozprávajú. Postupne zisťujú, že si rozumejú, že im je spolu dobre a majú tajný vzťah, o ktorom nikto nevie či už doma alebo v škole.

Sally Rooney krásnym spôsobom opísala vzťahy detí s rodičmi, ich prepojenie a lásku. Mariannina matka, Denise, bola týraná jej vlastným otcom a občas týral aj Marianne a jej brata, Alana. Domáce násilie je veľmi aktuálna téma a nezáleží na tom, či je to veľkomesto ako Dublin alebo vidiecke mestečko na západe Írska. Psychický teror, ktorý rodina zažívala od otca sa odrazil aj na správaní jej brata Alana, ktorý tiež z občas Marianne fyzicky šikanoval. Keďže je Marianne z dobrej rodiny ich tajomstvo sa nikam nedostalo a nikto o ňom nevie a to veľmi ovplyvnilo Marianne aj v jej dospelosti. Pre Marianne muselo byť detstvo a dospievanie veľmi náročnými obdobiami, pretože v dospelosti stále hľadala akú lásku si zaslúži a popri tom sa snažila bojovať so svojou osamelosťou a myšlienkami. Marianne, žiaľ, nikto nepodporil z jej rodiny a zostala na všetko sama. Connell je naopak z robotníckej triedy, má síce mamu, tá ho vždy podporila, bola pri ňom a snažila sa s ním o všetkom rozprávať. Aj napriek rodinnej láske, bol Connell osamelý, s kamarátmi sa necítil dobre a opíjal sa, aby na všetko zabudol. Len pri Marianne sa cítil sám sebou, nemusel vnútorne bojovať. Vnútorne bojoval, pretože prechádzal náročnými depresiami po strate spolužiaka zo strednej školy.  

Normálni ľudia opisujú lásku v súčasnosti v čase sociálnych sietí, vzťah dvoch mladých ľudí z rôznych spoločenských vrstiev v malom írskom mestečku, kde každý pozná každého. Síce obe postavy majú osemnásť rokov a mali by byť vyzretými, ale v tomto veku práveže človek zisťuje a hľadá, akú lásku chce alebo akú lásku nechce. Či je rozdiel v tom, že Marianne pochádza z bohatej rodiny a Connell z robotníckej triedy alebo keď si každý z nich nájde vzťah z tej istej vrstvy. Sledujeme ich vzťah priebehu piatich rokov a všímame si, ako sa zmenili ich myšlienky, postoje alebo partneri. V príbehu sa stretávame s láskou vrúcnou, bolestivou, ale aj s domácim násilím, sexualitou, rozdielmi v spoločenských vrstvách, depresiou a hľadaním seba samého. Ktovie ako by sme konali my, keby sme boli v ich koži.

Za recenziu ďakujeme Simone Kubicovej. 

← Predchádzajúci blog

Mari Jungstedt: Nevidený

Nasledujúci blog →

Andrzej Sapkowski: Zaklínač 2 / 3 - Meč osudu, Krv elfov