Život na našej planéte je ohrozený

Britský prírodovedec, David Attenborough, ktorý počas svojho života vytvoril niekoľko prírodopisných dokumentov a vedeckých seriálov, ako Modrá planéta či Zamrznutá planéta, vydal knihu Život na našej planéte, ktorá sa tiež zaoberá prírodou. Hoci je najdlhšie pôsobiacim moderátorom na svete, dlhé roky len pripravoval podklady pre relácie, ktoré sa vysielali v BBC.

S jeho prácou boli v BBC tak spokojní, že mu ponúkli miesto generálneho riaditeľa, ale odmietol to, nakoľko by nemal čas na natáčanie vlastných dokumentov mimo televíziu.

Život na našej planéte

Život na našej planéte nie je len kniha, ale aj dokument na Netflixe, kde zaznamenal veľký úspech. Príbeh alebo skôr autorove svedectvo začína na mieste jednej z najväčších katastrof v moderných dejinách ľudstva, v meste Pripiať.

Pripiať je neslávne známe výbuchom atómovej elektrárne Černobyľ, ktorý spôsobil katastrofu pre ľudí aj okolitú prírodu. David by si myslel, že daná udalosť už bola vrcholom a ľudia sa z nej poučili, ale to ich nezastavilo.

Moderátor postupne opisuje ako sa dostal k miestu v BBC, ako ho príroda fascinovala od útleho veku a neprestala ani v tom pokročilom. Z vášne sa stala práca na plný úväzok, ktorú s radosťou vykonáva do dnešného dňa.

Jednotlivé kapitoly opisujú vývin ľudstva a technológií, ktoré sa rokmi menia. Kapitoly majú formu rokov a na ich začiatku čitateľ vždy nájde aj informácie v percentách, ktoré opisujú počet obyvateľstva a podiel divočiny na svete. Je do očí bijúce akou rýchlosťou ľudstvo narastá a akou rýchlosťou divočina ubúda. 

Moderátor si je vedomý toho, čo sa deje, keďže videl všetky dôležité míľniky na našej planéte a navštívil stovky krajín, zažil na vlastnej koži neukrojenú divočinu, kde bola krajina nedotknutá a zvieratá bez obmedzené. V prvej časti knihy sa čitateľ oboznamuje s faktami, ktoré sú viac-menej známe pre všetkých, ale sú obohatené o unikátne fotky z miest, ktoré Attenborough videl a podarili sa zábery odfotiť.

V ďalšej časti knihy opisuje volanie o pomoc prírode, pretože naša planéta a aj príroda dokážu žiť bez nás, ľudí, ale my, ľudia, bez našej planéty žiť nedokážeme. Z tohto dôvodu je nevyhnutné podniknúť určité kroky, ktorých nie je málo, ale každý z nás môže začať. V knihe autor spomína využívanie trvalo obnoviteľných zdrojov, redukcia mäsa a hľadanie chutných alternatív, ktoré sa môžu zdať, že sú vhodnejšie skôr, pre vyššie postavených ľudí, ale aj bežní jednotlivci môžu prispieť, ako napríklad skôr spomenutou redukciou mäsa. 

Je obdivuhodné, že kniha nepôsobí útočne, ale snaží sa s nadhľadom a pokorou opísať smerovanie jednotlivých ľudských krokov. Z pokory, s akou sa pán Attenborough správa k životu, zvieratám a samotnej prírode, by sme si mali vziať príklad a začať sa správať rovnako alebo sa mu aspoň priblížiť.

Kniha plná faktov

Čítanie to nie je ľahké, v knihe je veľa faktov, čísel, neznámych slov, ale je napísaná krásne ľudsky, aby sa aj ten najmenej zdatný človek v odborných termínoch, dozvedel, čo sa to na planéte Zem deje a ako jej môže pomôcť. Aby sa nemohol nikto sťažovať, na konci knihy je krátky slovník cudzích slov, kde je všetko vysvetlené.

Rovnako sú riadne uvedené zdroje, aby bolo zrejmé že si sir Attenborough nevymýšľa, že o podobných javoch píšu aj iní. Hlas vedcov vo svete silnie, no slová od slávneho a obľúbeného tvorcu prírodopisných filmov, môžu byť všetkým bližšie a zrozumiteľnejšie.  

Kniha Život na našej planéte prináša zaujímavé myšlienky a názory, s ktorými sa čitateľ stotožní a uvedomí si procesy vôkol seba. Správať sa ľudsky jeden k druhému, ale aj k tým najmenším tvorom, prírode a ešte k tomu mať otvorenú myseľ sú veľmi dôležitými vlastnosťami, ktorými by mal disponovať každý z nás.  

← Predchádzajúci blog

Knižné tipy známych osobností. Na Jednotke odštartovala Kniha dňa

Nasledujúci blog →

COVID-19 (ne)obyčajných príbehov z karantény