Kniha Vinný od narodenia vás naučí brať život z tej lepšej stránky

Simona Kubicová

Kniha Vinný od Narodenia (Trevor Noah)
Kniha Vinný od Narodenia (Trevor Noah)

Charizmatický, sympatický a veľmi mladý, s detstvom bohatým na nevšedné situácie - Trevor Noah sa rozhodol napísať autobiografický príbeh Vinný od narodenia, ktorý opisuje jeho nezvyčajnú cestu k oceneniu Emmy za reláciu The Daily Show, ktorá je satirickým spravodajským programom.

Jeho meno znie typicky americky, ale skutočnosť je taká, že je z Južnej Afriky a narodil sa počas apartheidu jeho Africkej mame a otcovi Švajčiarovi. Bolo to obdobie, keď boli medziľudské vzťahy pod kontrolou a nesmeli sa vymykať obmedzeniam a pravidlám.

Ťažký život od narodenia

Obdobie apartheidu od jeho začiatku až po koniec, je opísané v úvode do každej novej kapitoly a Trevor túto éru opisuje laicky, aby tomu porozumel čitateľ každej vekovej kategórie. Bola to éra plná neistoty, strachu a stresu, preto sa Trevorova mama Patricia rozhodla chlapca skrývať u jej mamy v Sowete, ale hneď po páde apartheidu, si ho vzala k sebe domov. Okrem opisov režimu v Južnej Afrike, sa zrazu čítateľ ocitne a je strhnutý autorovým životom.

Vinný od narodenia


Presvedčivý, inšpiratívny a komicky vznešený príbeh dospievania v doznievajúcom apartheide a búrlivých dňoch slobody, ktoré nasledovali. Zázračná cesta Trevora Noaha z juhoafrického apartheidu k pracovnému stolu The Daily Show sa začala kriminálnym činom: jeho narodením.

Trevor je potomkom belocha a čiernošskej matky. V tom čase im za takéto spojenie hrozilo päť rokov väzenia. Bol živým dôkazom nerozvážnosti svojich rodičov, preto musel stráviť prvých päť rokov života schovaný vnútri, aby ho matka ochránila pred vládnymi úradníkmi, ktorí ho kedykoľvek mohli odviesť. Trevorove zážitky sú veselé a dramaticky pôsobivé. Či už večeria húsenice, lebo časy sú ťažké, alebo ho počas únosu vyhodia z idúceho auta, Trevor opisuje svoj zvláštny svet vtipne a pravdivo. Výsledkom je dojemný a smutno zábavný portrét chlapca, ktorého dnes vďaka televíznym obrazovkám pozná celý svet.
Na sklade
12,53 € 15,90 €

Život pre komika nebol od narodenia jednoduchý, nebol ani beloch, ani černoch. Snažil sa nájsť si miesto v spoločnosti.

Ako to robil? Ako to, že mu to vyšlo? Veľkým vzorom mu bola jeho mama, ktorá sa nikdy nevzdala a dávala mu rôzne rady, ktoré sa na prvý dojem zdajú, že ich Trevor počúval len na jedno ucho, ale veľakrát mu pomohli, napríklad aj to, že sa naučil veľa jazykov rôznych kmeňov, vedel aj po anglicky, takže bol ako chameleón.

Ak očakávate, že kniha bude chronologicky rozprávať Trevorov príbeh, tak to tam celkom nenájdete, sú to spomienky na detstvo, dospievanie a samotnú dospelosť, kedy poznáme Trevora už v tomto svetle. Spomienky, ktoré nemajú obdoby, raz sú veselé až pľačete od smiechu a inokedy pľačete, pretože chcete Trevora s jeho rodinou, zachrárniť.

Trevor opisuje obdobie, keď ho mama bila, nepriznávala sa k nemu, dávala mu životné lekcie, ale na ňom to nezanechalo žiadne následky, pretože vedel, že mu dala všetko. Oni dvaja stáli spolu proti celému svetu. Nikdy ho v ničom neobdmezovala, aby nezažil to, čo ona, ale musel za svoje kroky niesť následky.

Patricia je čarovná bytosť, ktorá sa nedala ovplyvniť a žila si podľa svojich pravidiel a vzdorovala systému od úplného začiatku.

Afrika z prvej ruky

Opisy afrických miest, jedál a situácií sú napísané tak, že vás prenesú priamo na miesto. Navyše sa pri čítaní cítite ako Trevorov kamarát, ktorý ide všetky zážitky prežiť s ním. Je obdivuhodné, že autor zažil veľa dramatických chvíľ a nezostal zatrpknutý, smutný či v depresií a snaží sa každou stránkou čitateľa rozveseliť.  

Od rasistických poznámok, domáceho násilia či veľmi chudobného jedla, z ktorého vás bude doslova napínať, sa čitateľ oboznámi aj s Trevorovými prvými láskami, ako to s nimi skončilo a aké súženia s nimi zažil.

Autor s prirodzenosťou opísal tradície a zvyky v Afrike, fungovanie krajiny, jej históriu a spôsob života, ktorý je takmer pre všetkých zo Západu veľkou neznámou. Málokto vie, čo všetko sa dialo a aj deje v Afrike, čím všetkým si ľudia prechádzajú, čo si už vytrpeli. Je dôležité o tom hovoriť a nebáť sa diskutovať tak, ako sa nebál Trevor všetky tieto informácie čitateľom sprostredkovať a ukázať pravú tvár Afriky.  

Nikdy nekončiaci humor, nadhľad, ľahkosť a ľudskoť je to, čo nájdete v tejto knihe. Byť ľudským, priateľským, odhodlaným, silným a nevzdávajúcim sa človekom je to, čo by sme si mali vziať z knihy Vinný od narodenia, a hoci to Trevor a jeho mama nemali jednoduché, so svojím pozitívnym postojom vám ukážu, čo všetko sa dá dosiahnúť, keď budeme všetci dobre naladení.  

← Predchádzajúce

Kniha dňa: Osobnosti odporúčajú príbeh o láske aj kultové sci-fi

Ďalšie →

Zlaté puto vás pohltí