Kniha dňa: Osobnosti odporúčajú príbeh o láske aj kultové sci-fi
Na Jednotke beží v spolupráci s Panta Rhei nová knižná relácia.
Každý pracovný deň v nej jedna zo slovenských osobností odporúča knihu, ktorá by nemala ujsť vašej pozornosti.
Tešiť sa môžete na pútavé tipy od Gabriely Marcinkovej, Kristíny Tormovej, Borisa Farkaša, Jána Galloviča či Martina Kaprálika.
Tentokrát si pre vás vybrali voňavý príbeh o láske a škoricových slimákoch Pekáreň s vôňou škorice od Ruth Kvarnström-Jonesovej, zbierku príbehov Všetko trvá krátko od renomovaného psychiatra Irvina D. Yaloma, kultové sci-fi Ja, Robot od Isaaca Asimova a veľkú reportážnu knihu Na východ od západu od Wojciecha Jagelského.
Gabriela Marcinková odporúča Pekáreň s vôňou škorice
Za oknom stál v snehu sivý a opustený skleník, ale ona ich tam videla všetkých: Johannu, Ceciliu a seba, ako sa válajú v kope lístia pred tým, než sa spolu so starou mamou Améliou usadia okolo malého kovového stolíka. Starý otec Johan im donesie sladké škoricové slimáky a hrnčeky s horúcou čokoládou a so šľahačkou na vrchu. V teple skleníka si oblizujú biele fúzy a lepkavé prsty. Lovisa sa dotkla svojho krku, akoby sa snažila zachytiť spleť spomienok v hrdle.
Pekáreň s vôňou škorice
15,69 €
Lovisa Lindergrenová zažila týždeň, aký by nechcel zažiť asi nikto z nás. Stratila prácu, rozišla sa so snúbencom, a tak sa rozhodla opustiť upršaný Londýn a vrátiť sa do rodného švédskeho mestečka Halleholm.
Táto kniha nie je len príbehom jednej silnej ženy, ktorá sa nielenže rozhodla svoj život pevne chytiť do rúk, ale oživila aj dedičstvo a odkaz svojich starých rodičov. Jej starý otec Johan v mestečku vlastnil historickú pekáreň a kaviareň z 18. storočia.
Babka Amelia na poschodí pekárničky mala vlastný krajčírsky ateliér. Lovisa však vtedy ani netušila, že spolu s pekárňou zdedia aj príbeh hodný Rómea a Júlie. Dva znepriatelené rody. Zakázaná láska. A do toho všetkého nepríjemný zatrpknutý pán, ktorý sa ju snaží pripraviť o všetko. A ako to v každom takomto príbehu chodí, nejde iba o budovu. Lovisa sa rozhodne bojovať za odkaz svojich predkov. A to si na tomto príbehu cením najviac – snahu bojovať za správnu vec.
Ján Gallovič odporúča knihu Všetko trvá krátko
Myslím na tú márnosť, že celý život trávim prácou, zarábaním peňazí, a pritom ich ani toľko nepotrebujem. Mám už dosť, ale neprestávam zarábať. Je mi smutno z toho, ako žijem. Mohol som byť lepším manželom aj otcom. Vďaka Bohu, že mám ešte čas.
Všetko trvá krátko, 2. vydanie
Všetko trvá krátko. Čím som starší, tým viac si uvedomujem vzácnosť každého okamihu. Niektoré chvíle však trvajú celú večnosť a nesieme si ich v sebe až do konca. Mnoho o tom vie autor knihy, ktorú som dnes pre vás vybral.
Irvin Yalom napísal pútavú knihu, v ktorej spája svoje skúsenosti psychológa a zároveň ľudskej bytosti, ktorá sa sama trápi podobnými problémami ako jeho pacienti. Irvin sa vo svojej výpovedi stretáva s nahnevanou zdravotnou sestrou, s úspešným podnikateľom, ktorý sa musí vyrovnať so samovraždou svojho dobrého no tajnostkárskeho priateľa. Irvin je tiež konfrontovaný s čerstvou absolventkou psychológie, ktorá si vlastnou štúdiou poškvrní spomienky na blízku osobu.
No a nad týmto všetkým je ešte jedna postava, ktorá v samotnom psychológovi vyprovokuje vlastnú krízu sebaistoty. Kniha vo mne vyvolala silné dojmy. Vo svojej podstate rieši to, čo v istom bode našich životov musíme riešiť všetci – dve najväčšie výzvy ľudskej existencie: ako žiť zmysluplný život a ako sa vyrovnať s jeho neodvratným koncom. Kniha Všetko trvá krátko ponúka odpovede na tieto otázky, ak ich v sebe dokážeme nájsť.
Martin Kaprálik odporúča Ja, Robot
Ja, Robot
- Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby človeku bolo ublížené.
- Robot musí poslúchnuť príkazy človeka, okrem prípadov, kedy sú tieto príkazy v rozpore s prvým zákonom.
- Robot musí sám seba chrániť pred zničením, okrem prípadov, keď táto ochrana je v rozpore s prvým alebo druhým zákonom.
Toto sú tri zákony robotiky, ktoré zadefinoval Isaac Asimov. A vy už asi tušíte, o akej knihe vám dnes chcem povedať. Knihu Ja, Robot od Isaaca Asimova, myslím, netreba nejako špecificky predstavovať. Právom patrí medzi kultové klasiky sci-fi žánru. Ja osobne som ju prečítal niekoľkokrát. Príbeh robota, ktorý spochybní svojho stvoriteľa, má zmysel pre humor a je náročné ho rozlíšiť od ľudskej bytosti, pozná už asi každý. Kniha obsahuje 9 poviedok, ktoré síce môžeme čítať aj osobitne, ale oveľa lepšie pochopíme celkovú problematiku, ak knihu prečítame naraz. Isaac v nej síce zadefinoval tri pravidlá robotiky, avšak skutočné napätie ja vidím práve v medzerách, ktoré v sú medzi jednotlivými zákonmi. Fascinuje ma dilema, ktorú roboty a ich ľudia musia v každom príbehu riešiť. Alebo som tú vetu mal postaviť inak? Ľudia a ich roboty? Knihu si odporúčam prečítať aj keď ste ju čítali v rámci povinného čítania v škole. To čo je medzi riadkami, dozrieva spolu s našim vekom. Ale pozor – Willa Smitha v knihe nečakajte.
Boris Farkaš odporúča Na východ od západu
Kamoško mi Afganistan závidel. Na rozdiel odo mňa, pravidelného korešpondenta, sa tam nikdy nedostal. Ja som zas Kamoškovi závidel jeho hipisáctvo. Bol prvý, ktorého som spoznal. Považoval som ho za hipisáka, hoci on to odmietal.
Na východ od západu
16,90 €
Každý z nás hľadá mier a slobodu. Ja sám ju skúšam nájsť každý deň aspoň raz. Autor tejto knihy mier a slobodu skúša nájsť v Indii, v krajine, ktorá sa v minulosti priam kúpala v krvi. Jedná sa o reportáž, ktorej hrdinami sú veční hľadači zasľúbenej krajiny. Keď som knihu bral do rúk po prvý raz, zaujal ma najmä jej názov. Lebo v ňom sa ukrýva podstata príbehu – ľudia zo západu túžia po východnom miery a slobode, tí z východu zas po západnom konzume, keďže z východu ich vyhnal vojnový konflikt.
Kniha bola pre mňa silným zážitkom. Nielen pre nelineárny spôsob, akým sa Wojciech Jagielski rozhodol príbeh predostrieť, ale najmä kvôli tomu, že sám vychádzal zo svojich vlastným zážitkov a skúseností vojnového reportéra.
Po prečítaní som si uvedomil, koľko paradoxov my, ľudia, denne vlastne zažívame. Cesta do Indie a hľadanie zasľúbenej zeme Šangri-La ma prinútila hlbšie sa zamyslieť nad filozofiou a šťastím. Na záver si vám dovolím prečítať ešte jednu ukážku z dnešnej knihy dňa, ktorá podľa mňa v sebe obsahuje veľkú pravdu: Vtedy som si pomyslel, že všetko, pred čím som v živote utekal, ma dobehlo práve tam, kde som sa pred tým chcel ukryť.