Román Leonarda Cohena si vyžaduje čitateľa s otvorenou mysľou
Pri prečítaní mena Leonard Cohen vám určite napadne, že toto meno nepočujete prvýkrát. Našepkám vám. Okrem toho, že je Cohen prozaikom a poetom, je aj spevákom. Je dokonca autorom všetkým známej piesne Hallelujah.
V roku 1966 mu vyšla kniha Nádherní porazení. Vydavateľstvo Slovart pripravilo v roku 2021 jej nové vydanie, ktoré ihneď zaujme svojim prebalom.
„Katarína Tekakwitha, kto si? Si (1656-1680)? To stačí?“
Kniha Nádherní porazení je príbehom lásky. Život bezmenného rozprávača, jeho ženy Edith a priateľa F. prepája s dobou, v ktorej žila Katarína Tekakwitha. Rozprávač je do nej aj napriek časovej priepasti bezhlavo zaľúbený. Fascinuje ho jej život.
Katarína Tekakwitha je indiánskou sväticou, ktorá žila v 17. storočí. V roku 1660 prežila pandémiu kiahní, počas ktorej zomrela aj jej matka. Katarína sa vyliečila, no už nikdy nebola krásna. Význam jej mena je „tá, čo dáva všetko do poriadku“ alebo „tá, ktorá sa približuje a tlačí niečo pred sebou“.
„Mám chuť zakričať: vyzlečme sa donaha a pozrime na seba! Poďme sa učiť!“
Nádherní porazení
12,95 €
Román Nádherní porazení len pre silné žalúdky
Pri čítaní tohto diela si len ťažko predstavíme nežný hlas, ktorý spieva Hallelujah. Leonard Cohen je v svojej literárnej tvorbe expresívny do takej miery, že jeho diela sú naozaj len pre tie silné čitateľské žalúdky. Čitateľ sa na tvrdý a obscénny jazyk musí pripraviť a obrniť sa proti nemu, pretože inak pravdepodobne nebude schopný román dočítať.
Cohen v knihe neberie do úvahy rozdiely medzi svetským a svätým. Pojem rúhanie sa mu je tiež ďaleko vzdialený. Román si priam vyžaduje čitateľa s otvorenou mysľou, ktorý je pripravený na všetko.
Knihe ani autorovi nemôžeme uprieť poetický jazyk. Čítanie si vďaka lyrickým prvkom vyžaduje vysokú mieru pozornosti. Bohatý Cohenov jazyk dôveryhodne preložila do slovenčiny Darina Zaicová, ktorá si za to zaslúži obdiv.
„Navzájom sme si do uší vopchali ukazováky. Nepopieram sexuálne významy toho gesta. Teraz si ich vieš predstaviť. Všetky časti ľudského tela sú erotogénne. (...) Skoncujme s nadvládou genitálií!“
V roku 1966, keď kniha prvýkrát vyšla, musela spôsobiť obrovský rozruch. Dnes sme už zvyknutí, že vychádza aj pornografická literatúra, ktorá často nemusí mať pridanú umeleckú hodnotu.
Neopakovateľný čitateľský zážitok
Kniha Nádherní porazení je umenie. Umenie, v ktorom rozprávač detailne opisuje svoje erotické pocity, vízie, vášne, spomienky, túžby a neobvyklé sexuálne praktiky.
Pri povrchnom čítaní by sme knihu ľahko označili za perverznú a príliš drsnú. No aj keď je to naozaj zvláštne čítanie, nie je to prvoplánové dielo. Skrýva v sebe temnotu, samotu, smútok, nemorálnosť, kresťanstvo, nekonečnú lásku a obdiv.
Ak sa vám podarí príbeh uchopiť pevne do rúk a nedovolíte si prejsť do povrchného čítania, čaká vás neopakovateľný čitateľský zážitok.
No ak sa vám to nepodarí a knihu nedočítanú vrátite späť do poličky, ostanú vo vás aspoň silné pocity. Emócie, ktoré sa vyplavia vždy, keď sa na knihu pozriete. Čo už záleží na tom, či to bude znechutenie, túžba alebo zvedavosť?