autor: Veronika Švecová

Mojou najvýraznejšou vlastnosťou je, že radšej počúvam ako hovorím. Väčšina mojich dní sa nesie v znamení čítania a písania, pretože okrem posadnutosti novými knihami a písaním recenzií, som študentkou slovenského jazyka a literatúry. Vyhľadávam samotu a milujem, keď sa môžem topiť vo vlastných myšlienkach. Mojou úchylkou sú knihy z antikvariátov, ktoré zbieram, no málokedy sa dostanem k ich prečítaniu. Snívam o šťastnej rodine, preplnenej knižnici a o vlastnej knihe...

Do akej miery môže byť priateľstvo toxické?


Triler Nikdy sme tu neboli prináša stále nové zvraty a odhalenia.

Kľúčom je odvaha zmeniť sa


Nie je človek, ktorý by sa ešte nezamýšľal nad zmyslom svojho života a nad tým, ako svoj život povzniesť. Autori Ičiró Kišimi a Fumitake Koga prinášajú v knihe Odvaha byť neobľúbený iný pohľad na svet, v ktorom žijeme.

Ako si vytvoriť strážneho anjela


Maggie O´Farrellová sa u nás preslávila najmä knihou Hamnet. Mnoho čitateľov však netuší, že je aj autorkou ilustrovanej detskej knihy Kam chodia snehoví anjeli.

Varenie (nielen) pre lenivých


Foodblogerka Veronika Čopíková získala za svoju prvotinu ocenenie Panta Rhei Kniha roka 2020 v kategórii životný štýl.

Je to nová Agatha Christie?


Do mrazivého prostredia opusteného ostrova pri Írsku, zasadila Lucy Foleyová ešte mrazivejší príbeh. Svadobný Zoznam hostí je dlhý a motív vraždiť má takmer každý.

Rowlingová opäť skryla zložité témy do rozprávky


J. K. Rowlingová prekvapila všetkých čitateľov.

Román Leonarda Cohena si vyžaduje čitateľa s otvorenou mysľou


Ak sa vám podarí príbeh uchopiť pevne do rúk a nedovolíte si prejsť do povrchného čítania, čaká vás neopakovateľný čitateľský zážitok.

Rachel Heng: Klub samovrahov


Klub samovrahov nám ukazuje život, ku ktorému by sa viacerí z nás radi prepracovali. Život s perfektnou životosprávou, telom dokonalým na povrchu aj vo vnútri. Život, v ktorom je zdravie samozrejmé. Kniha nás donúti položiť si otázku, či toto všetko je naozaj tým, čo je pre nás najdôležitejšie.

Elise Kova: Prvá veterná čarodejka – Mágia živlov 1


Prvá veterná čarodejka vás vtiahne do sveta plnej mágie a náboženstva, ktoré nepoznáme. Človek by si mohol myslieť, že v literárnom priemysle je už až príliš Young Adult kníh z panovníckeho prostredia a žiadna nás už nemôže prekvapiť. Koniec koncov, tiež som mala tento pocit a pretrvával u mňa aj po prečítaní pár úvodných strán z knihy Prvá veterná čarodejka. Je dosť zložité vniknúť do prostredia plného mágie a náboženstva, ktoré nepoznáme.

Nina LaCour: Pôjdem tam, kam pôjdeš ty


Pôjdem tam, kam pôjdeš ty v slovenskom preklade prichádza do regálov kníhkupectiev až v roku 2020. Nina LaCour napísala doposiaľ päť kníh pre tínedžerov. V roku 2019 u nás vyšlo aj jej posledné dielo Všetko je tak, ako má byť, ktoré je označované ako najlepšia tínedžerská kniha roka 2018. Na spôsobe autorkinho písania je zreteľne poznať, že tvorivé písanie nie je len jej hobby, ale aj predmetom jej štúdia. Dokáže sa hrať so slovami a formovať ich do viet tak, že pri tejto knihe nestratíte pozornosť ani na chvíľu.