Ransom Riggs: Mapa dní

Riggsove knihy sú vždy plné dobových fotiek, na ktorých sú ľudia rôzneho veku, v rôznych kostýmoch a dopĺňajú atmosféru knihy. Zaujímavosťou je, že tieto fotografie a zabudnuté miesta sú inšpiráciou pre spisovateľove príbehy, ktoré sám navštevuje. Predstavuje si, akí ľudia bývali na danom mieste, ako vyzerali a trošku tajomna vždy obohatí príbeh.

Mapa dní je v poradí štvrtou knihou z tejto série, ale zároveň je aj začiatkom úplne nového dobrodružstva a jeho úvodom do nového sveta. Jacob má schopnosť vidieť Neviditeľných, porozumieť im a chrániť pred nimi nielen kamarátov od slečny Peregrinovej, ale aj všetkých ľudí. Jacob si nemôže byť istý, že na Floride jemu a jeho priateľom nehrozí nebezpečenstvo, to číha všade. A ak si myslel, že už vedel o svojom dedkovi všetko, tak Mapa dní ukáže len začiatok. Jeho skvelí priatelia sa ocitli v jeho dome na Floride a prvou úlohou, ktorou je Portman poverený je, aby naučil neobyčajné deti absolútnej obyčajnosti. Je to výzva, pretože žili roky v Diablovom sume a o modernej technológii, oblečení z doby modernej či pizze sa im mohlo len zdať, ale to nie je to pravé dobrodružstvo, ktoré ich čaká. Počas jednej misie, ktorá sa týkala splynutia s davom, sa zastavili v dedovom dome, kde Jacob našiel veľké množstvo informácii o dedovi, ako veľmi zachovalé luxusné autá či fascikel s fotkami a záznamami o ľuďoch, s ktorými sa dedo poznal. 

Chlapec sa vydal splniť misiu po Amerike, ktorú mu dal ja úlohu Abeov priateľ, Horace.  Nová krajina, nové pravidlá, ktorým nikto nerozumie a Jacob s priateľmi sa ocitá na novom území, kde nie sú pod ochranou ymbryniek. Pravidlá, ktoré ani vlastne nie sú pravidlami a zrazu sa hlavný  hrdina ocitá v spleti zmätku a chaosu, ktorému zatiaľ nerozumie. Úloha je náročná aj pre samotného Portmana, pretože zrazu stojí pred dôležitým rozhodnutím, ktorého z neobyčajných priateľov si vezme alebo či to má povedať, ymbrynke, slečne Peregrinovej. Poslanie ktoré ho preskúša z každého uhla, či sa to týka jeho lásky k Emme, dôvere cudzím a nezmámim ľuďom, dôvera neznámych ľudí k nemu či dôvery slečny Peregrinovej, dokonca, je preskúšaná sila priateľstva.

Napätie, tajomstvo, misia a zvraty sa nenachádzajú hneď na začiatočných kapitolách knihy, ale až na neskorších častiach príbehu. To však neuberá na zaujímavosti príbehu, pretože keď sa čitateľ dozvie, že chlapcovi priatelia prídu a ním žiť a majú sa naučiť ako by normálnymi, tak sa ozýva zvedavosť vo vnútri človeka a číta ďalej. Keď sa Jacob rozhodne vydať na nové dobrodružstvo, kniha sa potom veľmi ťažko skladá z rúk. Mapa dní  je síce fantastickým príbehom s neobyčajnými hrdinami, ale s prvkami a emóciami z reálneho života, s ktorými sa stretáva každý z nás. Neobyčajní sú síce neobyčajní, ale stále sú ľuďmi, môžeme vidieť Jacobov a Emmin mentálny vývin, kedy si uvedomia vážnosť ich vzťahu a vedia sa o ňom úprimne porozprávať. Skromnosť, ktorá je nevyhnutná v každom veku, keď deti od slečny Peregrinovej už podrástli, číhali nebezpečenstvám a zrazu nemohli robiť hrdinské činy a museli sa prispôsobiť novému prostrediu.

Kniha ponúka široké spektrum emócii, zážitkov, rozhovorov, nadprirodzenosti, ale stále s nohami na zemi. A ak vás zaujíma, čo znamená názov knihy, Mapa dní, tak si knihu  prečítajte a vstúpte do tohto neobyčajného sveta,  z ktorého sa vám nebude chcieť odísť.

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 3/2021

Nasledujúci blog →

Maroš Molnár: Gauč alebo šťastie