Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 480 miestach na Slovensku

Ariel Levy: Proti všetkým pravidlám

Autor: Andrea Gálová, 24. mája 2019
thumbnail

„Odvaha ísť proti všetkým pravidlám je známkou vizionára. A je to tiež symptóm narcizmu.“ Čítať knihu z edície 100% vydavateľstva Absynt je vždy obrovský zážitok. Sú to jedinečné príbehy, ktoré len ťažko hľadajú seberovnú konkurenciu na našom trhu. Vždy nesú v sebe silu, trpkú úprimnosť a horkosť života. Tento krát je ústrednou postavou novinárka a spisovateľka Ariel Levy. V románe Proti všetkým pravidlám otvára čitateľovi svoju dušu a prináša svoje memoáre.

„Ešte donedávna som žila vo svete, v ktorom sa stratené veci dali jednoducho nahradiť. Ale dnes už definitívne viem, že čokoľvek, čo právom považujete za svoje sa môže z ničoho nič vytratiť a my proti tomu nezmôžeme absolútne nič. Budúcnosť, ktorú som si celé roky tak úzkostlivo a detailne budovala, sa rozplynula – a s ňou sa vyparili aj moje predstavy o živote, aký mi podľa môjho názoru prináležal.“

Proti všetkým pravidlám. Tak sa dá zhrnúť život Ariel. Mladej židovskej spisovateľky a novinárky. Tá bez okolkov odhaľuje svoje súkromie. Od dospievania, životných lások až po nevyliečiteľné straty. Od mala vyniká vlastným svetom a rovnako v tom pokračuje aj v dospelosti. „Od malička mi hovorili, že som príliš živelná, príliš prudká, že je ma príliš.“ Budovanie náročnej novinárskej kariéry, cesty do  ďalekých krajín, búrenie sa proti konvenciám spoločnosti, vzťah so staršou ženou, nevera či  spermie od najlepšieho priateľa. Všetko robí s obrovskou dávkou odhodlania, na pozadí  hľadania samej seba.

„Chcela som to, čo chcela aj ona a čo chceme všetci. Všetko. Chceme pohodového rodinného partnera a nevšedného exotického milenca. Chceme dobrodružstvá mladosti a zároveň byť matkami v strednom veku. Chceme intímnu blízkosť aj nezávislosť, pocit bezpečia i dráždivé podnety, pokoj aj nové impulzy, pohodlie i vzrušenie. Ale všetko naraz sa jednoducho nedá. Nikto nemôže mať všetko: je to prirodzené a neodvratné ako ľudská smrteľnosť.“

 Ariel Levy ponúka neprikrášlený život, ktorý môže byť kohokoľvek z nás. Taký, ktorý dokáže veľa dať, no aj v sekunde vziať. Nekompromisný a neľútostný. Keď stačí vytiahnuť jednu malú skladačku a vzdušný zámok sa zrúti. Lebo život sa deje, nik ho nedokáže ovplyvniť na 100%. Popri svojom neľahkom osude sa venuje horúcim spoločenským témam ako je inakosť, homosexualita, zväzky ľudí rovnakého pohlavia, závislosť, nevera či strata dieťaťa. Prináša čitateľovi úprimnú spoveď spôsobom, ktorý vás vtiahne a nepustí. Cítite jej lásku, pochybnosti, vášeň, no aj neprekonateľný smútok a pocit nespravodlivosti. Ste razom jej dôverník a najbližší priateľ. Ukradne si obrovský kus vašej pozornosti a nehy, stane sa nezabudnuteľnou. Zasiahne všetky zmysly a zmocní sa vašich myšlienok. Budete ju chcieť objať a povedať jej, že to bude dobré. No skutočne to dokáže niekto zaručiť?

"Všetko bolo jasné, všetko bolo kruté a nič sa už nedalo napraviť. Moje rozumné ja, tá silná, dôvtipná sila, ktorá ma sprevádzala od detstva a vždy smerovala v ústrety novým výzvam, dobrodružstvám i úspechom a chránila ma pred zlyhaním, bola porazená. Prehovorila nekonečná Prozreteľnosť: Ty nemáš pod kontrolou nič."

Pripravte sa na dojímavý príbeh skutočnej veľkej lásky, bolestnej straty, no aj obrovskej ženskej sily. Kniha Proti všetkým pravidlám je len ďalším dôkazom, že život nie je ružová záhrada plná sladkých bezstarostných snov. Že je to skôr tŕňmi posiata cesta, ktorá nás občas milosrdne nechá privoňať ku kvetu, ale len preto, aby nás opäť dokázala zvrhnúť z výšky ku dnu. Skvelá a neskutočne silná kniha napísaná životom.

„Pri písaní sa vždy dá zmeniť koniec alebo vymazať kapitola, keď nefunguje. Ale život sa ohnúť nedá.  Je nestranný, nemá zmysel mu odporovať.“


Za recenziu ďakujeme Andrejke Gálovej. :)

Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @anduskag.


Produkty