Kateřina Tučková: Vyhnanie Gerty Schnirch

Hlavnou hrdinkou románu je Gerta Schnirch, spolovice Nemka po otcovi, spolovice Češka po mame. Otec sympatizoval s Nemcami, podporoval Hitlera a v synovi Friedrichovi videl sám seba. Gerta sa tak primkla skôr k matke Barbore, ktorú nesmierne ľúbila a jej smrť bola pre ňu obrovskou ranou. Brat odišiel na vojnu, matka mŕtva, ona ostala sama s otcom, narodila sa jej dcérka Barbora a onedlho prišla ďalšia rana s príchodom konca 2. svetovej vojny. Ako všetci Nemci v Brne, aj Gerta bola poslaná na ,,pochod smrti". Pretože ona patrila k tým, ktorí zavinili vojnu. K tým, ktorí za to všetko zlé skutočne mohli. Kedy vlastne skončí toto utrpenie?

„Tá bezmocnosť, nemožnosť niečo ovplyvniť, niečomu zabrániť. Vedomie, že ste iba telo určené na zábavu, nič viac.“

Vyhnanie Gerty Schnirch je nesmierne silný a emotívny príbeh, ktorý nás donúti ešte aj dlho po prečítaní premýšľať. Nad minulosťou. Nad jej dopadom na dnešok. Nad ľudskou hlúposťou. Nad tým, aké je jednoduché nájsť vinníka. Ako jednoducho dokáže jednotlivec zmanipulovať masy ľudí. Nesmieme pripustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo.

Cez jej životný príbeh, od detstva až po smrť, sledujeme osudy aj ostatných Nemcov, najmä žien, s ktorými sa stretávala. Autorka nám tiež odhalila vzťah hlavnej hrdinky s dcérou Barborou, ako veľmi sa zmenil od čias na statku u Šenka až po jej smrť.

„Vzali nám budúcnosť... potrestali nás za niečo, čo sme nespravili.“

Priznám sa, že po prečítaní knihy, som mala trochu zmiešané pocity a mnoho neutriedených myšlienok. Nebola som si istá, či sa mi kniha skutočne páčila, alebo práve naopak. S odstupom času však musím uznať, že bola naozaj skvelá! Nesmierne oceňujem, ako dokázala autorka niektoré úseky knihy zahaliť  tajomstvom a zostávalo len na nás čitateľov, aby sme prišli na to, čo sa skutočne stalo.

Veľmi sa mi tiež páčilo, že nám autorka umožnila nahliadnuť na dejiny akoby z druhej strany. Zo strany ,,vinníkov". Dokázala nám priblížiť, aké strašné to vtedy naozaj bolo. A to nielen cez vojnu, ale aj po nej, počas komunizmu či normalizácii.

Za recenziu ďakujeme Knihomoľke Caroline Turazovej. :)

Instagram: @knihomolky

← Predchádzajúci blog

Martha Hallová Kellyová: Orgovánové dievčatá

Nasledujúci blog →

Ariel Levy: Proti všetkým pravidlám