Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 497 miestach na Slovensku

Baja Dolce: Placebo

Autor: Terézia Zoľáková, 8. júla 2019
thumbnail
Foto: Terézia Zoľáková

Podmanivý príbeh o mladej, životom skúšanej Eme a šarmantnom Christopherovi zo série Placebo je tou pravou knihou na leto. Ide o trilógiu – Placebo ON, Placebo JA, Placebo MY. Knihy rozdelené do troch dielov, nie sú v romantickom žánri novinkou a u čitateliek sa tešia veľkej obľube.

Kniha Placebo je tou pravou „šálkou kávy“ najmä pre ženy. Dej knihy nám rozpráva Ema. Ema je mladá, bolesťou poznačená, uzavretá žena so skrytým talentom pre umenie a reklamu. Po ťažkom detstve sa snaží začať nový život na inom mieste, v novej práci. Keď sa jej otvoria pracovné možnosti v aukčnej firme Pierce and co., jej život sa od istého momentu zmení – nielen vďaka práci, ktorá ju napĺňa a baví, ale tiež kvôli jednému mužovi – a tým nie je nik iný ako príťažlivý majiteľov syn Chris, ktorého Ema zaujme od prvého momentu, čo do nej jedného dňa narazí na chodbách rodinnej firmy.

V prvej časti vás do knihy autorka dynamickým dejom vtiahne takmer okamžite, postupné spoznávanie hlavných postáv, ale aj ich minulosti vám ukradne zopár hodín, ak sa naplno začítate a zistíte, že ste takmer na konci knihy. Dialógy sú naozaj dobré, miestami aj vtipné a iskrivé. Láska, vášeň a tajomstvá sú silnou stránkou tejto knihy. Ale to, čo ju najviac vystihuje, je EMÓCIA. Autorka, ktorá píše pod pseudonymom Baja Dolce sa svojimi riadkami snaží sprostredkovať najmä hlbokú, citlivú a silnú emóciu – najmä čo sa hlavnej hrdinky Emy týka, a v mužskej postave zase Chrisovu minulosť zahalenú mnohými tajomstvami.

Obaja sú ako čierna a biela. Ako noc a deň. On ubližuje jej a ona zase jemu.

V knihe Placebo sú silné, často aj protichodné emócie ako láska a nenávisť, ktoré zakaždým menia sled udalostí, postavy bojujú s prekážkami, ktoré im život kladie pod nohy, a bojujú aj sami so sebou. Je to ako na hojdačke – v jednej chvíli sa nevedia od seba oddeliť a v inej už po sebe hádžu plamene – ani sám čitateľ nevie, či sa Ema a Chris milujú alebo skôr nenávidia.

Dá sa milovať aj nenávidieť?

V knihe je tiež veľa vedľajších postáv, ktoré celkovo oživujú dynamický dej, ktorý sa najviac vystupňuje v druhej časti  - Placebo JA. Sú tam zdôraznené najmä priateľské, aj pracovné vzťahy, občas vás bude rozčuľovať konanie jednotlivých postáv, a inokedy sa nad nimi len pousmejete. Mňa najviac v knihe hnevala samotná Ema, ktorá často podliehala slzám a trápila sa kvôli všetkému. Táto kniha má veľa silných stránok, ale aj nejaké tie chybičky krásy. Z obsahu knihy by som vynechala najviac často opakujúce sa opilecké scény, ktoré sa mi k Eme ako hlavnej hrdinke nehodili a tiež niektoré vulgarizmy.

Druhá časť ma zaujala aj výletom do Milána, ktoré autorka dôverne poznala, celé sa to odohráva vo svete pospletaných sietí biznisu, intríg, veľkých zákaziek a umelcov. Niekoľkokrát sa počas čítania ocitnete na večierkoch, aukciách a v nočných kluboch. Tu sa autorka viac venuje aj opisom, ale nezaostáva ani s dialógmi.

Zatiaľ čo prvá časť Placebo ON je viac iskrivá a nabitá erotickými pasážami, jej druhá časť je viac emotívna a dejovo zaujímavejšia, a jej záver čitateľky určite poteší. A to ešte nevieme, čo si pre nás autorka Baja Dolce pripravila v tretej, záverečnej časti Placeba.

Ak túžite po silnej, emóciami a zvratmi nabitej romantike, tak si trilógiu Placebo odporúčam prečítať.

„Svojím spôsobom sne neboli spolu, nespájali nás žiadne sľuby a ani záväzky, no ťahalo nás  k sebe niečo silnejšie, ako boli všetky nezhody a trápenia, ktorými sme si prešli.“

 

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej. :)

Nájdete ju aj na jej Instagram profile: @terezia.zk 

Produkty