Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Suzanne Collins: Balada o hadoch a vtáčatkách

Autor: Marko Kacvinský, 18. júna 2021
thumbnail
Balada o hadoch a vtáčatkách

Vráťte sa spoločne so spisovateľkou Suzanne Collinsovou k počiatkom Hier o život, ktoré sa zrodili v Paneme pred šesťdesiatimi štyrmi rokmi.

Kto stál za zrodom najhoršej každoročnej spoločenskej udalosti, ktorá prenasleduje každé dieťa dvanástich obvodov?
Ako pretrval trest v podobe Hier viac ako šesťdesiat päť rokov?

 

Hlavným predstaviteľom príbehu sa stáva Coriolanus Snow, ktorý je pre fanúšikom Hier o život známy ako prezident celého Panemu, ktorý panuje neoblomnou krutosťou nad všetkými obvodmi a je schopný obetovať všetko pre to, aby si zachoval svoj status.
Narodil sa pán prezident Snow naozaj s prepichnutým srdcom plným tŕňami ruží ktorých vôňa sprevádzala každý jeho krok, alebo je len produktom zvrátenej povojnovej spoločnosti?

 

Príbeh je zasadený do obdobia začiatkov Hier o život, kedy sa Coriolanus stáva jedným z mentorov Hier, a očakáva len ten najlepší výsledok, ktorý mu ponúkne lístok na vyššie vzdelanie a postavenie medzi „elitou“ vtedajšej spoločnosti. Keďže pochádza z urodzeného rodu Snowovcov, neočakáva zlyhanie. Veď predsa sneh padá navrch, no nie?

„To, čo nás ničí, sú veci, ktoré milujeme celým srdcom.“


Presvedčte sa sami, ako láska dokáže obmäkčiť aj toho najtvrdšieho z najtvrdších, ako dokáže zmeniť smer života, kedy človek prispôsobí svoje priority na základe pocitov ku svojej milovanej osobe. Veď to všetci dobre poznáme, láska je opisovaná v mnohých knihách,
 no dovolím si tvrdiť, že táto kniha zobrala pohľad na lásku úplne z iného uhla. Predsa bol zrod lásky zasadený do bezútešného oceánu smrti a utrpenia, no napriek tomu kvitla. A napriek všetkému, hovoríme o prezidentovi Snowovi- človeku, ktorého sme počas celej trilógie Hier o život vnímali ako zloducha bez citov. Akú rolu hrala v jeho živote láska?


„Nech šťastie stojí vždy na vašej strane!“

Počas celého príbehu mi rezonovala v hlave táto fanúšikom známa hláška, ktorá sprevádzala všetkých súťažiacich pri vstupe do arény. Coriolanusovi sa šťastie priplietlo pod nohy v najneočakávanejších podobách. Jednou z nich bola Lucy Gray.
Dievčina, ktorá očarovala Coriolanusa svojím čarom, dúhovými šatami a nádherným spevom, ktorým dokázala zaujať každého okolo seba. Lucy, dievča z cirkusu, ktorá žila voľný život, neradila sa medzi žiadne obvody a živila sa hudbou so svojím „kŕdľom“. Nanešťastie hudobná rodina kŕdľa bola zaradená do dvanásteho obvodu, najchudobnejších zo všetkých, a v deň losovania do hier zaznelo práve meno: „Lucy Gray“.
Bola Lucy pre Coriolanusa požehnaním alebo prekliatím? Dokázala mu zabezpečiť jeho vysnívané spoločenské postavenie, alebo ho v Hrách sklamala? A čo naša známa láska? Očarila aj týchto dvoch mladých ľudí natoľko, žeby boli schopní obetovať sa jeden pre druhého? Na koho strane stálo šťastie?

 

„ Sneh padá navrch.“

Príbeh prezidenta Snowa sa čítal veľmi jednoducho a rýchlo. Kniha bola plná napätia, ktoré mi nedovolilo odtrhnúť oči od strán, kde som objavoval históriu mojej obľúbenej trilógie. Podľa môjho skromného názoru mohla autorka potiahnuť napätie aj do posledných kapitol,
no oplatilo sa počkať na záver, ktorým si nechala pootvorené dvere na písanie ďalšej časti.

Produkty