Doprava zadarmo pri nákupe nad 29 Eur !

John Strelecky: Veľká životná päťka

Čo však o ňom možno neviete je to, že okrem iného je John aj strategický poradca lídrov známy po celom svete, a tiež cestovateľský dobrodruh, vďaka čomu sa dostal k písaniu. Jeho životným mottom je, že hora vyzerá najvyššie zospodu, a preto je čas vykročiť. Tak by sa zdalo, že preňho nič nie je prekážkou, a to sa snaží vliať aj do svojich knižných príbehov. Ak vás o jeho spisovateľskom talente nepresvedčili jeho predošlé knihy, tak to rozhodne napraví Veľká životná päťka.

Vo svojom živote sme sa zrejme stretli s mnohými druhmi lídrov. Na to, aby sme si vážili tých dobrých, pravdepodobne musíme natrafiť aj na tých, na ktorých zrejme nie vždy spomíname v tom najlepšom. Niektorí namiesto toho, aby svojich zamestnancov povzbudzovali, tak ich zhadzujú a namiesto toho, aby ich inšpirovali, tak ich zastrašujú. Toto však rozhodne nebol prípad Thomasa, ktorého väčšina jeho zamestnancov pokladala za toho najlepšieho.

„Ráno ako stvorené do múzea, čo poviete?“ Túto otázku položil Thomas na vlakovej stanici vtedy ešte neznámemu Joeovi. Od tej chvíle sa z nich stali dôverní priatelia. Predstavte si, že by ste mali vlastné múzeum s fotografiami, ktoré by prezentovali momenty z vášho života. Čo myslíte, bolo by to múzeum plné radosti a krásnych zážitkov, smútku a sĺz alebo nebodaj hnevu a zúrivosti?

Čo sa týka samotného názvu knihy, ten vypovedá o piatich želaniach, ktoré si chce splniť každý človek predtým, ako poslednýkrát vydýchne. Týchto 5 životných bodov má na svojej vizitke každý zamestnanec spoločnosti, ktorú vlastní spomínaný Thomas Derale. Každý človek, ktorý nastúpi do Thomasovej firmy musí mať jasno vo svojej veľkej životnej päťke, a tiež v zmysle svojho bytia. Každá pozícia, na ktorej sa zamestnanec aktuálne nachádza, ho musí nie len baviť, ale najmä napĺňať. Jedine vtedy je človek v práci spokojný, motivovaný a šéfovia ho nemusia kontrolovať na to, aby svoju prácu vykonával správne a dôsledne.

Thomas viedol svojich zamestnancov tak, ako by to mal robiť každý správny líder. V rámci firemnej kultúry mal na svojom zozname rôzne techniky, ktoré z neho robili toho najlepšieho z najlepších. Jednou z vecí bolo, že svojím zamestnancom lepil v rámci pracoviska samolepiace papieriky s nápisom „Od Thomasa Deraleho, vášho spolupútnika na tejto úžasnej ceste.“ Nikdy tam nezabudol napísať niečo milé, čo každého potešilo a nakoplo pokračovať ďalej.

Jedného dňa sa však všetko zmení a Joeovi zavolá Thomasova manželka Maggie. Dá mu na vedomie, že Thomas je vážne chorý a praje si, aby prišiel na niekoľko týždňov k ním domov. Joe ani na chvíľu nezaváha a hneď sa vydá na cestu za dlhoročným priateľom. Tu sa začína ich posledná, avšak o to intenzívnejšia životná cesta.

Ja osobne som dlho nečítala plnohodnotnejšie a dojímavejšie dielo. V knihách si vždy zvyknem označiť pár viet alebo dokonca strán, ktoré v sebe ukrývajú zmysluplné myšlienky. V tejto som si označila takmer každú druhú stranu, pretože kniha je nabitá inšpiratívnymi úvahami. Na prvých stranách autor sľubuje, že kniha vám zmení život takým spôsobom, aký si v tejto chvíli ani neviete predstaviť. Je dobré vedieť, že lídrov nemáme len v práci, lídrami sme aj my sami, a to či už doma alebo v spoločnosti ľudí, s ktorými sa stretávame v bežnom živote. Smelo sa ponorte do tejto knihy a dovoľte jej, aby inšpirovala aj vás. Už by som len na záver dodala myšlienku od Thomasa: „Žite každý deň tak, aby sa mohol stať súčasťou múzea vášho života.“

 

 

← Predchádzajúci blog

Suzanne Collins: Balada o hadoch a vtáčatkách

Nasledujúci blog →

Literárna revue 12/2021