Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 474 miestach na Slovensku

Claire Messud – Dievča v plameňoch

Autor: Barbora Tatierská, 17. mája 2019
thumbnail
Foto: Barbora Tatierská

Inaque tento rok valcuje knižný trh na plnej čiare. Jednou z novovydaných kníh je aj Dievča v plameňoch. Minimalistická obálka „malej“ knižky, ako sa o nej sama autorka vyjadrila, skrýva veľký príbeh. Milovníci série Geniálna priateľka od Eleny Ferrante budú potešení, pretože práve o priateľstve medzi dvomi ženami, jeho vrcholu, úpadku a magickej trvácnosti vďaka vnútornej sile, je dielo Claire Messud.

V americkom meste Royston žijú dve mladé dievčatá, Julie a Cassie, napriek výrazným odlišnostiam tvoriace nerozlučný pár. Julie, rozprávačka príbehu, je z bežnej rodiny, trápi sa bežnými problémami, zatiaľ čo Cassie je vrtošivé, divoké dieťa, ktorého otec zomrel a rodičovskú rolu má výhradne religiózne orientovaná matka. Obe dievčatá, podobne ako v Geniálnej priateľke, prežívajú všetko spolu, čo dané udalosti robí ešte výnimočnejšími, aké v skutočnosti boli. Dlhé prechádzky v kaňone alebo návšteva opusteného blázinca sa razom menia na tajné dobrodružné výpravy, kde je skúšaná odvaha a vzájomná dôvera. Cassie je v tomto vzťahu tá, ktorá je dominantná, ktorá skúša, ktorá sa viac-menej nebojí ísť do toho „po hlave“. Julie, racionálnejšia polovička dievčenskej dvojice, je tá premýšľajúca, kritická realistka. Práve toto sa jej vypomstí, keď odídu na strednú školu. Cassie veľmi chce byť obľúbenou, ale s Julie, pozerajúcou sa na veci vždy realisticky, pomenúvajúcou veci pravým menom, to bolo ťažké. Preto sa od nej dištancovala a našla si nové kamarátky. Dievčatá sa odcudzili a Julie to vnútorne ničilo. Pocit prázdnoty po najlepšej priateľke sa snažila pretaviť do rôznych aktivít, ale stále v nej zostávalo malé miesto, ktoré bolo určené len Cassie. Tá sa, najmä počas strednej školy, pokúšala o vymanenie sa zo stereotypu akýmkoľvek spôsobom. Preto sa jej novou najlepšou kamarátkou stalo, pochopiteľne, dievča s nekončiacim zoznamom, osláv na ktorých sa musia zúčastniť, ktoré musia usporiadať a s množstvom alkoholu, ktoré tam musia vypiť. Cassie zažíva aj prvú lásku temer ihneď blokovanú jej matkou a zdôveruje sa práve Julie. Priepasť je ale medzi nimi stále prítomná. Navzdory tomu však v oboch ženách zostáva láska k tej druhej a aj keď boli viac času od seba, nikdy neboli nerozlučnými.

Nemožno poprieť, že isté paralely s Ferrante tu sú. Rovnaký motív, skoro rovnaké problémy, odcudzenie priateliek a súbežne konštantné puto... Ibaže štýl autoriek sa markantne líši. Ferrante je veľmi ostrá, trpká a jej magický realizmus je temný. Messud má jemnejší štýl písania, citlivejší a na druhej strane jej charakter magického realizmu sa skôr podobá rozprávke. Lež to, čo ubrala na ostrosti štýlu, vložila do postáv. Všetky emócie a zážitky Cassie aj Julie prežívajú veľmi intenzívne, najmä tie v detstve, občas až akoby boli v plameňoch. A práve tieto plamenné zážitky sú tie, ktoré v pamäti zostávajú a ktoré udržujú priateľstvá nažive.

 

Za recenziu ďakujeme Barborke Tatierskej. :)

Instagram@theartcticlass