Eva Umlauf: Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči

Prečítala som už viac kníh so spomínanou témou a stále ma majú čím prekvapiť.

Inak to nebolo ani s knihou Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči.  

Eva Umlauf sa narodila v tábore pre Židov v Novákoch. Mnohí väznení považovali jej narodenie za svetielko nádeje v ich ťažkej situácii. Vo veku dvoch rokov sa však spolu so svojimi rodičmi dostala do Osvienčimu, a síce táto spomienka je pre ňu zahalená tmou. Je totiž dokázané, že ľudská pamäť je schopná pamätať si udalosti až zhruba po 3. roku života. Preto sa Eva už vo svojom vyššom veku, a navyše po slabšom srdcovom infarkte, vydá po stopách svojej minulosti. Keďže nemá nikoho, kto by jej o zážitkoch v Osvienčime povedal viac (jej vlastná matka nedokázala o tomto období hovoriť), musí pátrať v archívoch a medzi tými málo preživšími, ktorí boli rovnako v tom čase v koncentračnom tábore.

Čo všetko zistila Eva o svojom pobyte v Osvienčime, čo sa stalo s jej otcom hneď pri príchode na rozdeľovaciu rampu, ako sa jej mama pretĺkala sama životom po vojne s dvomi malými dcérkami, a ako žila po vojne a v socialistickom režime samotná Eva? Prečo a za akých okolností odišla do Nemecka, za koho sa vydala a ako vlastne celý život vnímala svoje židovstvo? To všetko sa dozviete ak siahnete po knihe Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči.   

Musím priznať, že nezvyknem pri čítaní používať ceruzku, ani si nijak inak neznačím do kníh. Pri tejto som však po ceruzke siahla, pretože ma pri čítaní obohacovala o množstvo užitočných historických faktov, ako aj o zaujímavé autorkine myšlienky.

 

Za recenziu ďakujeme Simone Trnkovej. :)

Viac o knihách, sa dozviete na knižnom instagrame: @kniholoverka 

← Predchádzajúci blog

Petra Hilbert: Pepína z Longitálu

Nasledujúci blog →

Adam Silvera: Na konci naozaj obaja umrú