! Doprava ZADARMO už od 20 € !

G.W. Gortner: Romanovovská cárovna

Jeho najnovší román o cárovnej Márii Fiodorovne ma celkom uchvátil. Nechcem porovnávať, ale pre mňa bol ako americký Follett pišúci o ruskej cárskej rodine. Jednoducho, Romanovovská cárovná vás nielenže prevedie dejinami Romanovovskej dynastie, ale vdýchne život tristoročnej histórii a postavám, ktoré boli a stále sú neodmysliteľnou súčasťou ruskej minulosti a hrdosti.

            Z úvodnej obálky sa čitateľ dozvie, že ide o román zo života poslednej ruskej imperátorky Márii Fiodorovny, ktorá bola matkou posledného ruského cára Mikuláša II. Niektorých to možno pomýli v tom, že z dejín vedeli, že veď poslednou cárovnou bola manželka cára Mikuláša II. Alexandra Fiodorovna. Sám autor uvádza niektoré fakty a pojmy až v záverečnom poďakovaní, kde uznáva, že mnohí s ním nemusia súhlasiť a zvlášť o Romanovovoch sa dodnes vedú vášnivé diskusie. Ako sám hovorí: „Mojím cielom nebolo opísať dané obdobie v celej jeho šírke a zložitosti, ale vytvoriť fiktívny portrét jednej z najvytrvalejších žien.“ A zároveň dovysvetľuje termín cárovná = cárica – imperátorka a prečo spomínaná Alexandra Fiodorvna nebola poslednou ruskou cárovnou, ale len manželkou ruského cára.

„Povinnosťou Romanovovcov je slúžiť v prvom rade Rusku, nie sebe.“ 

V tejto knihe je však pre čitateľa dôležitejšia postava Márie Fiodorovny, manželky cára Alexandra III. a matky cára Mikuláša II. V šiestich častiach pútavým spôsobom autor vykresľuje jej postavu, charakter, jej úlohu a postavenie v cárskom Rusku. Mária Fiodorovna, nazývaná aj Minny, patrila v tej dobe medzi najbohahtšie ženy na svete, za života ju veľmi obdivovali a zožala veľkú slávu. Podporovala reformu pre chudobných, bola zakladateľkou Červeného kríža, snažila sa potláčač manželove despotické sklony a intervenovala v prospech židov. Viedla svojho syna Mikuláša II. na začiatku jeho vlády, pokým nad ním nezískala väčší vplyv Alexandra. Bolo úžasné sledovať na stranách tejto knihy, čo všetko bolo súčasťou života na ruskom tróne, akí a kto boli Romanovovci, čo pre nich znamenala vlasť, ale aj vlastná rodina, akých chýb sa dopustili a čo spôsobilo ich pád.

„Sobášom s následníkom ruského trónu som sa nepripútala iba k cudziemu mužovi, ale aj k dynastii a ríši, ktoré si po stáročia plnili povinnosť a slúžili vlasti.“ 

Táto kniha vás okrem životopisného opisu hlavnej postavy ruskej imperátorky prevedie aj ruskými reáliami, Zimným palácom, Aničkovovým palácom, rodinnou pevnosťou Gatčinou, Nevským prospektom a celým Petrohradom. Ak máte aspoň trochu radi Rusko a ich dejiny, túto knihu si rozhodne musíte prečítať. Romanovovci boli od čias Petra Veľkého až po ich posledného cára Mikuláša II. veľmi významným ruským rodom a tvorilo ich množstvo veľkých mien a dôležitých postáv, ktoré by sme mali poznať a určite si zaslúžia našu čitateľskú pozornosť. Priznám sa, že som v mnohom mala medzery a táto kniha mi otvorila cestu, ako začať pátrať po dôležitých faktoch histórie každého národa.

Aj keď kniha Romanovovská cárovná zachytáva len určité obdobie vládnutia dynastie Romanovovcov, určite má čo čitateľovi ponúknuť. Pre lepšie orientovanie sa, hneď v úvode knihy nájdete detailný rodokmeň z tejto poslednej vetvy Romanovovcov a ich príbuzných.

Mária Fiodorovna bola silnou osobnosťou v romanovovskej dynastii, bola pripravená vykonávať svoje povinnosti manželky cára presne tak, ako to z jej postavenia vyplývalo. Iste, mala aj svoje chyby, ale v mnohom sa nevzdávala a bola verná svojmu ľudu, o čom svedčia posledné udalosti po prevzatí moci boľševikmi a následnom páde cárskej rodiny.

Síce nie som expertkou na dejiny, a v tejto knihe som nevedela nájsť faktografické a ani iné chyby, ale určite odporúčam prečítať tento román, ktorý má v sebe veľké čaro a zároveň je výborným rozptýlením v dnešnej uponáhľanej dobe. Prajem príjemné čítanie!

 

„Je lepšie niečoho sa vzdať, ako prísť o všetko.“

 

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej. :)

Instagram: @tereza_zolakova

← Predchádzajúci blog

Vincent Šikula: Deti

Nasledujúci blog →

Ondrej Sokol: Ako som vozil Nórov