! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Heather Morrisová: Cilkina cesta

Román Cilkina cesta sa začína rokom 1945, keď konečne oslobodili koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. Vtedy osemnásťročná Cilka Kleinová, pochádzajúca z Bardejova, konečne pocíti iskierku nádeje, že sa jej utrpenie, ktoré zažila v koncentračnom tábore, končí. Je na konci so silami, keď sa dozvie, že ju odsúdili na ďalších 15 rokov nútených prác v gulagu Vorkuta na Sibíri. A tu sa začína ďalšia útrpná Cilkina cesta.

Cilke chvíľu trvá, kým pochopí pravidlá svojho nového väzenia a tiež hierarchiu spoluväzňov. Celý svoj život má však šťastie na dobrých ľudí a aj na tomto strašnom mieste nájde svoje spriaznené duše. Vďaka istej pani doktorke, ktorá si všimne jej ošetrovateľské zručnosti, sa Cilka dostáva k pomerne slušnej práci zdravotnej sestry v miestnej nemocnici pre väzňov. Príde tak aj k mnohým výhodám a známostiam, ktoré jej pomôžu v gulagu prežiť. Ona je však veľmi skromná a dobrosrdečná a vždy radšej pomôže iným, akoby mala myslieť na svoje blaho. Cilka tu dokonca stretne svoju životnú lásku, preto svoju stratenú mladosť v táboroch neberie príliš tragicky. Nakoniec prežila ešte šťastný život, v šťastnom, aj keď bezdetnom, manželstve.

 Ak máte radi vojnové príbehy na základe skutočných udalostí a ste za šťastné konce, rozhodne siahnite po knihe Cilkina cesta, bude sa vám páčiť. Ak už však máte vojnových príbehov načítaných veľa a chcete sa pri ich čítaní dozvedieť viac historických faktov, táto kniha vám asi nedá to, čo hľadáte.

Za recenziu ďakujeme Simone Jasovej Trnkovej. 

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 11/2020

Nasledujúci blog →

Luis Alberto Urrea: Dom zlomených anjelov