Luis Alberto Urrea: Dom zlomených anjelov

Hlavným hrdinom tohto pozoruhodného románu je sedemdesiatročný Veľký Angel. Doktori mu oznámili, že mu zostáva len posledný mesiac života, pretože rakovina sa veľmi rýchlo šíri. Rozhodne sa preto, že svoje posledné narodeniny oslávi vo veľkom štýle s celou rodinou.

Deň pred oslavou však musí pochovať svoju milovanú, takmer storočnú, matku, ktorá umrela. Prichádzajú tak všetci príbuzní či známi, aj takí, ktorých už veľmi dávno nevidel.

Veľký Angel využije príležitosť a pojme svoju oslavu ako veľkú rozlúčku. S ľuďmi, ktorých má rád, no tiež s celým svojim životom. Spomína na všetko dobré, na všetky krásne okamžiky vo svojom živote. Spomína na stretnutie so svojou milovanou manželkou Perlou, ktorá stála celý čas po jeho boku, aj keď ich spoločné začiatky neboli jednoduché. Vracia sa k časom, kedy boli jeho deti malé, no tiež aj do vlastného detstva.

„Ľudia pri každom stole mrmlali svoje osobné svedectvá. Odrazu si pripomínali minulé chvíle s týmto Človekom, žialili nad okamihom, ktorý určite príde – a to dosť skoro. Všetci to videli. Všetci to vedeli.“

Nie celý život však konal len dobro. Svoju poslednú oslavu tak vníma aj ako isté odpustenie sebe samému. Je to tiež čas, kedy sa môže zmieriť s ľuďmi, s ktorými si bol inak vzdialený.

Osobitý vzťah má najmä so svojím najmladším, no nevlastným bratom Malým Angelom, ktorého si jeho otec, veľký Don Antonio prisvojil ako svojho. Medzi bratmi sa až na konci jeho cesty vytvára skutočné bratské puto a aj keď v živote toho druhého napáchali mnoho zlého, tento čas využijú na vzájomné zmierenie.

„Rodiny sa rozdeľujú a zase spájajú, pomyslela si. Ako voda. V tejto púšti sú rodiny voda.“

Počas tejto veľkej oslavy sa tak stretávame s členmi ich početnej rodiny. Prišli bratia, sestry, sesternice, bratranci, vnúčatá, pravnúčatá, netere... Postupne sa tak dozvedáme všetky ich tajomstvá, prehrešky z minulosti, ktoré by inak nemali vyjsť na povrch. Jednotlivý členovia ich medzi sebou prezrádzajú a my tak môžeme nahliadnuť na život tejto americko-mexickej rodiny.

Sú to práve jednotlivý členovia a ich tajomstvá, ktoré deji pridávajú dynamiku. V príbehu sa totiž nedejú žiadne závažné zvraty, ktoré by dej nejako výrazne vygradovali.

„Treba jedine ľúbiť, mija,“ povedal. „Láska je odpoveď. Nič ju nezastaví. Ani hranice. Ani smrť.“

So smrťou sa v literatúre môžeme stretnúť pomerne často v rôznych podobách. V románe ju Luis Alberto Urrea využil ako motív pre uzmierenie a spojenie početnej rodiny. Smrť tu tiež nezobrazovala len koniec života, bola akýmsi symbolom pre začiatok niečoho nového. Okrem toho však tiež môžeme nahliadnuť na tradície prisťahovaleckej mexickej rodiny a dôležitosť rodiny ako takej.

Aj keď v začiatku vás môže odradiť množstvo postáv, ktoré tu vystupujú, bola by škoda knihu odložiť. Ide o naozaj zaujímavý príbeh s akýmsi skrytým posolstvom.

Začítajte sa do románu Dom zlomených anjelov.

Za recenziu ďakujeme Caroline Turazovej. 

← Predchádzajúci blog

Heather Morrisová: Cilkina cesta

Nasledujúci blog →

Philippe Claudel: Súostrovie psa