! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 11/2020

Prajem vám krásny sobotný večer, a vopred upozorňujem, že dnešná Literárna revue bude do veľkej miery venovaná detskej literatúre. Nie, že by som si robil ilúzie, že sa práve v tomto čase prebúdza môj detský fanklub, ale z vlastnej skúsenosti viem, že čitateľmi detských sú veľmi často aj dospelí. Sám som tie najlepšie detské knihy objavil v pomerne pokročilom veku. Mojim dnešným hosťom bude naša kolegyňa z rádia Junior, poetka a autorka knihy Pirátske rozprávkyVeronika Dianišková. Na záver relácie som si nechal aj ukážky z troch nových detektívok (čiže rozprávok pre dospelých) a na úvod veľmi zaujímavú knihu, ktorá nepatrí ani do jednej z týchto kategórií.
O hudbu sa dnes postará izraelská hudobníčka Lola Marsh a príjemné počúvanie vám prajú Lucia Cibiková (Gabriel Glassa) a Dado Nagy.   

Virginie DespentexŽivot Vernona Subutexa
Na úvod by som vám rád ponúkol ukážku z knihy francúzskej autorky Virginie Despentex – Život Vernona Subutexa, ktorá ma za posledné obdobie zaujala a potešila asi najviac. Jednak pre to, o čom je a ako je napísaná, a okrem toho aj pre to ako dobre som sa s hlavným hrdinom a jeho príbehom vedel stotožniť.
Ide o prvý diel pripravovanej trilógie, ktorý slovenským čitateľom prináša prekladateľka a vydavateľka Aňa Ostrihoňová.
Prvý diel punkovej trilógie rozprávajúcej o živote, pádoch i vzletoch istého Vernona Subutexa vyšiel vo Francúzsku v roku 2015. Medzitým vyšla celá séria a francúzska televízia Canal+ na jej základe nakrútila v roku 2019 deväťdielny televízny seriál. Preklad druhého dielu by v slovenčine mal vyjsť pred Vianocami.
Hlavnou postavou trilógie je (takmer) päťdesiatročný Vernon Subutex, ktorý celý život prežil veľmi šťastne a spokojne ako majiteľ hudobného second handu REVOLVER v parížskej štvrti Bastila.
Obklopovala ho komunita začínajúcich talentovaných hudobníkov, hudobných fajnšmekrov, zberateľov, znalcov a rôznych tiežumelcov, ale aj zlodejíčkov akciových cédečiek a ľudí zo šedej zóny. S príchodom digitálnej hudby však nakupovanie CD albumov a vinylov začalo pomaly upadať, až nakoniec skončilo úplne a Vernon musel svoj obchod zavrieť. Chvíľu žil predajom na ebayi či písaním hesiel do rockovej encyklopédie a držal sa ako tak nad vodou. Po čase sa však ocitol úplne na mizine a stal sa de facto bezdomovcom. Jediným jeho majetkom je niekoľko videonahrávok, ktoré v jeho byte po alkoholicko-drogovom záťahu nahral jeho kamarát a veľká rocková hviezda Alexander Bleech. Ten ho donedávna podporoval aj finančne, s tým je však definitívny koniec, keďže Alexander sa predávkoval a zomrel. Vernom Subutex sa napriek svojej nie príliš závideniahodnej situácii človeka, ktorý prespáva po rôznych bývalých známych stáva zaujímavým pre ľudí rôznych profesií, ktorí by chceli tieto nahrávky získať. Ako niečo extravagantné, čo nemá nikto iný. Vernon putuje Parížom a spolu s ním sa dostávame do domácností rôznych vrstiev súčasnej spoločnosti. Ukážku z knihy Virginie Despentex Život Vernona Subutexa vám v preklade Ane Ostrihoňovej prečíta Robo Roth.

Rozhovor s Veronikou Dianiškovou 1
Mojim dnešným hosťom je Veronika Dianišková - naša kolegyňa z rádia Junior, ale aj poetka a autorka krásnej novej detskej knihy PIRÁTSKE ROZPRÁVKY. Jej hlavnými hrdinami je rodina zložená z rodičov, deduška a štyroch sestier. V jednotlivých príbehoch sa každodenný jednotvárny život mení na pirátske dobrodružstvá plné nečakaných situácií. Zvyčajné rodinné vzťahy medzi sestrami a deduškom striedajú vzťahy medzi pirátkami, ale aj pirátmi z iných lodí či podivuhodnými morskými bytosťami.  

Guus KuijerPolča
Pomerne nedávno som si prečítal skvelú detskú VŠEHOKNIHU holandského autora Guusa Kuijera – držiteľa prestížnej ceny Hansa Christiana Andersena – čiže akejsi Nobelovky pre autorov detských kníh. Všehokniha bola o deväťročnom Tomášovi, ktorého tyranizoval jeho nábožensky bigotný otec. Tomáš unikal do sveta kníh, hudby a fantázie. Kuier písal o pomerne vážnej téme veľmi odľahčene a zábavne,  nepodsúval čitateľom hotové názory a riešenia, ale nechal priestor pre vytvorenie si vlastného názoru na to čo je ešte OK a čo už za hranicou na samostatný úsudok každého z nás.
A keďže sa mi Všehokniha veľmi páčila, objednal som si aj druhú knihu Guusa Kuijera preloženú do češtiny - nazvanú Polča. Jej hlavnou hrdinkou a rozprávačkou je školáčka POLČA, ktoré takisto rieši viacero problémov. Jej rodičia sa rozviedli a mama si začala vzťah s jej učiteľom. Samotná Polča má priateľa Mimuna, ktorý je Maročan a z nesúladu oboch kultúr takisto vyplývajú mnohé nedorozumenia. Ukážku z knihy Guusa Kuiera Polča vám v preklade Magdy de Bruin Hüblovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.          

Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, ktorá bude zložená z ukážok z kníh pre deti a detektívok pre dospelých. A začneme knižnými tipmi literárneho vedca Petra Darovca, majiteľa antikvariátu Tomáša Lazára a ďalšie literárneho vedca Petra F. Ria Jílka. Aké knihy ich teda zaujali?
Toľko tri knižné tipy Petra Darovca, Tomáša Lazára a Petra F. Ria Jílka.

Michael BondPaddington si hľadá prácu       
Prehľad knižných noviniek z detských kníh pokračuje siedmim dielom príbehov o optimisticky založenom medvedíkovi Paddingtonovi z čiernočierneho Peru, ktorý sa dostal loďou do Anglicka a adoptovala si ho rodina Brownovcov. Prvý diel o medvedíkovi vyšiel v Británii v roku 1958 a posledný v roku 2017, čiže jeho príbehy vychádzali takmer 60 rokov. Samotný Michael Bond zomrel pred troma rokmi ako 91 ročný. Mal rád vlaky a býval v Londýne neďaleko vlakovej stanice Paddington, ktorá dala meno jeho slávnemu literárnemu hrdinovi. Rád hovoril o svojom detstve a v rozhovore pre časopis Guardian povedal: „To najdôležitejšie, čo môžete dieťaťu dať je váš čas. Nikdy som v detstve nešiel spať bez rozprávky.“ A to asi zmysel má.
V slovenskom preklade práve vychádza siedme pokračovanie Paddingtonových dobrodružstiev pod názvom Paddington si hľadá prácu. Na začiatku sa ocitne na lodi, zapojí sa do súťaže o sto libier, zapletie sa do vyšetrovania detektívov Scotland Yardu a vyskúša si niekoľko povolaní, ktoré ešte žiaden medveď jakživ neskúsil. Ukážku z knihy Michaela Bonda Paddington si hľadá prácu vám v preklade Jána Gavuru prečíta Boris Farkaš.

Braňo JobusAko Štefan Drco vyhral kopu hnoja      
Ďalšia dnešná ukážka bude z novej knihy hudobníka a prozaika Braňa Jobusa, ktorý po tom, ako sa začal zásadne zdržiavať alkoholických nápojov - vydáva každý rok jednu detskú knihu, jedno hudobné CD a zorganizuje hudobný festival – Vrbovské vetry. Napriek CORONA VÍRUSU sa Vetry budú konať aj tento rok – hoci to bude skôr Vrbovský vánok pre tisíc návštevníkov.
A onedlho nás neminie ani nová detská kniha Braňa Jobusa nazvaná - Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja. Jej hlavný hrdina Štefan je chorobne nerozhodný a stále premýšľa či by bolo lepšie urobiť niečo takto alebo úplne naopak. Nie je v tom sám. V knihe je aj viacero ďalších nerozhodných postáv, ktoré váhajú – napr. medzi zradou a vernosťou - ako komáre Mírnix a Dírnix. BRAŇO JOBUS tentoraz svoju detskú knihu napísal tak, aby sa tie isté príbehy dali čítať z dvoch strán s rôznymi koncami.
Ak chcete vedieť ako nerozhodné postavy dopadnú, keď rozhodnú pre cnosť, čítajte knihu z jednej strany, a čo sa stane, ak zvíťazí neresť, čítajte ju z druhej strany.
Ja vám ponúkam úplný úvod novej knihy Braňa Jobusa – Ako Štefan Drco vyhral kopu hnoja s prekrásnymi ilustráciami Martina Ondrušeka, ktorý vám prečíta Robo Roth.

John GrishamStrážni anjeli
Ak ste si obľúbili právnické trilery Johna Grishama, tak práve v týchto dňoch vychádza jeho najnovší román nazvaný Strážni anjeli venovaný téme – nespravodlivo odsúdených, resp. justičných omylov.
V malom floridskom meste Seabrook zastrelili mladého právnika Keitha Russa, keď večer pracoval pri svojom stole. Chýbajú stopy, svedkovia, aj motív. Polícia však čoskoro začala podozrievať mladého černocha Quincyho Millera, bývalého klienta Keitha Russa. Quincyho postavili pred súd a odsúdili na doživotie. Dvadsaťdva rokov bol vo väzení a trval na svojej nevine. Nikto ho však nepočúval. Nemal právnika, nikoho, kto by mu pomohol. Zo zúfalstva po rokoch napíše list malej neziskovej organizácii Guardian Ministries, ktorú vedie Cullen Post, právnik a súčasne episkopálny kňaz.
Guardian Ministries sa venuje iba špecifickým prípadom nespravodlivo odsúdených väzňov. Cullen Post cestuje po celej Amerike, bojuje za obete justičných omylov a stará sa o klientov, na ktorých systém zabudol. Právnika Keitha Russa zavraždili mocní ľudia a tí nechcú, aby sa Quincy dostal na slobodu.
Ukážku z nového románu Johna Grishama Strážni anjeli vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Alfréd Swan.

Mari JungstedtNevidený
V týchto dňoch vychádza pod názvom Nevidený aj prvá časť úspešnej série švédskej autorky Mari Jungstedtovej o komisárovi Andersovi Knutasovi a Karin Jacobssonovej, ktorí v letnej idyle švédskeho ostrova Gotland vyšetrujú záhadné vraždy. Manželia Helena a Per usporiadajú vo svojom letnom domčeku každoročný večierok, ktorý sa však končí žiarlivou hádkou. Helena sa neskôr vyberie na prechádzku a ráno ju nájdu na pláži zavraždenú. Krátko nato sa nájde mŕtvola druhej mladej ženy. Medzi obyvateľmi ostrova a prichádzajúcimi letnými hosťami sa šíri panika. Polícia vo Visby chce chytiť páchateľa ešte pred turistickou sezónou a skôr ako vrah znova udrie. Ukážku z knihy Nevidený vám v preklade Jany Melichárkovej prečíta Boris Farkaš.

Rachel AbbottováV bezpečnom úkryte
A krátko pred záverom pre vás ešte mám ukážku z knihy Rachel Abbottovej V bezpečnom úkryte. Ide o príbeh nevydarenej svadby, ktorá sa neuskutočnila pretože pár hodín pred obradom sa jedna zo svadobných hostí za záhadných okolností utopila. O rok nato ženích pozve na výročie neuskutočnenej svadby tých istých hostí znova. Tentoraz za asistencie polície. Ukážku z knihy Rachel Abbottovej V bezpečnom úkryte vám v preklade Jany Seichertovej prečíta Lucia Vráblicová.


V minulej relácii ste nám mali napísať aké zaujímavé recepty ste našli v knihách. A nemyslel som tým kuchárske knihy. Tentoraz som dostal iba pár odpovedí. 

Marcela Lukáčová napísala: Charles Dickens má v svojej Kronike klubu Pickwikovcov takýto recept na nápoj nazývaný ČUMÁK: "Krajčír pán H. Walker – ženatý a dve deti. Priznáva, že kým žil v lepších pomeroch mal vo zvyku piť slabé aj silné pivo a okrem toho pil dva krát týždenne po celých 20 rokov Čumák  - a to je, ako výbor prešetril, nápoj zo zmesi horkého porteru, cukru, jalovca a muškátového orieška." 

Monika Kádeková napísala: Spomenula som si na jeden recept. Volá sa Drozd na pive a je z knihy Kamióny Volvo od Erlenda Loe, čo je vlastne voľné pokračovanie slávneho Dopplera. Recept som si odfotila, aj vyskúšala, ale samozrejme, keďže drozdie prsia len tak ľahko nezoženiete, tak som použila klasiku - kuracie prsia. Aj v samotnom úvode receptu v knihe je uvedené, že striktne sa toho receptu nemusíme držať. Najzaujímavejšia sa mi zdala tá omáčka, v ktorej sa mäso varilo, najviac tam bolo cítiť práve čierne pivo, ríbezle a tymian. Prikladám aj úplne znenie receptu na fotkách v prílohe. Dobrú chuť!

Týmto dvom poslucháčkam posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku na nákup kníh získava Martin Neuman, ktorý mi poslal asi šesť receptov. Napr.: na vajce Malibu od Williama Saroyana, Syrové placky Umberta Eca, tvarohovú pomazánku Vincenta Šikulu, Cibulovú omáčku Jaroslava Haška, alebo Antilskú klobásu na muškátovom portskom víne od Borisa Viana. Ďakujem. Vyskúšam.

Súťažná úloha do budúcej relácie znie – napíšte mi príklad nesmierne vzácnej – až raritnej knihy. Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].

A to je nadnes všetko – peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Lucia Cibiková, Gabriel Glassa a Dado Nagy.

 

 

 

RTV

← Predchádzajúci blog

Tim Marshall: Po stopách nášho sveta na 12 ilustrovaných mapách

Nasledujúci blog →

Heather Morrisová: Cilkina cesta