! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Helge Torvundová: Vivaldi

Kniha Vivaldi, ktorú napísala Helge Torvundová a ilustrovala Mari Kanstad Johnsenová sa zaoberá šikanovaním a jeho vplyvom na detskú každodennosť. Hlavnou hrdinkou je tu školáčka Tyra, ktorá má zo všetkého najradšej svojho kocúrika Vivaldiho. Okrem toho aj hru na klavír a tiež skutočného umelca Vivaldiho. Tyra však nie je obyčajné malé dievčatko. Niečo ju trápi. V škole na ňu každý divne pozerá a nechce sa s ňou rozprávať. Preto aj ona v škole úplne prestáva rozprávať. Rozpráva sa iba doma a so svojím kocúrikom.

Kniha je zaujímavo spracovaná nielen po grafickej stránke, ale aj tej príbehovej. Text je písaný v jednoduchých krátkych vetách, ktorému porozumie aj mladší školák. Príbeh sa postupne vyvíja, ale len veľmi jemne, nenachádzajú sa tu žiadne zvraty či digresie. Čitateľ sa postupne dozvedá, čo Tyru trápi, prečo prestala v škole rozprávať. Nahliadne do jej vnútra, kde sa stále mieša množstvo pocitov a najmä nepochopenia. Prečo sa s ňou nechce nikto rozprávať a hrať? „Určite so mnou niečo nie je v poriadku, premýšľa Tyra. Niečo, čo sama nevidím. Možno ostatným smrdím? Možno mám čudný chrbát? Možno vyžarujem nejaké žiarenie, ktoré sa ostatným nepáči? Alebo je to možno tým, že som stále taká smutná? Tým, že nikdy neviem, čo povedať, keď sa ostatní rozprávajú a smejú.“   

Tyra je prototyp šikanovaného dieťaťa, ktoré ani len netuší, prečo sa to deje. Má veľmi krehkú dušu, stále nad tým premýšľa, chcela by všetkému porozumieť a zmeniť to. Dozvedáme sa o jej bolestivej každodennosti a v závere aj o tom, ako z nej nájsť cestu von. Príbeh poukazuje aj na jej správanie sa v škole, medzi tými, ktorí jej ubližujú.

Kniha Vivaldi rodičom nedá presný návod, čo robiť v situácii, keď ich dieťa niekto v škole šikanuje. Na to ani návod neexistuje. Pomôže im však pochopiť jeho vnútro, pocity, ktoré ním vtedy lomcujú. Pomôže im lepšie dieťaťu túto tému vysvetliť. Podľa mňa bolo toto úplne skvele vystihnuté a podané, zakomponované v príbehu. Detičkám tiež pomôže, keď si takýto nenásilný a pravdivý príbeh prečítajú. Budú totižto vedieť, ako to na svete chodí. Že nie je všetko vždy len ružové, ale existuje aj zlé správanie sa detí ako je šikanovanie či odcudzovanie inakosti. Deti sa s týmto totižto určite aspoň raz vo svojom živote stretnú. Vďaka tejto knihe už budú aspoň trochu vedieť, čo v takejto situácii robiť. Na ktorú stranu sa postaviť. Verím, že si vyberú správne.    

 

Za recenziu ďakujeme Martine Pinkovej. :)

Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @matine.knihy

 

← Predchádzajúci blog

Evelin Cabániková: Uväznená

Nasledujúci blog →

Marta Fartelová: Chlapec bez mena