autor: Martina Pinková

Michelle Obama: Môj príbeh - Michelle Obamová


Michelle Obamovú pozná celý svet podľa toho, ako vystupovala na verejnosti ako prvá dáma. Chceli by ste však vedieť, aká je v súkromí? Aké jej idú hlavou myšlienky, predstavy či aké má obavy? Čo všetko musela absolvovať, aby sa dostala tam, kde je teraz? Začítajte sa do jej memoárov s názvom Môj príbeh.

Elizabeth Strout: Olive Kitteridgeová


Niektorí sa na slovenský preklad románu tešili vďaka rovnomennému seriálu o Olive, ktorý vznikol v roku 2014 v produkcii HBO, iných zaujala obálka či anotácia knihy. Olive Kitteridgeová vychádza v preklade Kamily Laudovej vo vydavateľstve Inaque. Autorka získala za prózu prestížnu Pulitzerovu cenu.

Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl: Bez hanby o ohanbí


Dve kamarátky z Nórska, autorky knihy, sa spoznali počas štúdia na lekárskej fakulte. Často dostávali rôzne otázky týkajúce sa ženskej sexuality či celkovo zdravia. Aj preto si založili blog Underlivet (Genitálie). Ten však po čase nestačil na objasnenie všetkého, čomu sa chceli venovať, a tak vznikla kniha Bez hanby o ohanbí s podtitulom Všetko, čo ste chceli vedieť o vagíne a neodvážili ste sa opýtať.

Frank Tallis: Nevyliečiteľný romantik a iné znepokojivé odhalenia


Autorovi Frankovi Tallisovi už u nás vyšli tri knihy. Všetky, aj novinku Nevyliečiteľný romantik, vydalo vydavateľstvo Inaque. Predchádzajúce dve boli detektívky, najnovšia je o niečo reálnejšia. Autor v nej vychádza z vlastnej dlhoročnej praxe klinického psychológa a predstavuje v nej prípady pacientov, ktorí sa trápili pre lásku. Nielen „obyčajnú“ lásku medzi mužom a ženou, ale lásku v jej najrôznejších podobách.

Tara Westoverová: Vzdelaná


Vzdelaná je autorkin debut, ktorý sa takmer hneď po vydaní zaradil na prvé miesta rebríčkov bestsellerov. Postupne bude preložený do viac než štyridsiatich jazykov. Vzdelaná vyšla vo vydavateľstve Tatran v preklade Daniely Šinkovej.

Nadia Terranova: Zbohom prízraky


Nadia Terranova je talianska spisovateľka a novinárka, ktorej vychádza po prvýkrát kniha v slovenskom preklade. Píše aj knihy pre deti a jej román Zbohom prízraky (Inaque) bol nominovaný na cenu Premio Strega.

Paola Perettiová: Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou


Hlavná hrdinka knihy Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou, desaťročná Mafalda, postupne stráca zrak, rovnako ako autorka tejto knihy. Je to jej debut, ktorý je určený pre deti i dospelých, ktorí si chcú prečítať niečo inšpiratívne a autentické.

Monika Kompaníková: Koniec sveta a čo je za ním


Monika Kompaníková, známa slovenská autorka románov i kníh pre deti, prichádza s novou detskou knihou, Koniec sveta a čo je za ním. Knihu ilustrovala Veronika Klímová a vydalo vydavateľstvo Artforum. Autorky spolu spolupracovali aj na detskej knihe Hlbokomorské rozprávky.

Monika Kompaníková: Kde je Ester N?


Monika Kompaníková píše romány i knihy pre deti. K tým detským práve tento rok pribudli až tri nové. Sú nimi Koniec sveta a čo je za ním, Toddler Punk a Kde je Ester N?. Bližšie vám priblížim knižku Kde je Ester N?

Denis Thériault: Chlapec, ktorý patril moru


„Takže takto sa dejú zázraky: prichádzajú z ničoho nič, keď sa dlho modlíte a nestrácate nádej.“ Chlapec, ktorý patril moru je krátka próza, počas čítania ktorej budete rozmýšľať nielen nad morom a jeho silou a hĺbkou, ale aj nad rôznymi témami, ako je láska, priateľstvo, samota, spravodlivosť či rodina. Aj keď je próza pomerne útla a je písaná v pokojnom tóne, práve takéto spracovanie nabáda k hĺbavejšiemu premýšľaniu o napísanom. Autor čitateľov viac či menej zavádza, pretože nie vždy je úplne zrejmé, čo je realita, a čo je, naopak, iba fantázia hlavných hrdinov. Fantazijné je tu poprepletané s reálnym.

Scott Galloway: Veľká štvorka


Chceli by ste poznať informácie „zo zákulisia“ štyroch najvplyvnejších spoločností našej planéty? Potom siahnite po knihe Veľká štvorka, ktorej autorom je odborník na marketing Scott Galloway. Ako sám autor tvrdí, jeho cieľom bolo aj to, aby eventuálny čitateľ veľkej štvorke porozumel, lebo tak dokáže porozumieť dnešnej digitálnej ére a získa tým možnosť finančne zabezpečiť seba a svoju rodinu.

Jesmyn Ward: Spev duchov


Jesmyn Ward – meno, ktoré nie je v našom knižnom svete takmer vôbec známe. Napriek tomu je táto autorka v zahraničí uznávaná a za svoju tvorbu získala viacero ocenení. Vo svojich románoch využíva aj autobiografické prvky, keďže jej brat predčasne umrel a táto udalosť poznačila jej život. Vydavateľstvo Inaque prichádza s prózou Jesmyn Ward, Spev duchov.