Irvine Welsh: Trainspotting

Musím sa priznať, že začítať sa do tejto knihy je dosť ťažké. Keď uvidíte tie gramatické chyby a zmäkčovanie (škótsky dialekt), tak sa zhrozíte. Nevedela som, či sa mi to bude páčiť, ale časom som si na to zvykla a už som to vôbec neriešila. Zvykla som si na to, ako sa postavy vyjadrujú, ako myslia, ako konajú.

Príbeh sa točí okolo partie priateľov, ich turbulentné obdobie plné drog, sexu, násilia, neprávosti, skrátka všetkého zlého. Škótsky dialekt, čierny humor, drsný slovník, ihly, striekačky, drogy, HIV, smrť, ale aj život si vás získajú. Budete s napätím čakať, ako to dopadne. S nechuťou čítať o činoch ľudí, o smrti, o zmene charakterov, o pochopení, nepochopení, o láske, ale aj nenávisti.

Kniha, ktorá sa netýka len drog, ale zachytáva život ľudí, nie najlepšie rozhodnutia, rodinu, priateľov, dôležitosť toho, aby ste držali spolu. Odkryje vnútro partie , ktorá trpí depresiami, potrebe mať drogu vždy po ruke, ľudí, ktorí sa neboja smrti a berú ju ako súčasť ich života.

Vo filme nájdete postavy, ktoré ozaj nebudete mať radi, ale tu to až tak vnímať nebudete. V knihe sa skôr zameriate na vnútornú stránku ich osôb, charakterov - na to, ako myslia, uvažujú.

V knihe nenájdete ani jednu postavu, ktorá má iba kladné vlastnosti. Či sa jedná o závislosti, alebo nejaké nedostatky v povahe. Napriek tomu budete s nimi súcitiť, budete chcieť všetko hodiť za hlavu, nájsť nejaké riešenie a všetko urovnať.

Ani neviem, ako opísať túto knihu, pretože sú knihy, ktoré si vás získajú. Budete z nich doslova šalieť. Potom také, ktoré máte chuť vyhodiť z okna, pretože nedopadli podľa vašich predstáv. Ďalej tie, ktoré boli skrátka zlé. Tie, ktoré boli priemerné. Tie, ktoré boli skvelé, ale srdcovkou sa proste nestanú. A potom tie, ktoré vo vás vyvolali zdesenie, zimomriavky, smútok, plač, strach, ale získali si vás tou nepriazňou osudu.. A presne taká je táto kniha Trainspotting.

 

Za recenziu ďakujeme Na krídlach kníh.

Instagram: @nakridlachknih

← Predchádzajúci blog

Boris Filan: Káva od Felliniho

Nasledujúci blog →

Literárna revue 5/2018