Literárna revue 5/2018
Prajem vám príjemný sobotný večer, vo vysielaní rádia Slovensko nasleduje 100 minút venovaných novým knihám a príjemnej hudbe. Mojimi dnešnými hosťami budú v prvej hodine dvaja spoluautori publikácie Mingovia v príbehoch a histórii – sinologička Marina Čarnogurská a cestovateľ Peter Čaplický a v druhej - hudobník Martin FEFE Žúži a moderátor a prozaik Štefan Chrappa, ktorí vám predstavia nový album skupiny HEX nazvaný Tebe. Čakajú vás knižné novinky, tipy, súťažné ukážky - a na záver mailová súťaž o knižné ceny.
Príjemné počúvanie prvej marcovej Literárnej revue vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.
A aby som nezabudol – hudobne nás dnes bude sprevádzať speváčka Hilary Gardner a skupina Duchess.
Na úvod by som vám rád predstavil veľmi originálnu knihu, ktorá má aj zaujímavý príbeh. Keď ju jej frankofónny kanadský autor v roku 2006 vydal ako svoju prvotinu, nevzbudila výraznejšiu pozornosť. Medzitým napísal ďalšie štyri romány, a keď ju roku 2015 preložili do angličtiny a získala Cenu knižného klubu rádia BBC, rozbehla sa jej sláva a cesta okolo sveta.
Autorom tejto prózy je Denis Thériault ktorý vytvoril poetické dielo o osamelosti, hľadaní lásky a porozumenia, aj za cenu straty vlastnej identity.
Tento príbeh je poctou magickému svetu japonskej spirituality, ale najmä čoraz zriedkavejšiemu fenoménu pomalej listovej komunikácie. Vezme nás do kanadského Québecu, na ostrov Guadeloupe, či do Japonska. Hlavnou postavou je hanblivý poštár Bilodo, ktorý sa vo voľných chvíľach venuje dvom koníčkom – otváraniu cudzích listov a kaligrafii. Porušovanie listového tajomstva je preňho únikom z vlastnej nezáživnej existencie.
Biloda najviac fascinujú listy mladej učiteľky Ségoléne z ostrova Guadaloupe adresované miestnemu intelektuálovi Gastonovi Grandprému z Bukovej ulice, napísané formou haiku – čiže tradičnej japonskej básne. Bilodo je Segoleninými básňami absolútne unesený, v duchu o nej sníva a trpí žiarlivosťou, keď musí list po prečítaní doručiť do Grandprého schránky. Keď tento miestny intelektuál nečakane zomiera, Bilodo sa rozhodne pokračovať v jeho korešpondencii. Tak veľmi sa snaží naštudovať japonskú estetiku, poetiku haiku a vniknúť do Grandprého osobnosti, že postupne stráca záujem o okolitý svet, aj vlastný život. Nasťahuje sa do Grandprého bytu v japonskom štýle, začne nosiť jeho kimono a robiť všetko ako on. Zlom nastane, keď sa odhodlá v liste vyznať Ségoléne lásku. Nasledujúca ukážka opisuje situáciu, keď sa poštový doručovateľ Bilodo opije so svojim zemitým kolegom Robertom, obaja sa ráno zobudia v Grandprého byte a šokovaný Bilodo si uvedomí akú strašnú chybu urobil. Ukážku z knihy Denisa Theriaulta, ktorá je poctou japonskej poézii a pomalej listovej komunikácii vám prečíta Boris Farkaš.
Rozhovor s Marinou Černogurskou a Petrom Čaplickým
Mojimi dnešnými hosťami sú sinologička Marina Čarnogurská a cestovateľ a fotograf Peter Čaplický – spoluautori publikácie Mingovia v príbehoch a histórii, ktorá je venovaná čínskej cisárskej dynastii MING, predstavujúcej vrchol čínskej kultúry a rozvoja.
Obaja autori touto knihou sprístupňujú jednak osudy tejto „Žiarivej“ čínskej dynastie a cez ne i históriu a osud celej Číny, no zároveň cestopisnými črtami z prechádzok poodkrývajú aj mnohé tajomstvá nielen podzemia jej posmrtných palácov, ale i dlho tabuizovaných faktov, ktoré sa tam odohrali počas tzv. „kultúrnej revolúcie“ v rokoch 1965 – 1976.
Sinologička Marina Čarnogurská je autorkou historickej časti venovanej profilom jednotlivých čínskych cisárov.
Peter Čaplický je horolezec, cestovateľ a fotograf, ktorý strávil v Číne takmer 25 rokov.
Vo svojich cestopisných črtách opísal ako vyzerajú dnes miesta súvisiace s dynastiou Ming.
Prostredníctvom druhej dnešnej ukážky by som vás rád upozornil na jeden z najslávnejších románov latinskoamerickej prózy magického realizmu. Vitajte v Dome duchov - románe čilskej spisovateľky Isabely Allendeovej, ktorý v marci vychádza v novom vydaní.
Dom duchov je rozvetvená sága latinsko-americkej rodiny prežívajúcej svoje víťazstvá a pády na pozadí spoločenských udalostí, v imaginatívnej krajine plnej vulkánov a častých hurikánov, prírodných katastrof a ľudských nešťastí...
Táto kniha má takisto svoju zaujímavú históriu – keď v roku 1981 zomrel vo veku 99 rokov starý otec Isabely Allendovej, začala mu písať list, z ktorého sa vyvinul rukopis tohto slávneho románu.
Jeho hlavnou postavou je despotický a vášňami zmietaný senátor Trueba a jeho dve lásky – zelenovlasá Rosa a jej sestra Clara, ktorá predvída budúcnosť a zhovára sa s duchmi. A práve o nej bude reč v nasledujúcej ukážke. V preklade Jarmily Srnenskej vám ju prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. Mimochodom, najnovší román Isabely Allende - vydaný minulý rok sa momentálne prekladá sa do slovenčiny. Teraz si však vypočujete ukážku z jej pravdepodobne najslávnejšieho románu Dom duchov, ktorý v marci vychádza v novom vydaní.
Prajem vám príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko. Marec síce býva označovaný ako mesiac knihy, zvyčajne je však spomedzi všetkých mesiacov na knižné novinky asi najchudobnejší. Napriek tomu vám aj dnes nejaké zaujímavé tipy ponúkneme.
A začneme odporúčaniami literárnej vedkyne Andrey Boknikovej: Dagmar Inštitorisová et al. - Čítanie v mysli bábkara a básnika (Jozefa Mokoša),
moderátora, hudobníka a spisovateľa Štefana Chrappu: Tomáš Černák - Husák Mladé roky, Husák V odboji a SNP
a historika Jakuba Drábika: Keith Lowe - Strach a sloboda.
Toľko knižné tipy Andrey Boknikovej, Štefana Chrappu a Jakuba Drábika.
Nasledujúca ukážka pochádza z populárnej série nazvanej Denník odvážneho bojka, ktorú kreslí a píše americký autor Jeff Kinney.
Príbehy jeho hlavnej postavy - dospievajúceho chlapca Grega Heffleyho zachytávajú množstvo klasických tínejdžerských problémov. Greg sa zrazu ocitol na škole, kde musí prežiť medzi chalanmi, ktorí sú vyšší, zlomyseľnejší a už im rastú fúzy. Jeho mama sa bojí, že mu od videohier zmäkne mozog, a tak ho neustále nabáda, aby odložil počítač a niečo sám vytvoril. A podobne...
Nasledujúca ukážka zachytáva Gregove denníkové záznamy týkajúce sa premýšľania o domácich úlohách a o mimozemšťanoch.
Ukážku z najnovšieho pokračovania Denníka odvážneho bojka nazvaného Dvojitý podfuk autora Jeffa Kineyho vám v preklade Eleny Guričanovej prečíta Daniel Fischer.
Rozhovor s Martinom Žúžim a Pištom Chrappom
Slovenská skupina HEX vydala koncom minulého roka svoj nový album nazvaný TEBE.
Má podobu knihy a okrem jedenástich nových skladieb a zaujímavých fotografií obsahuje aj novelu nášho kolegu Štefana Chrappu Láska Ťa vždy porazí, ktorej rozprávačom je pes opisujúci svojho zúfalého pána, ktorý sa zamiloval do jeho zverolekárky. O novom albume, aj o tejto novele sa pozhovárame s hudobníkom a textárom skupiny HEX Martinom Žúžim a Štefanom Chrappom.
Americký spisovateľ Jonathan Safran Foer patrí k najtalentovanejším a najoriginálnejším spisovateľom svojej generácie. Debutoval románom Všetko osvetlené, z ktorého sa krátko po vydaní stal bestseller. V slovenčine vyšiel aj jeho druhý román Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko, ktorým reagoval na udalosti 11. septembra 2001.
Najnovší autorov román opisuje štyri týždne v živote rodiny Blochovcov, ktorá sa ocitne na križovatke osobnej krízy a spoločenskej katastrofy. Zatiaľ čo Julia a Jacob, rodičia troch synov, zvažujú rozvod, postihne Blízky východ zemetrasenie, ktoré prepíše geopolitickú mapu sveta.
Foer vydal tento román po rozvode so spisovateľkou Nicole Krauss, a preto sa ho v mnohých rozhovoroch pýtajú, do akej miery je text autobiografický.
Odpovedá replikou Jacoba z knihy: „Nie je to môj život, ale som to ja.“
Ústrednými postavami sú manželia Julia a Jacob Blochovci, ktorí čelia viacerým problémom. Zatiaľ čo sa prehlbuje ich manželská kríza, na obzore sa črtá iná, globálna katastrofa. Izrael zasiahne ničivé zemetrasenie, ktoré vyvolá rýchlo eskalujúci konflikt na celom Blízkom východe, a všetci sa musia rozhodnúť, kde je ich miesto.
Ukážku z nového románu Jonathana Safrana Foera vám v preklade Otta Havrilu prečíta Boris Farkaš.
A pred nami je posledná dnešná novinka hitchkokovský triler o žene, ktorá verí, že v susednom dome sa odohral zločin. Ide o príklad nedôveryhodnej rozprávačky, ktorou je Anna Foxová - bývalá detská psychologička, momentálne úzkostná alkoholička.
Anna už desať mesiacov nevyšla zo svojho starého domu v New Yorku. Motá sa svojim bytom ako duch, oddáva sa spomienkam, popíja Merlot a bojí sa vyjsť von.
Anna trpí agorafóbiou, chorobným strachom z otvorených priestranstiev. Okno je jej jediným spojením so svetom. Sedáva pri ňom deň čo deň a pozorne sleduje všetky zmeny v susedstve. Keď sa do domu naproti nasťahujú Russellovci, okamžite ju niečím priťahujú. Otec, matka a dospievajúci syn, obraz dokonalej rodiny. Anna však vie, že zďaleka nie všetko je také uhladené ako na povrchu.
A potom sa odohrá zločin, ktorý však zaregistrovala iba ona. Anna si je vedomá, že dokázať ho bude ťažké. Ukážku z nového trileru amerického prozaika A.J. Finn - Žena v okne vám v preklade Matúša Kyčinu prečíta Lucia Vráblicová.
Na záver nás ešte čaká vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Zaujímalo ma, akú najdrahšiu knihu ste si v živote kúpili.
Matúš Túroci napísal:
Kniha, za ktorú som dal najviac peňazí je monografia o J. W. Waterhousovi (okolo 50 eur), ktorej zostavovateľom je Peter Trippi a dodnes neľutujem ani jediný cent za ňu vynaložený.
Poslucháčka, ktorý nám napísala pod pseudonymom MAKLOVIA to vidí takto:
Najdrahšou knihou, akú som si kedy kúpila, bola encyklopédia 3000 ročnej histórie nábytkového dizajnu za približne 83 € od Judith Miller: Nábytek. Kúpila som si ju pred vyše desiatimi rokmi a ešte stále nemám prelúskanú ani štvrtinu z nej, keďže stále čosi čítam nielen z beletrie, ale aj z iných, odborných kníh, takže k tejto sa dostanem len zriedka. Keď túto knihu otvorím, tak sa okamžite zasnívam a predstavujem si, ako by som si zariadila svoj domov, keby som žila v minulosti, v období, ktoré sa mi páči a kedy bol aj nábytok umelecky dômyselný, nádherný, zložitý, fascinujúci a do detailu vyzdobený.
Mária Krupíková mi napísala dlhý vtipný mail, ktorý sa začínal takto:
Poznáte to. Kráčate ulicou a vaše tempo dovoľuje vnímať veci vo výkladoch. Presne takto som prechádzala okolo kníhkupectva, kde občas zájdem nielen kvôli knihám, ale aj diárom, zápisníkom, a drobnostiam, ktoré síce nepotrebujete, ale musíte ich mať. Tentokrát svojou veľkosťou, elegantným a tajomným prevedením pomrkávala na mňa kniha Sherlock Holmes - Veľká zbierka poviedok. Tíško ma mňa prehovorila hlasom Vojtěcha Dyka, ktorý dabuje Benedicta Cumberbatcha v televíznom seriáli "Sherlock".
Tíško a sugestívne povedala: "No tak ma už tak dlho neskenuj, dvere sú hneď vedľa, veď tu nie si prvý krát."
Nakoniec v pointe priznala, že to mohol byť aj sen.
Iveta Natafalušiová napísala:
Ja som kúpila do zahraničia pre môjho brata Starú ruskú bibliu. Bolo to pred 25 rokmi. Veľmi sa mu tá kniha páčila. Bola drahá, stála 4800 SK ale veľmi po nej túžil. Dodnes ma čestné miesto v jeho obývačke. Je to staro ruské dielo z roku 1700 - originál v ruštine.
A ešte sa mi páčila odpoveď Moniky Kádekovej, ktorá napísala:
Najdrahšia knižka, ktorú som si v úvodzovkách "kúpila"? Jednoznačne tá tehotenská :-) PS: Manžel neprotestoval :-D
Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei od nás získava Lukáš Zorád, ktorý napísal:
Som vášnivým zberateľom starých kníh a bibliofílií. Kvôli kúpe som sa mnohokrát aj zadĺžil. Ale verím, že tieto knihy sú dobrou investíciou, lebo ich hodnota iba porastie. Mojou najcennejšou akvizíciou je starý misál zo 17. storočia. Stál ma takmer 3000 eur, ale je to prekrásny kus histórie a jeho tržná hodnota je omnoho vyššia.
Lukášovi blahoželáme a moja ďalšia úloha do budúcej relácie znie takto:
Máte pri čítaní svoj obľúbený rituál? Ak áno, tak aký?
Svoje odpovede nám posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a nezabudnite napísať aj svoje meno a adresu. Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
To je už nadnes všetko – peknú nedeľu a pokoj na čítanie, aj všeličo iné vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.