Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Jana Benková: Šťastie

Autor: Terézia Zoľáková, 14. novembra 2019
thumbnail

Natália pracuje v knižnom vydavateľstve ako editorka. Hodnotí a upravuje rukopisy spisovateľov. Keď však sama napíše román, rozpúta sa hotové peklo.

Kniha Šťastie je najnovším románom z pera známej spisovateľky Jany Benkovej. Je to pútavo napísaný román pre ženy, ktorý nezaberie veľa času na čítanie. Kniha sa číta sama, je podaná odľahčeným štýlom a má svižné tempo.

Príbeh je  o mladej editorke, ktorej život sa obráti naruby po tom, čo napíše svoju prvú knihu. Keď ju predostrie svojmu zamestnávateľovi na možné vydanie, nielen že knihu odmietne vydať, ale vyhodia ju dokonca aj z práce.

V čom spočíva problém dnešných ľudí? Závisť, neschopnosť dopriať aj druhému šťastie, doceniť šikovných ľudí. V podobnej situácii sa ocitne v knihe aj hlavná hrdinka, ktorá je po nečakanej udalosti v práci demotivovaná a hlavne sklamaná.

Našťastie sa vždy nájdu aj takí priatelia, ktorí vedia podať pomocnú ruku práve v tej najvhodnejšej chvíli. Natália nájde také šťastie vo svojej kolegyni Maríne.

Ako sa hovorí: Všetko zlé je aj na niečo dobré. Tak tu to platí dvojnásobne. Podarí sa Natálii obrátiť karty vo svoj prospech? A k tomu všetkému ju prekvapí láska, Zistí, že jej život začína naberať iný smer. 

Ale aby sa to trochu skomplikovalo, do jej života sa vracia aj jej mladšia sestra, ktorá sa vráti po výmennom pobyte z Ameriky. A to že to nie je žiadny anjel, čitateľ rýchlo zistí. Autorka skvele prispôsobila reč tejto postavy aj jej veku. Práve jej návratom sa v Natáliinom živote veľa zmení. Zrazu nevinný výlet mladšej sestry naberie dobrodružný a nebezpečný ráz.

V románe Šťastie je veľa zo ženskej duše, jej slabých i silných stránok. Ženy nedokážu nejaký problém len tak obísť. A ťažko nesú životné prehry. A taká je aj hlavná postava v knihe. Ale napriek tomu má v sebe istý „chtíč“ a túžbu splniť si svoj sen – napísať knihu a dostať ju medzi čitateľov.

Autorka to potvrdzuje jedným pravdivým výrokom: „Naozaj je pravda, že ak sa človek cíti veľmi nešťastný alebo naopak veľmi šťastný, najviac toho vytvorí.“ 

Všetko, čo vzniká zložito a ťažko, je potom o to úspešnejšie.

Jana Benková vďaka svojim bohatým skúsenostiam čitateľa ľahko dostáva do sveta kníh - to, čo všetko predchádza vydaniu knihy. Toto zákulisie okolo kníh ešte viac zatraktívnilo samotný dej, aj celkový dojem. Čitateľ cíti, že autorka vie, o čom píše.     

Dialógy sú výborné, humorné aj citlivo podané, jazyk je moderný. Pri tomto románe celkom rýchlo stratíte pojem o čase. A poteší tým, že treba občas čítať aj medzi riadkami. Kniha pôsobí reálnym dojmom. Pokojne to môže byť príbeh jedného z nás.

Tento román hodnotím ako výbornú oddychovú literatúru, ktorá poteší ženskú dušu. Je to vyzreté dielko, v ktorom autorka nič neprikrášľuje, píše presne tak, ako plynie aj náš život. Nehľadajte v nej žiadne veľké zvraty. Ukrýva však v sebe mnoho krásnych myšlienok. Oplatí sa uložiť si ch dobre v pamäti. Nájsť šťastie v živote nie je ľahká úloha, ale za to nie nemožná.

Román Šťastie je o tom, že šťastie máme neraz na dosah, len ho treba chytiť do rúk.

 Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej.

Jana Benková je mediálna poradkyňa a publicistka, napísala 42 knižných titulov: Rozhovory na telo I. (s umelcami a športovcami) a Rozhovory na telo II. (s politikmi), Má láska krídla?, Ľúbim ťa, Slovenské hviezdy v NHL, Alena Heribanová: Vždy s úsmevom, Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná, Máš, čo si chcel, miláčik, Čistá láska, Až po uši, Ben a Maxová I a II, Zlatíčko, Dievča s mačacím menom, Slnečnica, Večernica, Ten bozk, Malinový sen, Chcem takého ako ty, Už sa mi aj snívaš, Šťastná žena, Jedna noc nestačí, Agátová alej č. 25, Nájdem ťa, Oliver, Bláznivé pokušenie, Uličnica, Musíme zostať spolu, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita, Pozývam ťa na večeru, Čip, Láska odvedľa a Mamy a dcéry, Osa na bonbóne, Pozor na slečnu nebezpečnú, Polnočný šok, Šťastie, Volavka, Zamestnanie: mama, Slabosť ako výhoda. V lete 2021 jej vychádza nová kniha Zradkyňa. V Česku jej po úspechu románu Máš, cos chtěl, miláčku! v preklade vydali ďalších 14 románov a dva nové sú v štádiu príprav. V roku 2012 sa stala v ankete čitateľov TOP autorkou roka. ... viac

Produkty