! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jeanine Cummins: Americká zem

Jednou z oblastí, ktorá zažíva veľký nápor migrujúcich ľudí, je hranica Spojených štátov amerických a Mexika. S týmto konkrétnym  miestom je úzko prepojený aj román Americká zem od spisovateľky Jeanine Cummins.

A tak, ako uvedená problematika polí svet, rozdelila táto kniha aj čitateľov. Buď ju milujú alebo nenávidia. Kam sa zaradíte vy?

 

Chladnokrvná poprava

Lydia je knihovníčka z Mexika, ktorá si vzala za muža investigatívneho novinára. Verne stojí po jeho boku a podporuje v kariére. No toto povolanie v krajine, kde sa pravda nenosí,  kráča ruka v ruke s neistotou. Nikto sa nemôže cítiť v bezpečí a tí, čo hlásajú pravdu, už vôbec nie.

Po zverejnení článku o bossovi kartelu Los Jardineros prichádza odozva. Oslava Lydiinej rodiny sa zmení na krvavé predstavenie, ktoré prežijú len ona a jej syn Luca. Aj keď sa im podarí skryť, vie, že ďalší na rade sú oni. Jediným riešením je útek z Mexika, aj keď to znamená siahnuť na dno svojich síl.

Začína sa neľahký súboj s časom. Cesta naplnená strachom, ostražitosťou a neistotou. Kde násilie a pomsta číha za každým rohom. Za známou i neznámou tvárou. Kde si smutne slávny nákladný vlak Beštia berie svoje obete. A falošní prevádzači kopú masové hroby.

Podarí sa im dostať do bezpečia? Dozvie sa Lydia dôvod chladnokrvnej popravy jej rodiny?

 

Kontroverzné dielo

Americká zem v sebe nesie podmanivý a bolestivý príbeh. Hovorí o živote, ktorý je občas láskavý a milosrdný, inokedy drsný a bezohľadný. Stojí na hranici kontroverznosti, nakoľko pojednáva o veľmi citlivej téme, ktorá je v Mexiku tabu. Drogy a kartely. Nemilosrdní súrodenci  zasahujúci do životov obyčajných ľudí.

Autorka na príklade jednej rodiny zasväcuje čitateľa do procesu, ktorý predchádza nelegálnemu prekročeniu hraníc. Je to cesta náročná nielen fyzicky, ale aj psychicky. Naplnená strachom, sériou životných rozhodnutí, smrťou, násilím a bezradnosťou. Bez možnosti komukoľvek uveriť. No napriek tomu sa medzi utečencami vytvárajú priateľstvá zachraňujúce životy. Opravujú zlomené duše a vlievajú im aspoň malú nádej v lepší život.

Nejde o ľahké čítanie, hoc sa nejedná o skutočný príbeh. Zhmotňuje však príbehy migrantov, ktorí podstupujú nepredstaviteľné skúšky pri úteku za bezpečnejším životom. Dáva beztvárnej mase ľudí autentické obrysy a utvára obraz o realite. O pravde, ktorá sa ťažko počúva a prijíma. Je nemým výkrikom do sveta, aby ľudia pochopili, čo musia utečenci podstúpiť, kým sa dostanú na druhú stranu. Mnohí sa zabijú pri riskantnom nasadaní na vlak, chytí ich obávaná „la migra“ a spolu so spolucestujúcimi sa podelia o masový hrob alebo sa stanú obeťami znásilnení, mučenia či obchodu s ľuďmi.

 

Román Americká zem ukradne vaše myšlienky a nenechá, aby ste sa rozlúčili. Na osudy malého Luca a Lydie musíte myslieť, kým ich príbeh nedočítate do konca. A v závere veríte, že to s nimi bude pokračovať dobre. Zrazu ich uvidíte nie v roli obete, ale víťazov. Víťazov nad vlastným strachom, zlyhaniami a smrťou. Je to presne ten príbeh, ktorý neskončí poslednou stránkou. Dlho doznieva a núti prehodnocovať vlastné názory a predsudky, no i nachádzať pochopenie pre ľudí, ktorí často nemajú na výber.

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 25/2020

Nasledujúci blog →

Ashley Elston: Mojich 10 rande na slepo