John Grisham: Bar u Kohúta
„Je to vôbec škola, alebo iba obyčajná fabrika na diplomy? Odpoveď bola viac-menej jasná. Tisíc ráz oľutoval, že sem prišiel ako nič netušiaci prvák. Teraz, takmer o tri roky neskôr, mal na krku pôžičky ktoré nikdy nedokáže splatiť. Ak aj na konci tunela bolo nejaké svetlo, Mark ho nevidel.“
Investícia do vzdelania sa vyplatí. O to viac, ak študujete na právnickej škole vo Washingtone. To sa však netýka štvorice priateľov stojacich na prahu posledného semestra na treťotriednej právnickej škole. S obrovskými dlhmi a neistou budúcnosťou. Starosti im pridáva aj Gordy, ktorý trpí psychickými problémami a jeho stav sa zhoršuje. Jedného dňa im predostrie neuveriteľnú teóriu o skutočnom fungovaní právnických škôl, kto stojí za ich prevádzkovaním a ako sú navzájom poprepájané dieliky zamotanej skladačky. Todd, Zola a Mark nevedia, nakoľko je teória pravdivá a na koľko je to len výplod jeho pomätenej mysle. Keď Gordon nezvládne nápor a ukončí svoj život v rieke, trojica kamarátov nastúpi na rútiaci sa rýchlik plný podvodov, klamstiev, nesplnených sľubov a ukrývania. „Krása ich plánu spočívala práve v jeho trúfalosti.“ Popri pokusoch o prežitie v neúprosnej washingtonskej džungli nezabúdajú ani na podvod, ktorý bol na nich spáchaný. Pomsta je na dosah, no dokážu skutočne miliardárovi Hindsovi Rackleymu prejsť cez rozum? Uniknú pazúrom pôžičiek a zadlženého života? Alebo ich zhltne neľútostný systém ako tisícky ďalších študentov?
„Ocitli sme sa v tomto svinstve, lebo sme zavetrili príležitosť splniť si sen. Ani jeden z nás nemá čo robiť na právnickej fakulte – a teraz sme v tom až po uši. Nepatríme sem, presvedčili nás, nahovorili nám, že sme stvorení na lukratívnu kariéru. Sľubovali nám prácu, skvelé zamestnanie, pekné platy. V skutočnosti tie miesta neexistujú.“
Právnické prostredie k Johnovi Grishamovi jednoducho patrí. Je to jeho nezameniteľný rukopis. Autor na začiatku čitateľa navnadí na zápletku ohľadom podvodu, ktorú postupne rozvíja ďalej. Popritom podáva príbeh vzostupov a pádov mladých ľudí, ktorí si zvolili nezvyčajnú cestu k úspechu. Cestu vystlanú zneužívaním uponáhľaného právneho systému vo Washingtone. V meste, kde je pomaly každý tretí človek právnik a dobrej práce je nedostatok. Autor sa dotýka aj veľmi aktuálnej témy nelegálneho prisťahovalectva v USA. Opomína akékoľvek zábrany a na rovinu píše o spôsoboch vracania prisťahovalcov do rodnej krajiny.
„Mala úžasný výhľad, každá budova, každý pomník symbolizovali neobmedzenú slobodu. Oni sa musia pozerať na plot a žiletkový drôt. Vďaka ich obetavosti sa stala americkou občiankou, hoci pre to nič neurobila. Dreli ako mulice v krajine, na ktorú boli pyšní, a snívali , že raz do nej budú patriť. Ako prospeje ich deportácia veľkému národu, ktorý vzišiel z prisťahovalcov? Nedávalo to zmysel, bolo to nespravodlivé a kruté.“
Okrajovo je opäť spomenutá aj problematika korupcie, no pre zmenu jej podoba v ďalekom Senegale. Dokopy to vytvára opäť raz fungujúci celok. Netreba však očakávať žiadne veľkolepé odhalenia. Jedná sa o typický román z pera tohto autora. Hoc táto kniha Bar u Kohúta nepatrí medzi jeho najjasnejšie hviezdy, stálych fanúšikov určite nesklame a nových isto navnadí na prečítanie predchádzajúcich počinov.
„Návrat? Bude niekedy možný? Stálo to za to? Snažil sa zahnať dotieravé myšlienky a presviedčal sám seba, že spáchali dokonalý zločin.“
Za recenziu ďakujeme Andrejke Gálovej. :)
Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @anduskag.