! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jorn Lier Horst: Katharinin kód

Samotný dej knihy je zaujímavý, opäť sa v nej autor vracia do minulosti, pri jej čítaní máte pocit, ako keby ste sledovali seriál Odložený prípad. Ak ešte nepoznáte Horstov štýl písania, vedzte, že sa pri čítaní nudiť nebudete. Každou pribúdajúcou stranou nám autor dávkuje jednotlivé detaily aj záhadné odkazy, vylúštiť hádanku v podobe Katharininho odkazu na stole, ktorý zanechala po tom, čo navždy zmizla, je úlohou už dobre známeho policajta Wistinga.

"Katharinin prípad bol ako falošne zahratá hudobná skladba."

V knihe sa dozvedáme aj čosi z jeho súkromného života, do deja vstupuje aj jeho dcéra Line - novinárka, ktorá sa dostane k prípadu zmiznutia inej ženy Nadie Kroghovej, ktorú údajne uniesli ešte v roku 1987. Jej úlohou je nielen napísať sériu článkov o znovuotvorení prípadu zmiznutia Kroghovej ale tiež nahrať k tomu podcasty, stretnúť sa s vtedajšími svedkami aj podozrivými. A tu vidíme, koľko toho má spoločné mladá novinárka so svojím otcom - policajtom.

Ako spolu súvisia tieto dva prípady - zmiznutie Kathariny Haugenovej, manželky cestného inžiniera Martina Haugena, s ktorým aj po rokoch William Wisting udržiava priateľský vzťah a únos a následné zmiznutie mladého dievčaťa Nadie Kroghovej po jej odchode z večierka u priateľov?

Ak čítate Horstove knihy, presne toto je jeho typickým podpisom pri písaní detektívnych prípadov s Williamom Wistingom. Perfektným spôsobom sa mu vždy podarí prepojiť dva prípady, na prvý pohľad spolu nesúvisiace ale zároveň zvláštne spojené.      

William Wisting je v tejto časti policajných prípadov trochu nešikovný v súkromnom živote, je vidieť, že mu chýba jeho žena Inge, ale za to v profesijnom živote  je veľmi opatrný a prezieravý. Je ten, kto nemá rád nedokončenú prácu.

„Mohol by som ti pokojne povedať, že som sa stal policajtom preto, aby som spravil zo sveta lepšie miesto, aby som sa postavil na stranu dobra, ale popravde je na závažných zločinoch niečo fascinujúce.“

Katharinin prípad je pre neho niečím, čoho sa nevie zbaviť, a ktorý sa už viac rokov snaží vyriešiť. Autor knihu obohatil aj tým, že do prípadu zapojil ďalšiu postavu - nového vyšetrovateľa z oddelenia O - odložených a nevyriešených prípadov - Adriana Stillera. Jeho postava je dosť záhadná, o jeho živote sa dozvedáme len malé útržky. Je však dosť cieľavedomým policajtom, ktorý je pripravený na všetko a ide za svojím cieľom za každých podmienok a v akomkoľvek čase.  

Kniha Katharinin kód nie je knihou, ktorá je nabitá policajnou akciou, priveľkou drámou či napínavou naháňačkou s cieľom dolapiť vrahov. Skôr by som povedala, že je to román, ktorý prináša aj iné stránky policajného vyšetrovania, dômyselne vymyslené krytie jedného z vyšetrovateľov, poctivé hľadanie možných záverov pri riešení prípadu,  medziľudské vzťahy medzi hlavnými postavami a  skvelé načasovanie a rozuzlenie Katharininho kódu v závere knihy.

Čítať knihy od J.L.Horsta je ako keby ste boli policajtom vy sami, je vidieť, že Horst dôverne pozná policajné prostredie, prácu, ktorú si každé vyšetrovanie vyžaduje, prináša so sebou vždy aj trochu psychológie, snaží sa pochopiť myslenie vrahov a zločincov.

Aj my v sebe nosíme vrodené inštinkty a keď na nás niekto zaútočí, riadime sa nimi. Jedni útočia, iní utekajú. Nie je v našej moci rozhodovať, ako zareagujeme, nedokážeme ich kontrolovať.“ 

Horst vo svojich knihách nikdy nič neprezradí privčas a všetko do seba zapadne v ten správny moment, na tej správnej strane. Preto odporúčam  prečítať si jeho najnovšiu knihu Katharinin kód.  Istotou úspechu a kľúčom k vyriešeniu prípadu je vždy húževnatý a svedomitý policajt William Wisting, ktorého si obľúbite hneď pri prvých stranách každej Horstovej detektívky.   

Za recenziu ďakujeme Terezke Zolákovej. :-)

Nájdete ju aj na jej Instagram profile: @terezia.zk 

← Predchádzajúci blog

J.K. Rowling: Skvelý život

Nasledujúci blog →

Heather Morris: Tetovač z Auschwitzu