Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Kathy Reichs: Kosti v sude

Autor: Tinna Bartová, 20. júna 2019
thumbnail
Foto: Tinna Bartová

Nemôže byť prekvapením to, že som sa znovu postila do detektívky. Tentokrát som si však vybrala knihy od autorky, od ktorej som doteraz nič nečítala. Recenzie na autorkinu tvorbu som našla rôzne, no väčšina z nich boli pozitívne.

Na pretekársky okruh v Charlotte sa zišlo dvestotisíc fanúšikov, aby podporili svojich favoritov v jedných z najvýznamnejších pretekov NASCAR. V rovnakom čase sa na neďalekej skládke nájde mŕtvola. Keď správa o náleze prenikne do médií, Temperance Brennanovú vyhľadá mechanik jedného z tímov, ktorý už dvanásť rokov pátra po svojej staršej sestre – nádejnej automobilovej pretekárke. Tá totiž zmizla aj s priateľom, prívržencom miestnej pravicovo-extrémistickej skupiny. Ich zmiznutie vyšetrovalo aj FBI, no pátranie sa záhadne skončilo už po niekoľkých týždňoch. Zdá sa, že niekto sa úpenlivo snaží, aby pravda nikdy nevyplávala na povrch.

Autorkina v poradí už 14. kniha je rovnako skvelá ako jej ostatné. Veľmi sa mi páčilo, že sa hlavná postava detektívka Brennanová venovala dvom prípadom naraz. Prvý prípad bolo nájdenie kostry v sude v blízkosti automobilového okruhu a druhým prípadom bolo vyšetrovanie zmiznutia dvoch ľudí z pred pár rokov, do ktorého sa detektívka opäť pustila. Oba prípady vyzerajú zo začiatku úplne beznádejne, pretože detektívka nevie nájsť dôkazy ani stopy a taktiež celá polícia nevie ako sa pohnúť ďalej. Vyšetrovanie vo veľkej miere znepríjemňujú agenti FBI, ktorí sa nejakým spôsobom dostali k tomuto prípadu a chcú na ňom pracovať sami v utajení. Detektívka sa však nevzdáva a nezastaví sa pred ničím, kým oba prípady nevyrieši.

Okrem toho Tempe rieši aj problémy v jej súkromnom živote. Po Ryanovi, ktorý sa musí venovať závislej dcére, bývalom spolužiakovi Charliem a hlavne jej bývalom manželovi, ktorý plánuje svadbu s jeho novou priateľkou vpadne Brennanovej do života pri vyšetrovaní oboch prípadov aj člen strážnej služby NASCAR - Galimore, bývalý vyšetrovateľ a údajne skorumpovaný policajt. Galimore však tvrdí, že obvinenia voči nemu boli vykonštruované práve v čase vyšetrovania zmiznutia dvoch mladých milencov. Obaja sa napriek názorom ostatných napokon púšťajú spolu do vyšetrovania a napokon dospejú k záveru, ktorý asi nikto nečakal.

Temperance Brennanová je veľmi príjemná a tak isto odvážna postava. Veľmi často sa v detektívkach stretávam s chladnými, priam nepríjemnými hlavnými potavami, čo však vôbec neplatilo o tejto knihe. Tempe som si veľmi obľúbila už od začiatku a tak to zostalo až do konca príbehu. Vždy sa mi páči, keď v detektívkach môžeme vidieť aj súkromný život postáv, teda ich život mimo vyšetrovania. V tejto knihe sa mi to asi páčilo najviac, hlavne vzťah Tempe s jej bývalým manželom a jeho snúbenicou, ktorá sa po čase s Tempe skamarátila, pretože jej veľmi pomohla.

Po prečítaní tejto knižky som rozhodnutá prečítať si viac z tvorby autorky. Bola som z príbehu a hlavne z rozuzlenia oboch prípadov veľmi milo prekvapená.

 

Za recenziu ďakujeme Tinne Bartovej. :)

Instagram: @depesacka

 

Produkty