Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Osobný odber už na 690 miestach na Slovensku

Matias Faldbakken: Reštaurácia The Hills

Autor: Knihomoľka Caroline, 19. novembra 2019
thumbnail
foto: Caroline Turazová

Niekoľkodňová návšteva osloskej reštaurácie The Hills očami tajomstvom zahaleného čašníka. Tento nesmierne sofistikovaný príbeh mladého nórskeho spisovateľa Matiasa Faldbakkena je zároveň prvou autorovou knihou, ktorá vyšla v slovenskom preklade.

Príbeh o reštaurácii s názvom The Hills, ktorá bola pomenovaná podľa svojich majetných zakladateľoch, nás zavedie až do ďalekého Nórska, kde v jeho hlavnom meste sídli práve táto reštaurácia s takmer stálymi hosťami.

,,Niekomu môže pripomínať viedenskú kaviareň, nenachádza sa však vo Viedni. Alebo sa môže podobať na Grand European, je však príliš ošumelá, príliš fľakatá, aby sa mohla rovnať grandióznosti, s akou sa človek stretne na kontinente. Reštauráciu The Hills volajú už takmer stopäťdesiat rokov podnik, lokál." (s. 15)

O tom, ako tento podnik vyzerá, akí hostia sem chodia a vlastne o všetkom, čo sa tu deje, nám rozpráva čašník. O ňom sa však v celom príbehu nedozvieme takmer nič, nevieme ani to, ako sa volá, a tak je jeho postava zahalená veľkým tajomstvom.

Vďaka nemu však zisťujeme všetko o stálych hosťoch reštaurácie The Hills - o Grahamovi s prezývkou Grisen, teda prasa, ktorý mal vždy svoje miesto pri okne a neustále bol obklopený skupinou ľudí; Tom Sellers, ktorý bol iný ako Grisen, no tiež vždy so svojou partiou; Edgar a jeho dcéra Anna, ktorí sú vlastne jedinými priateľmi záhadného čašníka.

„Pohľad na kravatu sa mi zaryje do sietnic a zhodí, z fyzického hľadiska, ten domček z karát, ktorý mi bol pridelený v podobe nervového systému a ktorý bol teraz zásadne destabilizovaný pitím kávy, a domček vo mne sa zrúti dozadu, dôjde vo mne k pádu, zosuvu a pádu, vnútorne sa zložím. Všetko zaleje svetlo a hlava mi rastie a stáva sa ľahkou ako héliový balón; je to pocit, ako keby moja hlava stúpala, no padá, padá ,,to", všetko vo mne padá a ja sa musím voľnou rukou chytiť, oprieť do strany, aby som sa neprevrátil." (s. 52)

Okrem týchto stálych hostí sa však v knihe objaví aj nádherná, no neznáma žena, ktorú rozprávač nazýva Detská dáma. Aj prostredníctvom tejto postavy je nám ukázané, ako veľmi ľahko dokáže nový hosť alebo úplne neznámy človek vykoľajiť hlavného hrdinu, ktorý týmto spôsobom vyšiel zo stereotypu.

Aj prostredníctvom takýchto scén nás príbeh dokáže naozaj pobaviť. Matias Faldbakken vytvoril vskutku veľmi zaujímavý príbeh, vďaka ktorému môžeme nazrieť do uzavretej spoločnosti, do akéhosi mikrosveta, v ktorom má všetko svoje presné miesto.

Nie je to však príbeh, ktorý dokáže sadnúť každému; nie sú tu nejaké výrazné zvraty či prekvapenia. To však robí knihu naozaj výnimočnou, jazyk je taktiež na veľmi vysokej úrovni. S množstvom opisov, myšlienok a úvah čašníka nás kniha neustále núti sústrediť sa a premýšľať nad dejom. Nudiť sa pri nej rozhodne nebudete.

Za recenziu ďakujeme Caroline Turazovej.

Produkty

Darujte knihy!

Zabudnite na elektroniku.
Tipy na darčeky →

×