Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 55 miestach na Slovensku

Miroslav Pikus: Počítač v meste

Autor: Daniela Velgosová, 1. apríla 2019
thumbnail
Foto: Daniela Velgosová

Edícia Skica nám pod značkou Kalligram vydavateľstva Absynt prináša myšlienky a pohľady vzácnych domácich autorov a autoriek. Najnovšia skica – Počítač v meste od slovenského IT špecialistu Miroslava Pikusa sa tentokrát zaoberá problematikou digitálnych technológií v našom živote.

,,Aj pre mesto musí byť v informatike najdôležitejšie to, aby jeho počítače neovládol nikto cudzí a aby mu neunikli dáta, všetko ostatné by malo byť druhoradé.“ (s. 86) Digitálne technológie priniesli v posledných desaťročiach zázračné riešenia na množstvo veľkých problémov ľudstva. Pikus sa vracia k svojím začiatkom a čitateľom prezrádza čo si myslí o počítačoch a odhaľuje ako myslí samotný počítač. Príležitosti, ktoré nám poskytujú zariadenia sa snažíme presadiť v rôznych sférach.

Jedným z nevyvrátiteľných faktov je že, technika a mestá sú späté spolu od nepamäti. V eseji autor prezentuje riešenia preSmart cities, jeho pozitíva a zároveň odvrátenú stranu. Jedným z ďalších strašiakov pre ľudstvo je umelá inteligencia v pracovnom svete. Pikus upozorňuje, že sa musíme zaoberať scenárom, ktorý je reálny minimálne v najbližšom období a vyvracia mýty o robotizácií. V knihe sa ďalej venuje témam ako: cloud, dáta a posledné strany venuje milovníkom technológií.

Pri čítaní eseje sa naskytne niekoľko otázok na ktoré hľadáme odpovede v texte, jednou z nich môže byť: ,,Dokážu počítače vyriešiť problémy ľudstva?“ Samotný autor hľadá odpoveď na položenú otázku a je na čitateľoch, čo si vyberú z faktov a názorov, ktoré sú písané v knihe.

Kniha Počítač v meste patrí do každej knižnice. Skica je písaná slovami, ktoré pochopí aj neodborník vo svete technológií a zároveň si prídu na svoje aj milovníci digitálnych vymožeností.
Začítaj sa.

Za recenziu ďakujeme Danielke Velgosovej. :)

Instagram: @_dannyreads_

Produkty