Neil Patrick Harris: Iluzionisti

Iluzionisti sú do detailov premyslená knižka pre deti, veková kategória je 9+, no dokáže zaujať aj starších. Príbeh je o pouličnom kúzelníkovi Carterovi, ktorý utečie od svojho zlého uja do malého mestečka. Aj napriek jeho nedôvere voči ostatným si nachádza piatich kamarátov, spolu s ktorými sa rozhodne zastaviť podvodnícku skupinu kúzelníkov. Všetci šiesti malý členovia kúzelníckej bandy zbožňujú kúzla a ilúzie, každý z nich vyniká v niečom inom a spolu poskladajú plán, ktorý by mohol obalamutiť aj obávaného vodcu podvodníkov B. B. Bossa.

V prvom rade, toto nie je knižka, ktorú majú deti len čítať. Poskytuje toho totiž omnoho viac. Okrem príbehu našich malých hrdinov v knihe nájdeme triky ako ohúriť svojich priateľov a rodinu perfektnými trikmi, vďaka čomu sa aj z čitateľa môže stať kúzelník. Tiež je v knihe ukrytých množstvo tajných odkazov, hádaniek a šifier, po ktorých musí čitateľ pátrať. Pri čítaní Iluzionistov totiž musíte dávať pozor, pretože nič v tejto knihe nie je náhodné.

Autor sa po celý čas čitateľovi priamo prihovára, prerušuje dej aby ho okomentoval a vytvára tak pocit, že s vami chce naozaj nadviazať puto. Ako sa od Neila dalo čakať kniha je plná jeho osobitného humoru, vďaka čomu čítanie určite nebude nudné. Ja osobne som každý jeho preslov čítala v hlave jeho hlasom, čo knihe dodávalo ešte lepší rozmer. 

Kniha je plná rôznorodých postáv aj typov rodín, takéto pestré zastúpenie menšín sa v detských knižkách až tak nevidí. Nájdeme tu postavy rôznej farby, rodinu, v ktorej sú dvaja oteckovia, sirotu, či dievčatko na vozíku. Je skvelé, že sa tu nájdu všetky deti.

Na autorovu prvotinu je to skvelý počin. Nejde síce o nič prevratné, v príbehu sa nachádzalo pár hluchých miest, no myslím, že táto knižka dokáže očariť a zabaviť každého malého čitateľa.

 

Za recenziu ďakujeme Adriane Friedlovej. :)

Instagram: @caroknih

 

← Predchádzajúci blog

Ivana Ondriová: Vlčia hora

Nasledujúci blog →

Josie Silver: Jedného dňa v decembri