Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 54 miestach na Slovensku

Oľga Feldeková: Minútové romány

Autor: Katarína Husárová, 4. októbra 2018
thumbnail

Poznáte Oľgu Feldekovú? Kto by ju na nepoznal. Vlastne osobne ani ja nie. Ak by som sa s ňou niekde stretla, určite by som sa správala ako puberťáčka, ktorá stretla známu osobnosť (veď to poznáte): sucho v krku, spotené dlane, roztrasený hlas alebo by som výskala ako najatá (to vlastne asi nie, na to už mám dosť rokov).

V každom prípade si myslím, že je to skvelá žena. S láskou v očiach a humorom jej vlastným rozpráva príbehy a historky zo života – veselé i smutné, a premieňa ich na niečo neobyčajné. Pri nich si veľakrát uvedomíte aj to, čo bežne v živote nevnímate.

            Pozerala som na internete, čo o nej píše google a známe plátky. Všade len samé fakty. Nič zaujímavé som sa nedozvedela a ani nič z tých článkov nezachytilo jej výnimočnosť práve tak, ako jej najnovšia kniha MINÚTOVÉ ROMÁNY.

 A preto, ak chcete bližšie spoznať Oľgu Feldekovú, buď si dohodnite s ňou popoludňajšiu kávičku (čo by bolo asi náročnejšie) alebo si zoberte do ruky jej najnovšiu knihu a dozviete sa viac, ako kdekoľvek inde.

Upozorňujem však, že je len pre vnímavé povahy, keďže to najpodstatnejšie sa nachádza „medzi riadkami“.

            Spôsobom jej vlastným prináša vtipné i smutné situácie, na konci ktorých máte chuť sa zamyslieť. A aj napriek tomu, že každý príbeh je tematicky o niečom inom a kniha je rozdelená do štyroch pomyselných častí, vytvára pocit celku.

            Ocitnete sa spolu s autorkou na Orave i v Bratislave. Prevedie vás svojím detstvom i dospelosťou, predstaví svoju mamu i otca, samozrejme nezabudne na manžela.

            Povie vám o hubárskej závislosti. Ako to bolo s Ježiškom a Dedom Mrázom kedysi a Santa Clausom dnes. O tom, ako sa deti tešili z povodne i o prírodných katastrofách.

            Dozviete sa čosi o dobrých skutkoch, o harmóniu i o tom, ako je to s morom v šálkach. Že galantnosť nevymiera, o uhle pohľadu, o európskej nude i o tom, ako sme sa naučili hovoriť „no comment“.

            Ocitnete sa na zabíjačke na Záhorí, so Slovenkou v metre i pod hladinou alfa.

            V štvrtej časti vám povie o tom, že materstvo nie je nutné zlo, že sa dá vydržať, o placebo efekte i o tom, či sa vrátime k rebru.

            Ako čerešničku nájdete na konci knihy rozhovor Oľgi Feldekovej a Ľuboša Juríka – Orava – Zázračný kraj môjho detstva. Ak ste ju nestihli spoznať počas čítania, určite jej porozumiete v závere.

 

            Ak by som si mala opäť vybrať dobrú knihu, ktorá mi prinesie niečo viac, ako len čas na oddych a rozšírenú slovnú zásobu, určite si vyberiem MINÚTOVÉ ROMÁNY od Oľgy Feldekovej. Alebo pokojne aj ktorúkoľvek inú z jej starších diel.

 

Za recenziu ďakujeme Katke Husárovej. :)

O autorovi

Nevšedná spisovateľka, scenáristka a dramaturgička. Mama piatich detí a manželka Ľubomíra Feldeka.

Oľga Feldeková sa narodila 28. marca v roku 1943 v Martine. Vyrastala v Tvrdošíne a po maturite na Jedenásťročnej strednej škole v Trstenej rok pracovala v Tesle v Nižnej, potom študovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V rokoch 1977 – 1983 bola redaktorkou Nového slova mladých, potom pracovala ako scenáristka a dramaturgička Slovenského filmu. Okrem vlastnej tvorby sa tiež venovala prekladaniu z poľštiny. S manželom má päť dospelých detí a v minulosti sa pravidelne objavovala v humoristickej relácii Sedem (TV JOJ) a Sedem s.r.o (TV Markíza). Prechodne žila v Prahe, v súčasnosti žije v Bratislave.

Pre deti začala písať počas vysokoškolského štúdia. ... viac

Produkty