! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 20/2018

Príjemný sobotný večer, začína sa tretia septembrová Literárna revue rádia Slovensko. Čaká vás v nej úplne nová rubrika, v ktorej vám predstavíme súkromné knižnice rôznych zaujímavých osobností. Dnes to bude zbierka spisovateľa a prekladateľa Michala Hvoreckého, s prozaičkou Vandou Rozenbergovou sa pozhovárame o jej novej knihe Tri smrtky sa plavia a mám pre vás aj knižné tipy a súťažné ukážky. Hrať vám budú Gogo Penguin na záver vás čaká mailová súťaž na tému najbizarnejšej knihy, a ako ste sa v živote stretli. Príjemné počúvanie vám aj dnes želajú Juraj Tima a Dado Nagy.
 
Moje knižnice - rozhovor s Michalom Hvoreckým
Domáca knižnica nie je iba nábytok, alebo náhodný zhluk kníh, je to portrét jej majiteľa. Knihy v knižnici dokumentujú našu cestu životom, hovoria o záľubách a koníčkoch, ktoré sa v čase premieňali, pripomínajú otázky, na ktoré majiteľ knižnice hľadal odpovede, rôzne nálady a situácie, ktorými prechádzal. To všetko sa da prečítať z regálov našej domácej knižnice.
O tej svojej vám dnes porozpráva spisovateľ, prekladateľ a vedúci informačného strediska a knižnice Goetheho inštitútu v Bratislave – Michal Hvorecký.
Hlavná časť jeho knižnice sa nachádza v byte, kde žije s manželkou a tromi deťmi, druhá, tzv. podporná knižnica je umiestnená u jeho rodičov. A s tou treťou je neustále v kontakte v práci v Goetheho inštitúte. 
 
Súťažné ukážky som v dnešnej relácii rozdelil do dvoch častí. V prvej hodine vám ponúknem dve absolútne novinky, a v tej druhej si pripomenieme niekoľko starších titulov. 
 
Začnem mládežníckou knihou britskej novinárky na voľnej nohe, scenáristky, a prozaičky Mary Evansovej, ktorá píše pod menom Maz Evans
Jeho hlavnou postavou je 12-ročný Eliot Hooper, ktorý v škole nemá práve na ružiach ustlané – ako o tom hovorí aj prvá dnešná ukážka. Jeho život sa však ešte viac dramaticky  zmení, keď do maštale na farme Sladký domov, kde býva s mamou, spadne z neba dievča. Tvrdí, že je Panna, jedno zo znamení zverokruhu, a priletela na zem s dôležitým poslaním. Elliot sa nechtiac zapletie do jej záležitostí a okrem starostí s učiteľom dejepisu pánom Vredíkom mu pribudnú ďalšie s démonom smrti Thanatom, ktorý chce získať štyri zázračné kamene a ovládnuť ľudstvo. 
Elliotovi však prídu na pomoc olympskí bohovia na čele s Diom a ukáže sa, že hoci už pred tisícročiami odišli na odpočinok, dokážu si ešte poradiť aj s problémami 21. storočia.
 
Druhá ukážka bude predpremiérou najnovšieho románu Jozefa Kariku Priepasť, ktorý vychádza až 16. októbra. Mal som už možnosť so ho prečítať a mám pocit, že ide o jeden vrcholov autorovej tvorby. 
Priepasť by sa dala označiť ako mysteriózny hororový triler, ktorý v mnohých postupoch nadväzuje na predchádzajúci román Trhlina a v mnohom ide omnoho ďalej. 
Hlavnou postavou Priepasti je mladý horolezec Adam. Po smrti svojho otca - horolezca začal trpieť strachom z výšok a preto pracuje vo Vysokých Tatrách v informačnom centre. Jeho kamarát Miro je horský záchranár a snaží sa Adriána priviesť späť k lezeniu a výškam. A tak sa spolu ocitnú v Slavkovskej doline, známej tým, že sa v nej z času na čas prihodia turistom a horolezcom čudné veci. 
Preto je pre verejnosť viac menej uzavretá. Záhadné úmrtia súvisia najmä so skalnatou plošinou, ktorá je neďaleko Szontágovho plesa vo výške asi 30 metrov. Adam s Mirom sa do Slavkovskej doliny vyberú a od tej chvíle za začne zápas o život. Tento vynikajúci akčný príbeh po chvíli nadobudne mysterióznejšie, temnejšie a fantasticko-filozofické ladenie. Ide o žánrový príbeh, ktorý však v mnohom pripomína majstrovské diela ako Conradovo Srdce temnoty
Adriana na plošine ovládne tzv. sprungeist, čiže - duch skoku. Zmení sa mu vedomie a začne vnímať príbehy obetí sprunggeista, ktorý ich prinútil zoskočiť do Priepasti. Ukážku z nového románu Jozefa Kariku Priepasť vám prečíta Vlado Kobielsky.   
 
Príjemný ešte stále sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko. Čaká vás v nej niekoľko ukážok zo starších kníh a krátky rozhovor s Vandou Rozenbergovou - autorkou knihy Tri smrtky sa plavia, ktorú sme vám predstavili v minulej relácii. 
 
A začneme knižnými tipmi našich hostí – o tom, aké knihy ich zaujali, vám porozprávajú: 
spisovateľ Michal Hvorecký: Hari Kunzru - White Tears,
speváčka Andrea Bučko: Daniel Goleman - Emocionálna inteligencia 
a dramatik a spisovateľ Daniel Majling: Pavel Vilikovský - Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa.
Toľko tri knižné tipy od Michala Hvoreckého, Andrey Bučko a Daniela Majlinga. 
 
Autorka tretej dnešnej ukážky je nemecká autorka ruského pôvodu píšuca pod pseudonymom Aliny Bronsky. Narodila sa v Rusku a žije v Berlíne. 
Jej novinka hovorí o osemdesiatročnej babe Duni, ktorá sa po evakuácii vracia do svojej rodnej dedinky blízko radiáciou zničeného a zamoreného Černobyľu. Žije sama, dcéru má v Nemecku, syna bohviekde a jej jedinými spoločníkmi sú susedia. S lesmi plnými ovocia a mestom, ktoré je viac-menej iba pre nich, majú vlastne všetko, čo potrebujú, a rozhodnú sa začať odznova. Smrteľne chorý Petrov si v hojdacej sieti číta ľúbostné básne; Mária si začne s takmer storočným Sidorovom; baba Duňa trávi dni písaním listov dcére. Život je v pohode až do dňa, keď sa v mestečku objaví cudzinec. Autorka opisuje staršiu ženu so železnou vôľou a prostredníctvom nej rozpráva príbeh o atómovej katastrofe a nezvyčajnej hrdinke, ktorá na sklonku života nachádza svoj raj na zemi.
Ukáž ku z novej knihy od Aliny Bronsky vám v preklade Evy Palkovičovej prečíta Lucia Vráblicová.  
 
Mojim druhým dnešným hosťom je Vanda Rozenbergová - prozaička, tohtoročná finalistka Ceny Anasoft litera a autorka novej knihy Tri smrtky sa plavia
Hlavnou postavou a rozprávačkou je rómske dievča Karola Vojtylová, ktorú si v ôsmich rokoch adoptovala rodina Morengovcov. V detstve jej tvár pohrýzli potkany, pracuje ako kvetinárka a so svojim ženatým milencom čaká dieťa.
 
Nasledujúca ukážka bude z krásnej detskej knihy americkej autorky Kate DiCamillo. Zaujala ma svojou magickosťou, fantazijnosťou a humorom.
Hlavnými postavami je chlapec sirota Peter, ktorý prišiel o rodičov a hľadá svoju malú sestru, ďalej nie príliš úspešný kúzelník a jeho pričarovaný slon a policajt, ktorý by mal veľmi rád deti. 
A samozrejme aj Petrov opatrovateľ a priateľ Petrovho otca, ktorý sa z neho snaží vychovať vojaka. A používa na to veľmi svojské metódy, aby ho pripravil na najhoršie. O prekrásne ilustrácie sa postarala japonská ilustrátorka Yoko Tanaka
Ukážku z knihy Kate DiCamillo vám v preklade Aleny Redlingerovej prečíta Juraj Kemka. 
 
Predposlená dnešná ukážka pochádza od populárneho izraelského spisovateľa Etgar Keret z jeho poviedkovej zbierky Osem percent ničoho, ktorá je výberom zostaveným špeciálne pre slovenské vydanie. Etgar Keret patrí medzi najprekladanejších hebrejsky píšucich autorov, ale venuje sa aj písaniu publicistiky a grafických románov. 
Keret rád píše o súčasnosti, aj o politických témach a väčšinou obracia udalosti hore nohami, stiera hranice medzi vysokou a nízkou kultúrou a jeho humoristické poviedky sa vyznačujú veľkou mierou absurdity, irónie a sebairónie. 
Veľmi ma zaujal už jeho český poviedkový výber - Létající Santíny, a samozrejme slovenské preklady Silvie Singer: Zrazu ktosi klope na dvere a Sedem dobrých rokov. Z novej zbierky som pre vás vybral poviedku Tlsťoch, ktorú vám v preklade Silvie Singer prečíta Daniel Fischer.
 
Arkadij a Boris Strugackí – Pondelok sa začína v sobotu 
Posledná dnešná ukážka je spomienkou na moju obľúbenú knihu súrodeneckej a autorskej dvojice žánru sci fi – od Arkadija a Borisa Strugackích – Pondelok sa začna v sobotu. 
Hlavnou postavou je programátor Alexander Privalov, ktorý počas dovolenky vezme dvoch stopárov a tí ho presviedčajú, aby v ich meste prespal a dokonca mu aj ponúknu prácu. Mestečko vyzerá rovnako ako hociktoré iné, má však zaujímavé múzeum – Domček na stračej nôžke a funguje v ňom Výskumný ústav čarov a kúziel. Práve tam má Privalov nastúpiť ako programátor. To však ešte netuší, čo všetko ho čaká. Stretne sa s lakomou správkyňou múzea – inak babou Jagou, hovoriacim zrkadlom, depresívnym sklerotickým kocúrom, a množstvom iných podivností. Jednou z nich je aj stretnutie so zázračnou šťukou, ktorá by mala ľuďom plniť želania. 
Privalov o to však príliš nestojí... začne pracovať pre Výskumný ústav čarov a kúziel – fungujú tu rôzne oddelenia – napr. oddelenie zmyslu života alebo lineárneho šťastia. Veľmi vtipná kombinácia rozprávky, sovietskej reality a vedy, resp. pseudovedy.
Ukážku z knihy Arkadija a Borisa Strugackých Pondelok sa začína v sobotu vám v preklade Jaroslava Piskáčka a Dušana Babjaka prečíta Boris Farkaš. 
 
A pred nami je už iba vyhodnotenie mailovej úlohy z minulej relácie. Mali ste nám napísať akú najbizarnejšiu knihu ste v živote čítali. 
Martin Junas napísal:
Myslím, že najbizardnejšie čítanie v knihách čitateľ nájde práve tam, kde to najmenej očakáva, tak ako som párkrát ostal prekvapený i Ja. Kto by dnes nepoznal napríklad zasnežený fantastický svet ukrytý v šatníku? Vďaka dlhoročnej filmovej produkcii pozná Narniu každý. Ja som však na začiatku knižných príbehov C.S.Lewisa našiel niečo úplne iné až bizardné! ;-) Napríklad : ako to Aslan skoro schytá do hlavy "tou" lampou, prvé hovoriace zvieratá hľadajú vo svojej krajine "Clo" a nie "Zlo", Biela Čarodejnica je "Jádis", zdvihne sukne a uteká dole brieškom, či ako si treba dať bobrami to pravé Anglické stolovanie, skôr než pôjdete zachrániť svet. 
 
Monika Kádeková napísala:
Zatiaľ najnezvyčajnejšia a azda aj najbizardnejšia kniha, akú som kedy čítala, bola kniha Fiasko od Imreho Kertézsa...Ešte aj ten názov je celkom výstižný, keďže som čítanie vzdala asi v polovici :-D
A bizarná bola aj novodobá klasika Majster a Margaréta, no tam som si to vyslovene užívala a určite si ju ešte raz prečítam.  
 
Týmto dvom poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava:
Martina Jurmeková, ktorá napísala:
Za jednu z najbizarnejších kníh vôbec považujem román Lawrenca Sterna Život a názory pána Tristrama Shandyho. 
Väčšina situácií v knihe je založená na absurdných rodinných nedorozumeniach, ktoré vyznievajú humorne. Vtip rozprávania spočíva v tom, že Tristram nedokáže nič vysvetliť jednoducho a do všetkého zapletá široké súvislosti. Prúd rozprávania je neustále prerušovaný epizódami a vtipnými odbočkami. Občas sú niekde vynechané vety či celé strany. 
 
Za tieto krásne odpovede vám ďakujeme a máme pre vás súťažnú úlohu do budúcej relácie: Akú knihu vo svojej knižnici ste získali najťažšie?
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]
Hráte opäť o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.
 
A to je nadnes všetko – pekný záver víkendu vám prajú Juraj Tima a Dado Nagy.
 

 
 
RTV
 
 
 
← Predchádzajúci blog

Oľga Feldeková: Minútové romány

Nasledujúci blog →

Thomas C. Foster: Čítaj literatúru ako profesor