Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

DOPRAVA ZADARMO PRI NÁKUPE OD 15 EUR

Peter Pišťanek: Rivers of Babylon

Autor: Knihomoľka Caroline, 23. apríla 2019
thumbnail
Foto: Knihomoľka Caroline

Peter Pišťanek, slovenský spisovateľ, redaktor a textár, debutoval satirickým románom Rivers of Babylon, ktorý si získal obdiv nielen medzi čitateľmi, ale tiež medzi kritikou. Považovaný je dokonca za jeden z najlepších porevolučných.

Príbeh románu sa odohráva v hoteli Ambassador v Bratislave v dobe, kedy sa komunistický režim otriasa v základoch. Dostávame sa tak do sveta bratislavského podsvetia, medzi ľudí s obrovskou túžbou zbohatnúť, stretávame prostitútky, vekslákov, bývalých eštébákov či šmelinárov.

Hlavným hrdinom príbehu je kurič Rácz, ktorý sa postupne vykreslí v anti-hrdinu, ktorý chce v spoločenskom rebríčku stúpať stále vyššie a vyššie a za svojimi cieľmi ide naozaj bezhlavo. Tento brutálny a nevzdelaný muž prejde od vodiča traktora až k človeku, ktorého sa každý bojí a za každú cenu sa mu chcú zavďačiť.

„Hlúpy ten, čo dáva, ale hlúpejší, kto neberie.“

Okrem tejto vulgárnej postavy tu stretávame prostitútky, ktoré dúfajú v sobáš s bohatým mužom zo západu. Veksláka a taxikára, ktorý sa dostane až k natáčaniu erotických videí. Bývalých eštébákov, ktorí sa nechcú vzdať svojho povolania. Vďaka autorovmu čiernemu humoru, vulgarizmom či slangu sa dokážeme vcítiť do daného obdobia a dielo tak získalo skutočnú autenticitu!

Rivers of Babylon je naozaj zaujímavým čítaním! Spočiatku som si dlho musela zvykať na štýl, akým Pišťanek napísal tento román, hlavne na neoznačené repliky v texte. Postupne mi to však prišlo úplne prirodzené. Jednotlivé situácie odohrávajúce sa v románe nás nútia zamyslieť sa nad dobou a spoločnosťou temných 90-tych rokov. Dobou, kedy ľudia získavajú vytúženú slobodu a učia sa, ako ju využiť vo svoj prospech. A to hlavne ,,spodina" bez vzdelania. O to smutnejšie je však uvedomenie si, že mnohé situácie vystihujú aj dnešnú dobu a autor sa tak stáva naozaj vizionárom, ktorý vyriekol
posolstvo platiace aj pre súčasnosť. Tento román by mal byť jednoznačne zaradený medzi povinné čítanie!

Som naozaj zvedavá na pokračovanie tejto trilógie! 

Za recenziu ďakujeme Knihomoľke Caroline. :)

Instagram: @knihomolky

Peter Pišťanek (1960 - 2015) debutoval románom Rivers of babylon, ktorý je považovaný za jeden z najlepších po revolúcii. Študoval dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU. Vystriedal viacero zamestnaní, pracoval ako redaktor aj ako textár v reklamných agnetúrach.

Publikovať začal koncom 80. rokov v časopise Slovenské pohľady, debutová knižka mu vyšla až v roku 1991. Námety pre svoje diela čerpal zo svojho bydliska, ktoré sa nachádza na pomedzí veľkomesta a vidieka. Jeho diela sa vyznačujú priamočiarosťou rozprávania a rýchlym spádom deja, namiesto psychologických rozborov písal svoje diela odosobnene, lakonicky, no s veľmi presnými opismi. Patril k prekladaným slovenským autorom, jeho románová trilógia Rivers of Babylon vyšla vo viacerých jazykoch. Na námet románu Rivers of Babylon nakrútil režisér Vladimír Balco roku 1998 celovečerný film, na námet novely Muzika nakrútil roku 2007 celovečerný film Juraj Nvota, ktorý ... viac

Produkty