Peter Šloser: Mafiánska poprava?

V malej obci Híd na južnom Slovensku dôjde k úmrtiu známeho podnikateľa Imricha Takácsa, ktorý zomrie po výbuchu bomby v jeho osobnom aute.  Len pár dní pred jeho smrťou ho postihne nešťastná udalosť, keď mu niekto podpáli viacero kamiónov, s ktorými obchoduje vo svojom dopravnom podnikaní. Celá obec tuší, kto môže stáť za podpálením kamiónov - ide o nepriateľov viacerých osôb v obci. Sú to bratia Diňovci - dvaja výpalníci, ktorým sa vyhýba polovica dediny. Dosah na vyšetrovanie vraždy majú policajné špičky z hlavného mesta. Kto má na svedomí smrť podnikateľa? Naozaj išlo o mafiánsku popravu? 

Prípadu okolo zabitia hidskeho podnikateľa sa ujíma okresné kriminálne oddelenie. Pri vyšetrovaní sa vystrieda hneď niekoľko kriminalistov,, ktorí robia svoju prácu svedomito, ale bohužiaľ nájdu sa aj takí,  ktorí nie sú až takí poctiví.. Tu sa priznám, že som sa začínala strácať v tých menách a zmenách v obsadení vyšetrovacieho tímu. Autor to určite myslel dobre a chcel dej obohatiť, ale niekedy je menej viac.

Prvá polovica knihy ma veľmi bavila, zatiaľ čo tá druhá bola o čosi zamotanejšia. Záver však nesklamal. Chválim aj dialógy, miestami boli veľmi trefné a úplne pasovali do daného obdobia, aj jazyk bol prispôsobený jednotlivým postavám, ktoré v deji najviac vynikali. Predstavte si typickú chlapskú debatu, do ktorej občas zasiahne aj žena z kolektívu a máte o zábavu a zdravý humor postarané. Tým však nechcem povedať, že by kniha bola celkovo vtipná alebo veselá. Samozrejme, nebudem zapierať, že mi najmä niektoré postavy či situácie v knihe pripomínali štýl iného známeho autora detektívok. Avšak to je tak všetko, čo by spájali autora Mafiánskej popravy s inými slovenskými spisovateľmi.

Mafiánska poprava? je zaujímavá aj preto, že jej obsah nie je výplodom fantázie autora, práve naopak, je jeho jedinečným dôkazom dlhoročnej práce kriminalistu v boji so zločincami. Je to skvelé prepojenie reality s dobrým príbehom. Z celej knihy som mala po celý čas dojem, že ten príbeh autor dôverne pozná a vie, o čom píše, a predsa si to čitateľ nevie spojiť s realitou alebo akýmikoľvek kauzami - lebo tam jednoducho nie sú. Ide o dobrú knihu,  ktorou nám autor necháva priestor na vlastný názor a uvedomenie si istých skutočností už nech ich vyhodnotíme akokoľvek.   

Mafiánska tematika v knihách má dobrú odozvu u slovenských čitateľov, a preto si myslím, že ani tento detektívny román Mafiánska poprava? by nemal chýbať na žiadnej poličke v knižnici.   

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej, ktorú môžete nájsť aj na Instagrame pod menom terez_cita.

← Predchádzajúci blog

Matteo Strukul: Kacír Michelangelo

Nasledujúci blog →

Robert Bryndza: Dievča v ľade