Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Robert Bryndza: Dievča v ľade

Autor: Terézia Zoľáková, 4. mája 2020
thumbnail
Foto: Terézia Zoľáková

Dievča v ľade je výborný triler, od ktorého sa nebudete vedieť odtrhnúť. Trochu pripomína knihy M. J. Arlidga, ďalšieho vynikajúceho britského autora. Tak ako má Arlidge svoju Helen, tak má Robert Bryndza svoju Eriku. A tu práve začnem, aby som vám predstavila samotný príbeh z knihy Dievča v ľade.

V jedno mrazivé januárové ráno nájdu v parku v južnom Londýne pod vrstvou ľadu telo mladej ženy. Je ňou Andrea, dievča z vplyvnej a bohatej rodiny, ktorá okrem krásy mala aj svoje tajomstvá. Prípadu sa ujíma skúsená policajtka, detektív šéfinšpektor Erika Fosterová.

Túto postavu si obľúbite od prvých strán aj napriek tomu, že nič nenechá len tak a svoju prácu chce zakaždým dotiahnuť do konca. Erika príde na spojitosť medzi zabitím mladej Andrey a vraždami ďalších troch dievčat, ktoré sa v meste živili prostitúciou. Čo však môže spájať peknú ženu z vyššej spoločenskej vrstvy a jednoduché dievčatá, ktoré prišli za prácou do Londýna z východnej Európy? Aké tajomstvo mohla Andrea skrývať?

Samotné vyšetrovanie má veľa otáznikov, a odpovede na ne môže nájsť jedine detektív šéfinšpektor Erika so svojím tímom. Policajná práca v sebe okrem iného nesie aj isté bremeno aj neustále nebezpečenstvo, ktoré môže hroziť každému vyšetrovateľovi. A ani Erika sa mu nevyhne. Je možné, že ju vrah potichu sleduje?

Celý dej počnúc prvou až po tú poslednú stranu je veľmi dynamický, nenechá čitateľa ani na chvíľu vydýchnuť. A to je to veľké plus, ktoré táto kniha má. Má to spád, sú tam výborne vykreslené postavy, pozadie vyšetrovania, dômyselné postupy, dialógy aj opisy. Je tam jednoducho všetko, čo má dobrá kniha mať.  Zároveň nám autor ukazuje aj ich tienistú stránku; zlo, ktoré je súčasťou človeka, a ktoré dokáže napáchať veľké škody. Prvoradou úlohou je nájsť Andreinho vraha a to Erika Fosterová s ďalšími vyšetrovateľmi dosiahne jedine tak, že nahliadne do jej života.

Zápletka bola vymyslená brilantne. Lepšie to autor ani nemohol vymyslieť. Odhaliť vraha nebude vôbec jednoduché. Samozrejme, počas čítania má vždy čitateľ hneď niekoľko tipov, ktoré v mysli postupne škrtá. Ale ak ho v závere knihy niečo  prekvapí, tak tá kniha naozaj stála za to. 

A takou Dievča v ľade určite je! Teším sa aj na ďalšiu časť. A možno bude ešte lepšia ako táto prvá. 

Dievča v ľade hodnotím veľmi pozitívne aj napriek zlému prekladu. Možno práve ten uberá knihe na hodnotení aj u iných čitateľov.  Ináč sa knihe nedá absolútne nič vytknúť, a mnohí mi dajú za pravdu, ak poviem, že toto si jednoducho musíte prečítať.


Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej, ktorú môžete nájsť aj na Instagrame pod menom terez_cita

Robert Bryndza je autorom megaúspšených trilerov, ktorých sa len v angličtine predalo vyše 3 miliónov výtlačkov a boli preložené do 29 jazykov. Je to britský autor žijúci na Slovensku.

Je autorom medzinárodného #1 bestsellera Dievča v ľade. Ide o prvú knihu série s hlavnou hrdinkou detektívkou Erikou Fosterovou, ktorej sa dodnes predalo vyše milióna výtlačkov. Sériu trilerov s Erikou Fosterovou tvorí zatiaľ šesť kníh. Možno ich čítať ako časti série aj ako samostatné romány v ľubovoľnom poradí: Dievča v ľade, Nočný lov, Temné hlbiny, Do posledného dychu, Chladnokrvne, Smrtiace tajnosti.

Okrem toho napísal aj bestsellerovú sériu romantických humorných románov.

Román Deväť brestov je prvou časťou novej série trilerov s novou hlavnou hrdinkou ... viac

Produkty