Richard Osman: Štvrtkový klub detektívov

Coopers Chase stojí na pozemkoch bývalého kláštora a tamojší developer, arogantný vulgárny muž, majiteľ veľkého červeného klavíra, sa usiluje využiť biele miesto v zmluve, aby na mieste kaplnky a cintorína postavil osem nových bytov.
Očividne mu nie je súdený dlhý život, a keď mu niekto pichne smrtiacu injekciu, štvrtkový klub detektívov má pred sebou reálny prípad vraždy.


Štvrtkový klub detektívov síce môže na prvý pohľad pôsobiť ako čistokrvné krimi so všetkým, čo k tomu patrí, no zdanie môže občas klamať. Hoci je debut Richarda Osmana založený na pátraní po brutálnom vrahovi, použité vedľajšie prvky mu dávajú miernejší, ľudskejší a predovšetkým osobitý ráz. Priznám sa, pri výbere knihy som dal na odporúčanie jedného z mojich obľúbených knihožrútov zo sociálnych sietí. Kombinácia seniorského veku a vyšetrovania vraždy vo mne až na malé výnimky nikdy nefungovala (za výnimky považujem knihy so slečnou Marplovou a seriál Matlock), a preto som k tejto knihe pristupoval s určitou opatrnosťou.

 

Dej, ktorého stručný obsah ste si mohli prečítať vo vyššie uvedenej anotácii, sa najmä v prvej polovici knihy prakticky nepohne z miesta, a napriek tomu vám vôbec nebude prekážať. Môže za to štruktúrovanie deja do krátkych kapitol a striedanie štýlov rozprávania z pohľadu viacerých hlavných postáv. Štvrtkový klub detektívov je typickým predstaviteľom žánru, pre ktorý sa v odborných kruhoch používa výraz cosy crime, označujúci kombináciu typickej britskej detektívky,
suchého ostrovného humoru a pocitu pohody, ktorá so sebou prináša čítanie jednotlivých riadkov.

 


Oceňujem, že sa autor neuchýlil k sprostredkovaniu stereotypu typického dôchodcu, ktorý poslednú dekádu až dve svojho života strávi čakaním na smrť. Ukázal, že aj penzista môže vo svojom veku riešiť veľmi dôležité záležitosti, logicky uvažovať a dôkladnou analýzou a syntézu získaných poznatkov vyvodzovať príslušné závery. Popri tom sa Osman pustil aj do témy vzťahov medzi mladšou a staršou generáciou, respektíve odsúvania dôchodcov na vedľajšiu koľaj.

 


Štvrtkový klub detektívov sa na pultoch našich kníhkupectiev určite nestratí. Nielen pre vydarený príbeh, ale aj pre vizuál, ku ktorému sa vydavateľstvo Slovart, ktorému, mimochodom, touto cestou veľmi pekne ďakujem za poskytnutie recenzného výtlačku, postavilo primerane jej obsahu. Kniha, disponujúca skutočne výnimočným a krásnym vizuálom, sa bude veľmi dobre vynímať v ktorejkoľvek súkromnej knižnici. Príjemné a inteligentné čítanie, vhodné nielen na tieto horúce letné dni. A nakoľko ide o prvý diel série, už teraz sa teším na to, ako sa ku mne dostane jeho pokračovanie.

← Predchádzajúci blog

Lucinda Riley: Dievča na útese

Nasledujúci blog →

John Strelecky: Znovu v Kaviarni na konci sveta