Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

DOPRAVA ZADARMO PRI NÁKUPE OD 15 EUR

Rupi Kaur: Mlieko a med

Autor: Barbora Tatierská, 14. septembra 2018
thumbnail
Foto: Barbora Tatierska

Keď Rupi Kaur po prvý raz vydala zbierku básní Mlieko a med, ako aj sama priznáva, nečakala, že spôsobí doslova mliečno-medový ošiaľ. Citovanie, odkazy, tetovania, maľby, ilustrácie a to všetko s motívom básní čarovnej Indky z Pandžábu. Čo však zapríčinilo, že sa milióny žien a aj mužov s touto básnickou zbierkou tak veľmi stotožnili? Odpoveď je veľmi jednoduchá, autentickosť.

Autenticita Kauriných básní je tak silná, že aj keď ste nikdy nezažili ťažký rozchod alebo zneužívanie, tak to prežívate pri čítaní jej básní. Zbierka Mlieko a med je rozdelená do štyroch častí, Zranená, Milovaná, Zlomená, Zahojená. Časť Zranená sa venuje domácemu násiliu, zneužívaniu, ale aj náročnosť bytia dcérou v patriarchálnej rodine, kde sa musí naučiť byť poslušnou a neviditeľnou. Čitateľovi otvára svet zraneného, „použitého“ dievčaťa, ktoré čelí útokom rodiny, najmä mužov a citlivo vníma potlačovanie nielen vlastnej ženskosti/osobnosti, ale aj ostatných žien v rodine, napríklad jedna báseň sa venuje priamo matke. Za Zranenou nasleduje Milovaná, cyklus nádherných básní o láske, vlastnej sexualite, milovaní, ale najmä o porozumení a podpore medzi partnermi. Básne nie sú patetické a nepoužíva klišé výrazy, ako to robia mnohí autori a autorky poézie, kde láska je ústrednou témou. V tretej časti Zlomená sa Kaur venuje bolesti a nesmiernemu smútku z rozchodu, sklamania a neváženia si samej seba, čo sa vzápätí mení v poslednej časti, Zahojená, kde opäť nadobudla potlačené sebavedomie ako žena, autorka, dcéra, milenka, no najmä ako človek.

 

Autorka nám básňami skladá mozaiku vlastného života, kde je poézia jej liekom, ktorý jej pomáhal vyrovnať sa s ťažkými životnými skúsenosťami, žiaľom, či silnou depresiou a je aj jej prostredníkom, ktorým vyjadrila hlboké pocity šťastia, lásky z pokoja, ktorý našla tým, že akceptovala samú seba a začala si samú seba vážiť nielen ako ženu, ale najmä ako človeka, hoci nie vždy perfektného, ale za to autentického a skutočného. Kaur si vytvára s čitateľom dôverný vzťah a dokonca v závere ďakuje, za prečítanie jej zbierky. Je skutočne čarovné, keď autor dokáže nadviazať nefalšované puto skrz text so svojimi čitateľmi a Rupi Kaur toto dokázala nie iba v tejto zbierke, ale aj v jej druhej knihe The Sun and Her Flowers.

 

Za recenziu ďakujeme Barborke Tatierskej. :)

Instagram@theartcticlass

 

Produkty