! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Sharon Bolton: Majster

Presne toto muži robia, keď sa boja, cítia bezmocní a majú pocit, že strácajú kontrolu. Zaútočia na slabšieho, zvyčajne ženu, a obvinia ju za každý neúspech.

Retrospektívou je dej zasadený do roku 1969 a je ňou vyrozprávaný tragický príbeh mladých ľudí, ktorí boli pochovaní zaživa. Činy sa diali priamo pred očami obyvateľov grófstva Lancashire, no nik netušil, kto by mohol byť zodpovedný za neodpustiteľné skutky. Dokonca nebolo jasné, či tínedžeri neušli z domu za účelom osamostatnenia sa. S predtuchou niečoho veľmi zlého, mladá dvadsaťdva ročná Florence skúmala všetky stopy, vynaliezavo policajnému vedeniu predkladala nápady na odhalenie zločinu, až sa jej to podarilo rozlúsknuť.

Autorka si hneď v úvode získa čitateľa veľmi sympatickou hlavnou protagonistkou Florence Lovelady (bez prípony -ová priezvisko krajšie znie a zdôrazňuje jej pozitívne charakterové vlastnosti), ktorá sa presťahuje do nehostinného mestečka, k ľuďom, ktorí žijú vo vlastnom uzavretom kruhu. Hlavná hrdinka so svojou veľmi odvážnou a bojovnou náturou prehliada tiché protesty policajných kolegov, či obyvateľov, dokonca ignoruje varovné signály či vyhrážanie, za účelom splniť si svoju policajnú povinnosť a za zločin, zodpovedného zavrieť do väzenia. Postupom, jej vlastným, nahliadne do útrob absolútneho zla a uväznením zodpovedného zločinca otvorí Pandorinu skrinku.

Vrátením deja do prítomnosti sa čitateľ dozvedá akým smerom sa vyvinula Florencina kariéra, vydala sa, porodila syna a starý uzatvorený prípad zmiznutých a zaživa pochovaných tínedžerov jej nedal spávať celých tridsať rokov. Preto sa vracia späť na miesto činu, do mestečka Sabdene a zisťuje šialenú pravdu. Kdesi v minulosti urobili so svojimi kolegami obrovskú chybu.

Výborne navodená atmosféra knihy prostredníctvom okultných tajov, čarov, áno, autorka používa tajomnú mágiu, je okorenená zaklínadlami, voňavými bylinkami, koreninami, čarovnými nápojmi. Kedysi boli čarodejnice upaľované za svoje činy, i keď išlo skôr o mužské ego, ktoré nevedelo zniesť prehru. Severné Anglicko bolo domovom čarodejníc, no ako vyplynulo z rozprávania, aj domovom vážených Slobodomurárov, ktorí mali na svedomí nejeden počin. Kvitujem autorke, ako s gráciou podáva informácie o týchto silných mužoch, poukazuje na ich moc, čo-to vysvetľuje, prifarbuje, aby príbeh získal na sile prostredníctvom čiernej mágie a do toho primiešava bielu mágiu a dobré čarodejnice, pozitívnu energiu, silu myšlienky, dobrotu. Výborne spracovaná téma okultizmu a bosoráctva, zaručene zaujme nejedného čitateľa. Miestami však čítajúci bude na pochybách, či nemá knihu radšej zatvoriť a schovať sa pod perinu, hlavne, keď sa bude autorka v neskorých nočných hodinách potulovať po cintorínoch a holými rukami vyhrabávať hroby.

V závere dejovú líniu prítomnosti pretína zvrat, ktorý nenechá chladnou hlavnú hrdinku a opäť ju nasmeruje do nebezpečenstva. Keďže v bezpečí nebude tentokrát jej syn, ktorý zmizne, neváha a koná. Všetky naučené magické vzorce a taje byliniek použije, aby dolapila toho zodpovedného. Neštíti sa použiť všetky dostupné mocné sily, pretože to, s čím má dočinenia je omnoho silnejšie, ako si človek dokáže predstaviť.

Kniha Majster je uveriteľná, priateľská, fantasticky gradovaná, plná napätia, popretkávaná mágiou, okorenená okultnými zákonitosťami, so zaujímavými protagonistami. Autorke sa podarilo prepojiť malý svet zabudnutého mestečka s obrovskou celosvetovou silou mocných mužov. Nedopriala oddych, báť sa znamená, čítať jej knihu naplno. 

Nie som obľúbencom kníh, v ktorých prekvitá duchárčenie, strach stimulujúca atmosféra, no táto kniha bola naozaj dobrá. Všetkého bolo tak akurát, aby autorka dosiahla žiadaný účinok. Odporúčam do rúk všetkým milovníkom dobrodružných, detektívnych kníh, lebo toto je jedno obrovské dobrodružstvo!

Vystriem ruku a končekom prsta nakloním figúrku. Keď z nej odpadne trochu hliny, zdvihne sa mi žalúdok, no podarí sa mi ju vychýliť dosť, aby som si ju mohla prezrieť. Tie dlhé kučeravé vlasy som už videla. Podozrenie sa ma zmocnilo, len čo som ju zbadala. Teraz som si už istá.

Každú Larryho obeť našli s takouto figúrkou. Ruky a nohy zviazané za chrbtom predstavujú neschopnosť pohybu. Obete sa v truhlách nemohli hýbať. Trnkovým drievkom im prepichli oči, uši a ústa, lebo pod zemou boli hluché, nemé a slepé. Poranenie hlavy, hrude a pohlavných orgánov symbolizovalo blížiacu sa smrť, ktorá sa po ich zahrabaní do zeme stala nevyhnutnou.

Aspoň sme to predpokladali. Larry vyšetrovateľom neprezradil, prečo boli hlinené obrazy dôležité. Možno by to povedal mne, ale nikdy som sa ho na to nespýtala.

 

Za recenziu ďakujeme Martine Kušnierikovej. 

Viac info o knihách nájdete aj na jej instagrame: @matineknihy

← Predchádzajúci blog

Paolo Giordano: Požierači neba

Nasledujúci blog →

Alex Dahl: Chlapec pri dverách