! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Slovart prináša staršie prípady Harryho Boscha v novom šate

Dynamika a nečakané rozuzlenie v príbehoch Michaela Connellyho si získalo čitateľov kriminálnych románov na celom svete. Ani kniha Stratené svetlo nie je výnimkou.

Harry Bosch odišiel na zaslúžený dôchodok. Ibaže policajná práca ho len tak nepustí, a tak si so sebou zobral aj stôs spisov s nevyriešenými prípadmi. K jednému z nich sa po niekoľkých mesiacoch vrátil, lebo ho o to nepriamo požiadal bývalý kolega.

Prípady detektíva Boscha

V prípade išlo o mladú ženu z hollywoodskej produkčnej firmy, ktorú zavraždili počas nakrúcania filmu o lúpežnom prepade. Harry sa s vervou pustí do sledovania štyri roky starých stôp a tie ho zavedú k agentke FBI, ktorá zmizla po tom, čo sa okrajovo zaplietla do prípadu.

Veľmi ma teší, že sa vydavateľstvo Slovart rozhodlo priniesť staršie prípady detektíva Harryho Boscha v novom šate. Čitateľ si tak môže doplniť zbierku o tituly, ktoré vyšli už dávnejšie a ku ktorým sa v rámci prvých vydaní nedostal. Spätne si uvedomujem, ako geniálne je Harryho postava napísaná, a preto sa nečudujem, že jeho príbehy toľké roky fascinujú čitateľov na celom svete. Sú uveriteľné, autentické, skvelo vypointované a so zárukou, že páchateľ, resp. obeť sa dočká zaslúženej spravodlivosti.

Prvou výraznou zmenou je ich forma rozprávača. Spočiatku bolo pre mňa zvláštne zvyknúť si na to, že nesledujem príbeh akoby z odstupu, ale dostávam sa priamo do detektívovej hlavy. Netrvalo však dlho a na nový spôsob uvádzania deja som si čoskoro zvykol a vďaka nemu román získal akýsi noirový nádych.

Skúsenosti z tvrdej práce

Ďalšou skutočnosťou, na ktorú si musíme zvyknúť, je to, že Harry už nie je aktívnym policajtom. Na druhej strane, to rozhodne neznamená, že za svojou minulosťou urobil hrubú čiaru a o dosahovanie spravodlivosti nemá žiadny záujem.

Možno aj preto si so sebou vzal aj zbierku nevyriešených prípadov. Jedným z nich je aj prípad vraždy filmovej asistentky. Ako to už býva, pri znovuotvorení prípadov spôsobí vrásky na čele mnohým, ktorí by najradšej na túto minulosť raz a navždy zabudli.

Aj keď sa v Stratenom svetle neoháňa odznakom, o to viac sa využívajú skúsenosti nadobudnuté za roky poctivej policajnej práce. Príbeh sa dotkne dodnes aktuálnej témy terorizmu, ktorá v čase, keď román vyšiel po prvýkrát (2003), rezonovala o čosi výraznejšie.

Zvyšok príbehu je starou dobrou Connellyho klasikou - priamočiare napredovanie za požadovaným výsledkom, bez ohľadu na to, kto alebo čo mu stojí v ceste. Nenechajte sa zmiasť tým, že sa Harry odobral na výsluhový dôchodok. Vyšší vek mu totiž rozhodne neodobral z formy, s ktorou pôsobil v rámci LAPD. Práve naopak.

← Predchádzajúci blog

Zradný príliv je inteligentný psychologický triler

Nasledujúci blog →

Kvapka - Nemilosrdné zrkadlo spoločnosti