! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Zradný príliv je inteligentný psychologický triler

Ak sa vám zdá meno Jane Harperová povedomé, tak je to možno práve preto, že napísala úspešný román Stratený muž, ktorý aj v našich končinách zožal veľký úspech. Ja sa musím priznať, že som ho nečítala, avšak Zradný príliv ma presvedčil o tom, že to nebola posledná jej kniha, ktorú som držala v rukách.

Knihou vás bude sprevádzať najmä Kieran, ktorý sa po niekoľkých rokoch vráti so svojou ženou a malou dcérkou do svojho rodného mesta v Tasmánii. V tom čase sa tam stala tragická udalosť, pri ktorej zomreli dvaja mladí muži, pričom jedným z nich bol aj jeho starší brat Finn. Taktiež tam vtedy zmizlo dievča, ktoré sa nikdy nenašlo.

Kieran chcel tentokrát iba pozrieť rodičov a najmä otca, ktorý na tom po zdravotnej stránke nie je veľmi dobre. Avšak na druhý deň od jeho príchodu nájdu mŕtvu ženu, čo mu vôbec nepridá na dôvere a opäť sa začína vlna nepríjemných podozrení.

V knihe bolo síce viac postáv ako bývam zvyknutá, avšak tým, že boli postupne predstavované, tak som nemala problém sa v nich orientovať. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa spisovateľka pohráva s medziľudskými vzťahmi a s vnútornými svetmi postáv.

Vnútorné dialógy, rozhodnutia a ich následne činy posúvali príbeh napínavo vpred a čitateľ je vďaka tomu v neustálom napätí. Príbeh je okrem iného aj o tom, ako uzavretá komunita vplýva na život ľudí, ktorí v nej žijú. Každý pozná každého a všetci o sebe všetko vedia. Aspoň si to teda myslia. To, či má takéto spoločné nažívanie viac výhod alebo nevýhod, môžete posúdiť sami.

Kapitoly do seba navzájom hladko zapadajú a postupne, aj keď trošku pomalšie, rozuzlovali celý príbeh. My sme sa poporiadku dozvedali, kto bol za čo vinný. Každú chvíľu som upodozrievala niekoho iného. Nebol to síce taký prepracovaný triler ako sú tie Fitzekove, ale myslím si, že aj napriek tomu bol vskutku kvalitný. Chronologicky zisťujeme najmä to, čo má prítomnosť spoločné s traumatickou minulosťou.

Mnohí z nás si v sebe nesieme vinu z minulosti a nie vždy nám blízki pomôžu vyrovnať sa s ňou. O tomto je aj Kieranov príbeh. No otázkou však zostáva, či za všetko zlé môže práve on, alebo je pravda niekde úplne inde. 

← Predchádzajúci blog

Autentická, nevulgárna, taká je poetka Rupi Kaur

Nasledujúci blog →

Slovart prináša staršie prípady Harryho Boscha v novom šate