Svetový Biely tiger – Biely tiger/ Aravind Adiga

Predstavuje spoločnosť dobrovoľných otrokov, autentičnosť a servilnosť jazyka chudoby i jej obrovský potenciál zmeniť sa z večera do rána na novozbohatlíkov, žijúcich vo svete vulgárneho vkusu, povrchných záujmov či nezáujmov a bezohľadnosti...
Balrám Halváí sa narodil v chudobnej rodine niekdajšieho cukrára, kdesi na indickom vidieku, eufemisticky nazývanom Temnota. Jeho matka prišla o život za záhadných okolnosí, otca videl umrieť na tuberkulózu na špinavej dlážke štátnej nemocnice. Otcovou smrťou skončili jeho vyhliadky na lepší život. (Otec síce ťahal rikšu ako živé ľudské zviera, ale bol to muž, ktorý mal plán. Tým plánom som bol Ja.) Bálráma rodina vezme zo školy a musí pracovať v čajovni. Situáciu však zoberie do vlastných rúk. Ako sám hovorí, namiesto utierania stolov, rozbíjania uhlia a prikladania do pece, využíva pracovný čas na špehovanie. Načúva rozhovorom pri stoloch a takto si rozvíja vedomosti. Vďaka svojmu odhodlaniu sa dostane do mesta, kde začína pracovať u bohatého podnikateľa ako šofér. Žije sa mu síce lepšie, no aj tu ho dusia staré väzby, všetko čo zarobí, musí posielať rodine. Život v indickej spoločnosti nazýva životom v kuríne. V klietke pre ľudské bytosti. Podľa neho, na spoľahlivosti služobníctva stojí celá indická ekonomika. Neexistuje, aby šofér ušiel s pánovými peniazmi. Dôvodom, prečo je chudoba uväznená v kuríne je rodina. Z kohútieho väzenia sa dostane len človek, ktorý sa zmieril s tým, že jeho rodinu zničia, najbližších umučia, dobijú palicami a nakoniec zaživa upália. Odvážiť sa k takému činu môže buď odľud, alebo pomätený psychopat. Dokáže to iba Biely Tiger.
Bielym Tigrom nazvali Bálráma v škole ešte ako malého chlapca, pre, na miestne pomery, nevídané znalosti učiva. Biely Tiger je v džungli najvzácnejší tvor. Narodí sa iba raz za generáciu. ...
Bálrám, odhodlaný zmeniť svoj život za každú cenu, rozhodne sa svojho pána zabiť a okradnúť ho. Podľa vlastných slov nie je obyčajným vrahom. Je vrah, čo zabil svojho zamestnávateľa. A toho v Indii pokladajú za druhého otca. A takmer s istotou sa pričinil o smrť všetkých členov svojej rodiny. Neprenasledujú ho však výčitky svedomia, nezmocňuje sa ho hrôza zo zločinu, ktorý spáchal. Jeho nočné mory sú o tom, že by sa k tomu činu nikdy nebol odhodlal a nestal sa tým, čím, je.
Svoj životopis, už ako podnikateľ, vyrozpráva počas siedmich nocí v listoch, ktoré píše čínskemu premiérovi, chystajúcemu sa na priateľskú návštevu Indie. (Vraj ľudia so žltou pokožkou ako Vy, pán premiér, napriek úspechom s kanalizáciou, pitnou vodou a zlatými olypijskými medailami, demokraciu stále nemáte. Nejaký politik v rozhlase hovoril, že preto vás my Indovia predbehneme: nemáme síce kanalizáciu, dostatok pitnej vody a olympijské zlato, ale demokraciu zato máme. Keby som ja budoval nejakú krajinu, najprv by som zaviedol kanalizáciu, potom demokraciu.)
Podľa cestovateľských príručiek je India mystická krajina, kde tisícky ľudí hľadajú osvietenie a vnútornú slobodu. Ja však súhlasím s Bálrámom. Matka Ganga je čierna stoka, India je hlavne zem veľkej chudoby a veľkých spoločenských rozdielov. Aj keď spôsob, akým svoj problém "vyriešil" Bálrám by rozhodne nemal byť návodom.
(Diana Dúhová)

← Predchádzajúci blog

Štrbinka do minulosti – Tábor padlých žien / Anton Baláž

Nasledujúci blog →

Krásne a vtipné poviedky – InterCity / Milka Zimková