Doprava zadarmo pri nákupe nad 29 Eur !

Travis Elborough: Atlas miznúcich miest

Planéta Zem je kúsok vesmíru prekypujúci životom. Pod jej ochranným plášťom sa skrývajú zákutia vyrážajúce dych svojou krásou. Isté z nich sú na dosah, za inými musíme precestovať tisícky kilometrov. Niektoré už navštíviť nemôžeme, lebo ich pokryl prach času a zabudnutia a potom sú miesta, o ktoré bohužiaľ v blízkej budúcnosti môžeme prísť z rôznych dôvodov.

Na svete je veľa jedinečných lokalít a Travis Elborough nás na pár z nich, vďaka knihe Atlas miznúcich miest, zavedie.

 

Čas je mocný pán meniaci všetko vôkol nás. No na mnohých negatívnych zmenách  máme aj my svoj podiel viny a táto kniha to len potvrdzuje.

Autor postupne prechádza od starovekých miest, ktoré môžeme poznať len z historických prameňov alebo vykopávok archeológov, k zabudnutým krajinám, miznúcim miestam a ohrozeným svetom. Rozširovanie vedomostí o územiach z rôznych kútov Zeme, patrí k tej radostnejšej časti knihy. No je tu ešte aj odvrátená strana. Tá upriamuje pozornosť na miesta, o ktoré v blízkej budúcnosti prídeme, ak sa nebude ich ochrane venovať viac pozornosti. I keď mnohé z nich už boli zaradené na zoznam UNESCO, nemusí to stačiť a ich existencia je stále v ohrození.

 

V knihe nájdete mnoho historických máp, pôsobivých textov o pôvode a existencii miest plných faktografických výkladov, teórií, legiend a povier. Takmer každú stranu dotvárajú nádherné, oku lahodiace fotografie alebo ilustrácie. Navyše, danú lokalitu si môžete nájsť na mape vďaka súradniciam, ktoré sú uvedené hneď pod názvom. Pri niektorých starovekých mestách sa jedná o ich domnelé umiestnenie, nakoľko sa už presne nedajú vystopovať v našom modernom svete.

 

Atlas miznúcich miest v sebe nesie bohatú zásobu zaujímavých informácií. Ponúkne vám cestu po svetoch minulých aj súčasných. Po končinách zabudnutých, no i umierajúcich. Rieky, ľadovce, dávno stratené miesta, no aj tie, ktoré sa nám postupne strácajú . To všetko v knihe nájdete. Chvíle nadšenia z poznávania vystriedajú chvíle smútku nad stratami, ktoré reálne hrozia. Pripravte sa na mnoho trpkých predpovedí naznačujúcich katastrofické scenáre pre väčšinu spomenutých miest, ak sa súčasné podmienky nezmenia. A potom ostanú už len fotografie a spomienky naplnené výčitkami.

 

 

← Predchádzajúci blog

Súťažte s hrou čLOVEčina pre páry o víkendový pobyt v Banskej Štiavnici

Nasledujúci blog →

Robert Laflamme, Gilles Leger: Bratia Šťastní