Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Osobný odber už na 701 miestach na Slovensku

José Eduardo Agualusa: Všeobecná teória zabúdania

Autor: Barbora Tatierská, 5. decembra 2019
thumbnail

Angola, boje, žena, zamurovaná v byte, ktorá striehne na sliepky v okolitých terasách s krabicou na hlave a chová opicu s menom Che Guevara... To všetko a ešte viac obsahuje literárne ocenený román plodného angolského spisovateľa a novinára J. E. Agualusa. Pre slovenského čitateľa takmer neznámy autor, sa po vyše desiatich rokoch vracia na knižné pulty s medzinárodne úspešným románom Všeobecná teória zabúdania.

Predstavte si, že ste v angolskom meste Luanda, je predvečer nezávislosti, všade je počuť streľbu, nezrozumiteľnú vravu, ľudský pohyb, nekontrolovateľnú riavu smerujúcu v ústrety novej ére. Bez portugalskej nadvlády. Mali by ste oslavovať, veď vaša krajina sa chystá byť konečne slobodná, zodpovedajúca sa samej sebe. Protikoloniálne hnutie, podporované tými, oslovujúcimi svojich členov, či priaznivcov súdruhovia a súdružky, vedie rozsiahle kontroly, čistky. Pripravujú sa na životnú príležitosť vrátiť krajine to, čo jej kolonizátori odobrali. Hrdosť, slobodu, nezávislosť. Angola je skrytá pod prachom z ciest, po ktorých sa zbesilo preháňajú príslušníci formujúcej sa garnitúry. Mĺkvo počúva neriadenú streľbu, v ktorej zanikajú ľudské výkriky bolesti a jej slzy sa miešajú s krvou mŕtvol z provizórnych popravísk, či ulíc. Vy ste v byte, sami. Humbug okolo vás nemožno nevnímať. Miesto úteku, hľadania útočiska u sedov alebo pridanie sa do davov neprichádza v úvahu. Tak zostávate doma. A zamurujete sa. Na tridsať rokov. Zdrojom obživy sa vám stane zelenina vypestovaná na terase, ktorú obrábate v mundúre z krabíc, a holuby, ktoré lákate na drahé kamene. Občas k vám zavíta uškriekaná opica, pomenujete ju Che Guevara, lebo má podobné vlastnosti. Zabijete ju, lebo ste vyhladovaní. Ale bola to dobrá opica, vytrvalá. Keď je vám zima, zapálite nábytok, tak, ako chudobný pár v poviedke od Eudory Welty, aj ako oni dvaja, aj vy sa stále klepete. Je to naozaj zo zimy? A potom, keď už zvládnete umenie života v zamurovanom byte a aj to chytanie holubov vám ide prijateľnejšie ako na začiatku, na vašu nedobytnú pevnosť si urobí zálusk mladý muž. A vy sa dozvedáte, čo ste všetko zmeškali za tri dekády.

Agualusa netradičným spôsobom retrospektívneho rozprávania prináša hlas Angoly do našich končín v inej, ako reportážnej podobe. Krátke kapitoly, dynamický text prekladaný myšlienkami typu ľadovcovej metódy (iceberg method, Hemingway), poetický jazyk a súbežne jednoduchosť, s akou Agualusa rozpráva o skutočných a násilím sprevádzaných udalostiach tvoria pre čitateľa knihu, ktorú si nemôžu neprečítať. 


Produkty