! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Anketa: Dokáže kniha zachrániť život?

V čase samoty dokáže byť príjemným spoločníkom. Vo chvíľach smútku vie povzbudiť, nakopnúť a motivovať. Má silu preniesť čitateľa na nedostupné miesta, dokonca na také, ktoré vôbec neexistujú. Niekedy len skráti chvíle čakania, inokedy sa jej podarí vliezť pod kožu natoľko, že zabúdame na priestor a čas a ochotne jej obetujeme vzácne chvíle spánku. KNIHA - ČARODEJKA! Dokáže tak veľa! Niekedy môže dokonca zachrániť život. Môže? Spýtali sme sa spisovateľov i knihožrútov.

Katarína Mayer, spisovateľka

Knihy od autorky Kataríny Mayer nájdete tu >>>

Kniha ako taká asi nezachráni život, ale môže k tom prispieť. Keď som mala leukémiu, nedokázala som čítať. Na druhej strane, keď som mala covid, tak som prečítala 15 kníh. Príbehy nám nastavujú zrkadlo, posúvajú naše hranice, pomáhajú nám odhaľovať svet inými očami, búrajú naše predsudky, pomáhajú nám uniknúť, inšpirujú nás a pomôžem nám spoznať samých seba. Takže určite robia nás život lepším.

Peter Šloser, spisovateľ

Knihy od autora Petra Šlosera nájdete tu >>>

V podstate všetky tri moje knihy Mafiánska poprava, Polícia v rukách mafie a Policajná chobotnica (aj štvrtá Spolok Judášov - vychádza v mesiaci máj), môžu zachrániť podľa môjho názoru niekoľko životov. Aký mám na to dôvod? Pri písaní všetkých troch kníh som sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré som zažil počas môjho 30-ročného pôsobenia v polícii. V každej z nich opisujem niekoľko úplatných policajtov, ktorí však boli niekedy čestnými ľuďmi. Preto moja tvorba môže ovplyvniť prípadné protiprávne konanie čestných mužov zákona pred skĺznutím na šikmú plochu a zničením života nielen sebe, ale aj vlastnej rodine.

Anastázia Huštáková, umelkyňa s hodvábom

Áno, mne každodenne pomáha Biblia, najmä Nový zákon. Odvažujem sa povedať, že mi zachránila nielen život, ale mi každodenne zachraňuje dušu. Motivuje a napĺňa ma to posolstvo, ako Boh otec - stvoriteľ Zeme a vesmíru miluje človeka a odpúšťa mu jeho vinu a dáva nám stále nové šance uzmierenia sa, aby sme v živote a láske mohli pokračovať, aj po smrti, keď opustíme telo. Tomu hovorím KNIHA! A takéto knihy, v ktorých nájdeme lásku, zachraňujú. Lebo ak knihu neoživíme tým správnym „duchom“, ostane len knihou.

Katarína Brňáková, vydavateľka a autorka

Knihy od autorky Kataríny Brňákovej nájdete tu >>>

Správne vyslovenou myšlienkou v pravej chvíli dokážeme zachrániť život. Avšak oveľa podstatnejšie je podľa mňa skvalitnenie života, vonkoncom aj to je akousi záchranou, veď načo holý život, keď ho nedokážeme ŽIŤ. O tom sú všetky moje zatiaľ vydané knihy a budú aj ďalšie. Vyslovene bezprostrednú záchranu života spáchala kniha Na živote je krásne aj to... Spätná väzba od čitateľky, správa "chcela som skočiť, ale po prečítaní knihy som neskočila" dala názov ďalšej knihe „Skok do života“.

Jitka Rožňová, poetka a prekladateľka

Kniha často zachraňuje životy bez toho, aby sme si to uvedomovali. Ja život vnímam v širšom kontexte – ako spleť fyzických i duševných potrieb, ktoré sú predpokladom naplneného a napĺňajúceho bytia. Rovnako, ako sa môžu stať pre nás osudnými vojna, nedostatok vody a jedla či choroba, náš život môžu ohroziť aj pocity beznádeje a vnútornej vyprahnutosti. A práve tu nám môže hodiť záchranné lano kniha, prostredníctvom ktorej si znovu uvedomíme, že žijeme a nie živoríme. Vnímam to veľmi intenzívne nielen ako prekladateľka kníh iných autorov či ako poetka, ale aj ako čitateľka. Mohla by som spomenúť viaceré knihy, ktoré sa pre mňa stali záchranným kolesom, pomohli mi doplávať na breh a – metaforicky vyjadrené – znovu pocítiť pevnú zem pod nohami. Spomeniem aspoň jednu z nich – lyrický epos amerického básnika a esejistu Walta Whitmana Spev o mne, jedna z najvýznamnejších básní americkej literatúry. Svojou hrejivou, subjektívnou, no pritom nadčasovou poetikou pohládza i burcuje, odpovedá i nastoľuje otázky. A neúnavne ma presviedča o tom, že život je výzva, ktorú sa oplatí prijať.

 

← Predchádzajúci blog

Kľúčom je odvaha zmeniť sa

Nasledujúci blog →

Textárka Márie Čírovej: Slová nie sú moje, som len sprostredkovateľ (rozhovor)